Tusványosi helyzetelemzés: nincs stratégiai nézetkülönbség Magyarország és Lengyelország között
2022. 07. 21. 20:38:33
A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) szerda délutáni pódiumbeszélgetésének lengyel és magyar résztvevői megerősítették: az ukrajnai háború ugyan próbára tette Magyarország és Lengyelország kapcsolatait, de nincsen stratégiai ellentét a két ország között. Jerzy Snopek, Lengyelország korábbi budapesti nagykövete úgy vélte: a lengyel-magyar barátság olyan régi és olyan mély a társadalmi beágyazottsága, hogy mindenféle politikai konjunktúra fölött áll. Szerinte a két ország stratégiai céljai között sincsenek különbözőségek. „Csupán azt látjuk másképpen, hogy milyen módszerekkel és milyen áron kell ezeket a célokat elérni” – jelentette ki a volt nagykövet.
Elmondta, Lengyelország azon az állásponton van, hogy ez a háború nem végződhet Oroszország győzelmével. Ezért a lengyel vezetők egész Európát bejárták, hogy az Oroszország elleni szankciók elfogadására bátorítsák az országokat. Azt pedig, hogy Magyarország nem tartotta jónak a szankciópolitikát, szinte Lengyelország elárulásának tekintették. Szerinte nem lett volna szabad rossz szándékot feltételezni a magyar álláspont mögött, és a barátságnak a bizalomban kellett volna megnyilvánulnia.
Michal Kwilecki, a Wroclawi Magyar-Lengyel Baráti Társaság vezetőségi tagja úgy vélte, a lengyelek romantikusan, a magyarok pragmatikusan viszonyultak az ukrajnai háborúhoz. Maga is úgy látta, hogy meg kell állítani Vlagyimir Putyin orosz elnököt, és el kell érni, hogy Ukrajna megnyerje a háborút. Ehhez azonban az Oroszország elleni gazdasági szankciókat nem tartotta megfelelő eszköznek. Rosonczy-Kovács Mihály, a Waclaw Felczak Alapítvány kurátora úgy vélte: a magyar és a lengyel geopolitikai helyzet különbözik, ezért a geopolitikai kihívásokra adott válaszok is különbözhetnek. A közép-európai országoknak azonban együtt kell működniük, ha nem akarnak a nagyhatalmak játékszereivé válni.
Megállapította: Magyarországnak és Lengyelországnak a 2015 utáni szoros együttműködés éveiben lehetősége lett volna arra, hogy megvitassa egymással a két ország eltérő viszonyulását Oroszországhoz. Szerinte részben azért lehetett most éket verni a két ország közé, mert elmulasztották a kellemetlen kérdésekről a beszélgetést a megfelelő időben. Tanulságként fogalmazta meg, hogy az országok közötti párbeszédnek a kényes kérdéseket sem kell kerülnie. Massimiliano Ferrari milánói nemzetközi politikai szakértő a nagyhatalmak aknamunkájának tulajdonította, hogy az ukrajnai háború miatt megpróbálták egymásnak ugrasztani a visegrádi együttműködés országait.
A beszélgetést moderáló Szesztay Ádám, Magyarország wroclawi konzulja megállapította: a magyarok és a lengyelek ugyanazon az oldalon állnak, de a látszat néha mást mutat. A diplomata Németh Zsoltot, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnökét idézve jelentette ki: a háború nem temetheti maga alá a lengyel magyar barátságot. magyar-lengyel barátságot ápoló Waclaw Felczak Alapítvány évek óta szervez programokat Tusványoson. Az idei szabadegyetem és diáktábor egyik meghívott előadója Andrzej Zybertowicz, Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök tanácsadója.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)