Románia lesz a térség energiacsászára? Nagyon úgy néz ki
2022. 10. 27. 10:08:07
Románia legfelsőbb védelmi tanácsa (CSAT) megvitatta és jóváhagyta kedden az energiaügyi miniszter előterjesztését az ország energetikai ellenállóképességének növelését célzó intézkedéscsomagról, amely a lakosság folyamatos földgáz- és villamosenergia-ellátását hivatott biztosítani „nem megterhelő áron” – közölte a román elnöki hivatal.
A nemzetbiztonsági testület napirendjén az ukrajnai háború fejleményei és azoknak az ország biztonságát érintő kihatásai szerepeltek, beleértve az energetikai válságot és a Fekete-tenger tágabb térségének szállítási infrastruktúráját.
Bukarest rövid- és középtávon bátorítani fogja a szárazföldi és fekete-tengeri (offshore) földgáztermelésre irányuló beruházásokat, az energiaválság idején fel akarja használni az összes szénalapú energiaforrását, növeli a földgáz kitermelési és tárolási kapacitásait és megpróbál konkrét megállapodást kötni külföldi partnereivel – Azerbajdzsánnal, az Egyesült Arab Emírségekkel, az Egyesült Államokkal és Szaúd-Arábiával – további gázmennyiségek importjáról.
Románia középtávon kiemelt figyelmet szentel mind a negyedik generációs, kis és moduláris atomreaktorok építésének, mind pedig a villamosenergia- és gázhálózat megerősítésének – olvasható a közleményben.
A CSAT szerint másfelől minden feltétel adott arra, hogy 2023-tól Románia a GDP 2,5 százalékára növelje védelmi kiadásait, és növelje katonai ereje harcképességét, korszerű, a szövetséges erőkével kompatibilis felszereléssel lássa el hadseregét, oly módon, hogy gyorsan és önellátó módon bevethető legyen bárhol az országban vagy a határokon kívül a szövetségesek védelmében.
FORRÁS: MTI
KONTEXTUS: Mielőtt nekiállnánk okoskodni és kommentelni, olvassuk el ismét, jó alaposan a fenti hírt. Románia egyre inkább úgy pozicionálja magát, mint közepes nagyságú energiai regionális nagyhatalom. Nemcsak arról van szó, hogy a Fekete-tengeri gázkitermeléssel újabb energiaforrást hoz be az európai piacra, hanem arról is, hogy a Bulgáriával megkötött egyezmény alapján érkezik majd hozzánk (és innen akármilyen irányba tovább) az azeri gáz, nemrég pedig Azerbajdzsánnal állapodtak meg egy új tengeri vezeték kiépítésében, de ami ennél is lényegesebb az a minireaktorokba való befektetés. Bár ezt a technológiai újítást még sok vita kíséri, az Egyesült Államokban sincs oda mindenki érte, a nemzetközi sajtót átböngészve viszont nem találtam komoly ellenérveket a minireaktorokkal kapcsolatban, hacsak azt nem, hogy egyelőre a költségek terén nem üti a széle a hosszát. Ez viszont nem olyan szempont, amit lényegesnek kell tekinteni – az első mobiltelefonok rohadt drágák voltak és alig tudtak valamit, ma már szinte utánad dobják az okostelefonok egy-egy gyengébb verzióját. Magyarán, a technológiai fejlődés, a piac bővülése majd a minireaktorok árának visszaesését is magával hozza, azzal, hogy Románia ebbe az irányba IS elmozdul akár a tökéletes energiafüggetlenséget is megteremtheti az ország számára. Jó, nem holnapra, de középtávon már szinte biztosan.
(Nethuszár)