Több mint 80 felesége volt letartóztatásakor, de a börtönből is irányítja híveit a mormon szektavezér
2022. 06. 23. 14:41:15
Saját édesapja és testvérei feleségeit is megörökölte saját asszonyai mellé, így letartóztatásakor több mint 80 felesége volt annak szektavezérnek, aki 2007 óta rácsok mögött él. Warren Jeffs egyháza, a mormonokból kiváló fundamentalista egyház ma is virágzik, 5-10 ezer hívet tudhat magáénak, hiába nyílt titok, hogy a poligámia mellett rendszeresen kiskorúakat is feleségül adnak idősebb elöljáróknak, majd gyerekanyák lesznek és a külvilágtól elzárva senyvednek.
A külvilág számára a mormonok (azaz Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza, angolul LDS) eleve egy rendkívül konzervatív, rigid szabályrendszer szerint élő közösségnek tűnnek, azonban kevéssé ismert, hogy van egy fundamentalista irányzatuk, az FLDS, amely csak pár ezer főt számlál, és alapvetően azért tértek ki a fősodorból, mert szerintük a Biblia világos üzenettel bír: a többnejűség kívánatos a hívek számára.
A mormonok igyekeznek elhatárolódni tőlük, de igazából nincs nehéz dolguk, ugyanis az FLDS klasszikus szektamódszerrel teljesen elzárta magát a külvilágtól, és jó ideig ez úgy tűnt, hogy a büntetőtörvénykönyv sem tud érvényesülni körükben. Aztán beütött a valóság.
Szektankönyvi eset
Mostanában nagyot mennek a szektákat bemutató dokumentumfilmek, nem véletlenül. Természetükből adódóan elzárt világot mutatnak be nekünk, amelyek elzártságuk okán teljesen más szabályrendszer alapján működnek, mint azt a külvilágban bárhol máshol megszokhattuk. És ez érdekes. A Netflixen nemrég megjelent négy részes Keep Sweet: Pray and Obey (A szófogadó gyerekek nem feleselnek) is egy ilyen doku, amely a megszokott formulát követi. Láthatjuk egy szekta fénynapjait és bukását, a kiszabaduló, múltjukkal szembenéző tagok visszatekintései által megrajzolva.
Az FLDS kialakulása egy lassabb folyamat volt, mivel már 1900 körül kiszakadt a poligámia-támogató közösség a mormonok közül, majd az Utah állambeli Short Creekben alakították ki a maguk világát, azonban a 80-as évekig az elnevezésük nem is létezett. Az egyfős vezetői szerepet először Rulon Jeffs, Warren édesapja ragadta magához, aki kicsiben már megvalósította fia elképesztő önkényuralmát.
A poligámiát leszámítva az FLDS működése követi a klasszikus szektatörténeteket:
- adott egy rendkívül erős, manipulatív vezető, aki megnyerő viselkedésével kezd tömegeket maga köré gyűjteni;
- szigorú szabályaival (ruhaviselet, modernizáció elutasítása, külvilággal való kapcsolattartás tiltása) sikeresen izolálja közösségét a külvilágtól;
- így egy idő után, főleg az újabb generációk számára már természetessé válnak az egyre elképesztőbb szokások;
- az ismeretlentől való félelem pedig még személyes sérelmek, bántalmazások esetén is gátat állít a kilépés elé a tagok számára.
Elrendelt házasságok
Sérelemből és bántalmazásból pedig akadt bőven. Az FLDS működésére egyáltalán nem túlzó a hímsovinizmus bélyegét ráütni, hiszen férfi vezetői csak a férfiak számára engedték a többnejűséget, és az üdvösség szempontjából is kifejezetten a férfiakkal foglalkoztak. Nekik a mennyország eléréséhez három feleséget kellett szerezniük, amelyeket Warren intézett nekik, ha jól viselkedtek.
Hogy a nőkkel mi lesz a végítélet után? Azzal nem foglalkozott senki. Nekik egyetlen szabály volt csak, amely a sorozat angol címét is kapta:
legyenek kedvesek, imádkozzanak és engedelmeskedjenek!
A Netflixes sorozatban számtalan benti felvételt megmutatnak, amelyeken a lányok a szekta kultúrájában megfogant dalokat énekelnek, ezek pedig többnyire a férfiak tiszteletéről, a feléjük való engedelmességről szóltak. Az engedelmességbe pedig sokminden beletartozott, például az is, hogy akár 14 évesen azt mondhatták nekik, menjenek feleségül több tíz évvel idősebb férfiakhoz, legyenek a valahanyadik feleségeik, és hamarosan kezdjenek el gyermekeket szülni.
A sorozatban több nő is visszatekint a jelenből az általuk elszenvedett bántalmazásokra, elrendelt házasságokra, ezek a legmegrázóbb pillanatok mind közül. Warren Jeffs nem tűrt el semmilyen ellenvéleményt, minden akaratával szembeszegülő kérdést elutasított, és érvként az üdvösséget, az Isten akaratát hozta fel minduntalan – ami legyőzhetetlen ütőkártyának számított, hiszen ki merné kétségbe vonni az Úr Warrennek tett kinyilatkoztatásait.
Gyakori elem a szektáknál a végítélettel való ijesztgetés is, ez itt sem marad el. A mormonok alapvető álláspontja, hogy csak ők fognak üdvözülni az emberek közül, náluk van az igazság, és már alig van hátra idő a mennybemenetelig. Majd, miután az első jósolt időpontban nem történt semmi, az édesapja egyházát megöröklő Warrennek ki kell iktatnia az egyház rebellisebb férfitagjait, így sokakat kiutasított az egyházból, sőt, még arra sem adta meg nekik a lehetőséget, hogy elbúcsúzzanak feleségeiktől, gyermekeiktől.
A végítélet megérkezett
Az FLDS legnagyobb bűntettei a nemi erőszak és a nők elnyomása mellett ez: rengeteg (diszfunkcionális, de alapvetően működő) család életét tette tönkre. A sorozatban megszólaló nőknek is több gyereke a szekta tagja maradt, másoknak a szülei élnek még mindig ismeretlen helyen, Warren befolyása alatt. Igen, ugyanis Warren a börtönből is intézi az ügyeket, közvetíti az Úr akaratát a nép felé.
Warrent egyébként hónapokon át keresték a hatóságok, a végén már az Interpol legkeresettebb bűnözői között is szerepelt a neve, végül egy véletlen folytán, közúti ellenőrzés közben akadtak a nyomára. Elítélését először az elrendelt házasságok miatt sikerült az ügyészségnek elérnie, később pedig előkerült kazetták bizonyító ereje miatt a kiskorúakkal szembeni nemi erőszak vádja is megállta a helyét, így 100 év feletti időtartamra zárták rácsok mögé.
Forrás: noizz.hu
(Nethuszár)