Mennyire veszélyes az új variáns, az Omicron?
2021. 11. 26. 23:10:11
És akkor elértünk ide is: új variánsa van a koronavírusnak, eléggé aggodalomra okot adó – mi megnéztük, hogy mit lehet eddig tudni róla. Lévén, hogy az információk elég frissek, és egyelőre homályosak, ez egy gyorsösszefoglaló – így a cikkben foglaltak MOST igazak, de később változhatnak, a tudományos kutatások előrehaladtának fényében!
Ahogy arról már többször is beszámoltunk, új variánsa alakult ki a koronavírusnak, pontosabban szólva, új, az eddiginél aggasztóbb jelenséget mutató vírusvariáns terjed egyes afrikai államokban. Az eset miatt ma összeült az Európai Járványmegelőzési Központ (ECDC), Ursula von der Leyen, az EB elnöke ma estére már össze is hozta, hogy az uniós tagállamok függesszék fel afrikai repülőjárataikat, a WHO dél-afrikai orvosokkal, kutatókkal egyeztet, és szintén ma estére jött a hír, hogy az új variáns már elérte Európát is, Belgiumban bukkant fel egy olyan figurában, aki nemrég tért haza afrikai útjáról. Itt tartunk most, és ez igazából senkit nem lephet meg – az alacsony átoltottság következménye, hogy a vírusok szabadon másolják önmagukat, amíg a másolásba egy hiba kerül, innen kezdve új variánsról ebszélünk. Afrika államaiban az átoltottsági arány még a romániainál is alacsonyabb, amit pedig elég nehéz összehozni, nekik sikerült, igaz, ehhez nagymértékben az is hozzájárult, hogy az első pár százmillió vakcina, amelyik legurult a gyártósorról, az a gazdagabb államok raktáriban landolt, mi pedig őrültek módjára utasítjuk el felvételét.
Nem a semmiből jött
A Nethuszár idén márciusban számolt be arról, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) elutasította a szegényebb országok azon kérését, hogy a koronavírus elleni oltás szabadalmi jogait tegyék számukra is hozzáférhetővé, hogy fel tudják pörgetni a vakcinagyártást saját maguk is. Nem történt meg, akkori cikkünkben szó szerint így fogalmaztunk:
És mi is szívjuk meg, ha a szegényebb és fejlődésben levő országokban később sem csitul a járvány, mert vagy újrafertőződünk, vagy ilyenformán újabb mutációk megjelenéséhez járul hozzá a profitéhség, de az sem túl kóser, hogy miután mi, az európai kontinensen helyrejövünk, még jó pár évig korlátozunk kell az Európán kívüli kereskedelmi célú utazásokat is, mert szegények még akkor is majd a járvány ellen küzdenek.
Bővebben itt:
Aztán nem is olyan rég, pár nappal ezelőtt számoltunk be róla, hogy Franciaországban bukkant fel egy olyan variáns, amelyről a tüskefehérje hiányzott. A jelenleg aggodalmat okozó B.1.1.529, ami a keresztségben végül az Omicron nevet kapta szintén a tüskefehérje-mutációi miatt aggasztó. A francia esetről szóló cikkünkben idéztük az izraeli egyetem professzorát, aki majdhogynem vesébe látó módon figyelmeztetett: amennyiben továbbra sem oltjuk át a szegényebb országokat, akkor onnan jöhet az új variáns.
Akkor most mi van?
Akkor most az van, hogy a nem beoltott tömegek aktívan hozzájárultak egy variáns létrejöttéhez ami végül Botswanában indult, ahol alacsony az átoltottság, igaz, az afrikiaknak van erre hihető és elfogadható magyarázatuk: nekik ugyanis nincs elég vakcinájuk.
(Az afrikai vírusról szóló cikkünkben akkor még tévesen Bétának neveztük az új variánst és az akkori hírek alapján Dél-Afrikai kiindulásról beszéltünk – a lényegen nem változat ugyan, de jól mutatja, hogy a tudományos világ mivel küszködik! Több portál ma délben még NU-ként mutatta be az új variánst, amely az Omicron nevet kapta végül a WHO névadóitól!)
Miről van szó?
Van a botswanai, vagy a továbbiakban nevezzük afrikai eredetű variánsnak, az Omicron. A Warwicki Egyetem, virológiai és molekuláris onkológiai professzora, Lawrence Young szerint
„A COVID-19 vírus eme új variánsa nagyon aggasztó. Ez a legsúlyosabb mutáció, amit eddig láttunk. Ennek a variánsnak vannak olyan változásai, amelyeket már láttunk más variánsok esetében is, de egyszerre együtt sosem. Ugyancsak vannak olyan mutálásai, amelyek újnak számítanak.”
Angol eredeti: “This new variant of the COVID-19 virus is very worrying. It is the most heavily mutated version of the virus we have seen to date. This variant carries some changes we’ve seen previously in other variants but never all together in one virus. It also has novel mutations that we’ve not seen before. „
Mark Woolhouse, az Edinbourgh Egyetem járványtani professzora mintha a Nethuszárt olvasta volna fel, legalábbis az első mondataiban.
„Senki sem kell meglepődjen azon, hogy a SARS-COV-2-nek újabb variánsa bukkant fel. A Delta variáns helyébe, előbb vagy utóbb újabb variáns lép, legyen az a mostani B.1.1.529 – vagy egy másik.„
A professzor szerint az utazási korlátozások nem fogják megelőzni az új variáns terjedését, maximum csak lassítani tudják, amivel időt nyernek. A nyilatkozatokat elolvashatjátok a Science Media Center oldalán, KLIKK IDE!
Mennyire is veszélyes az új variáns, az Omicron?
Ezt a kérdést tette fel a BBC, és megpróbálta megválaszolni, de, a cikket elolvasva nem lettünk nyugodtabbak. Az eddig felfedezett mutációk közül ez a legsúlyosabb, kezdik, majd idézik az egyik kutatót, aki egyenesen „horrorisztikusnak”, egy másik pedig az „eddig látott legrosszabb” jelzővel illette az Omicront. Kérdés viszont az, hogy
MIT TUDUNK EDDIG?
a variánsról, amely, mint írtuk, a WHO által végül az Omicron nevet kapta ma, november 26-án, amikor az Egészségügyi Világszervezet aggodalomra okot adó (variant of concern) minősítést adott neki. Hogy értsük: a WHO két besorolást alkalmaz: az egyik az „érdeklődésre, figyelemre számot tartó” (variant of interest – VOI) a másik pedig, és nevéből is jól látszik, hogy ez a súlyosabb, „aggodalomra okot adó” (variant of concern – VOC).
A BBC idézi a dél-afrikai epidémiai központ igazgatóját, Tulio de Oliveira professzort, aki szerint „a mutációk szokatlan konstellációja” jellemző az Omicronra, és „nagyon különbözik” a többi, eddig forgalomban levő variánstól.
„Ez a variáns meglepett minket, nagyot ugrott az evolúcióban és több mutációja van, mint azt vártuk”
- mondta Oliveira professzor.
A médiának elküldött tájékoztatójában leírja, hogy 50 mutációt észleltek, ebből 30 érinti a Spike-proteint, ami a tüskefehérjét jelenti. A tüskefehérjét célozza a legtöbb vakcina, ugyanis a vírus is ezt használja, hogy kinyissa a sejtjeinkhez vezető ajtót. Csak maga a receptor (ez az a része a vírusnak, amely elsőként találkozik a sejtjeinkkel) 10 mutációt tud felmutatni, szemben a most fertőző Deltával, amelyik csak kettőt.
Tényleg sokkal gyorsabban terjed?
Áh, dehogy! Csak egy picikével, legalábbis a Financial Times a GISAID-re és a dél-afrikai Nemzeti Egészségügyi Laborszolgálat adataiból összeállított egy grafikont, ezen azért világosan látszik, hogy egy hagyafasznyit eltér az eddigi variánsoktól. Na jó, valamivel több mint egy hangyfasznyit, egész pontosan kurvára sokkal gyorsabb:
(Klikk a képre a nagyobb méretért!)
Mit mond a Nethuszár?
Alapvetően azt, hogy egyelőre várjunk: bármennyire is ijesztően hangzanak a fent leírtak, a TUDOMÁNY attól IS tudomány, hogy időre van szüksége a kategorikus és visszavonhatatlan állítások megfogalmazására. A kutatók gőzerővel dolgoznak azon, hogy megfejtsék, mit okozhat a szervezetben az új variáns, és milyen jövőkép áll előttünk ebből kifolyólag. Ugyanakkor ne dugjuk homokba a fejünket: igenis, jó esély mutatkozik arra, hogy az Omicron nemcsak gyorsabban terjed, hanem megkerüli, vagy részben megkerüli a jelenlegi vakcinavédelmet. A választ ezekre hamarosan megkapjuk, addig is, menjetek és oltástok be magatokat! Ne feledjétek, amikor kaptok egy oltást, akkor pár millió vírustól elveszitek a lehetőséget, hogy mutálódjon!
A Nethuszár az első perctől komolyan veszi a járványt és az ezzel kapcsolatos tájékoztatást, amennyire egy kis blog erejéből telik, mi lelkiismeretesen tájékoztatunk. Ahhoz, hogy hangunk ne vesszen el, kövesd be Facebook-oldalunkat, anyagainkat pedig oszd meg, és ne akarj uralkodni!
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos cikkeinket a KORONA rovatunkban találod!
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!