Ugyanazok, mint ’45-ben: kirabolták a ruszkik a herszoni múzeumot
2022. 11. 22. 15:12:23
A nemrég történt herszoni orosz kivonulás jelentős fordulópontot hozhat a háborúban, bár azután, hogy a megszállók elhagyták a várost és az ismét ukrán kézre került sokan fogalmazták meg pesszimista véleményüket azzal kapcsolatban, hogy mit hagynak majd maguk után a ruszkik. Nos, a kérdés immár az: mit NEM hagynak maguk után a mosógépekre gerjedő tatár-dagesztáni-csecsen-orosz alakulatok, akik alaposan kiürítették a Herszoni Művészeti Múzeumot, mielőtt elhagyták volna a várost.
Az ukrán hadsereg Nemzeti Ellenállási Központja szerint az orosz katonák két héttel ezelőtt közel 15 000 tárgyat raboltak el az Olekszij Shovkunenko Herszon Művészeti Múzeumból és más kulturális helyszínekről a régióban. A lépésre néhány nappal azután került sor, hogy Vlagyimir Putyin hadiállapotot vezetett be Herszonban és három másik ukrán területen, ezzel gyakorlatilag legalizálva a kulturális örökség elrablását.
A Hersoni Művészeti Múzeum Facebook-bejegyzésben erősítette meg a lopásról szóló híreket, kifejtve, hogy október 31. és november 3. között három-négy tucat orosz katona érkezett az intézménybe, és „műalkotásokat és irodai felszereléseket vittek el – mindent, amit láttak, mindent, amit a kezük ügyébe került elvittek”
A múzeum szerint a festményeket és más műalkotásokat megfelelő csomagolás helyett „rongyokba csomagolták”, teherautókra és buszokra rakták, ezután pedig a krími Szimferopolba szállították. A múzeum adminisztrátorai nem tudják, hogy pontosan miket loptak el, de úgy fogalmaztak: kétség sem férhet hozzá, hogy a gyűjtemény „legértékesebb” tárgyait célozták meg.
A rablást megelőzően a múzeum gyűjteményét a 17. és 20. századból származó vallási festmények, a 19. század második felének és a 20. század eleji ukrán művészet, valamint az elmúlt 100 év kortárs művészetéhez köthető műtárgyak alkották.
A lopással foglalkozó sajtótájékoztatón a Herszon Városi Tanács Kulturális Osztályának vezetője, Szvitlana Duminszka „Ukrajna regionális múzeumainak egyik leglenyűgözőbb gyűjteményének” nevezte a Herszoni Múzeumot. Dumynska hozzátette, hogy a herszoni helytörténeti múzeumot is célba vették az orosz csapatok, de az itt elkövetett rablásról egyelőre kevés információval rendelkeznek.
Napokkal később olyan képek terjedtek el az ukrán közösségi médiában, amelyek állítólag a Herszoni Művészeti Múzeum ellopott tárgyait ábrázolták a szimferopoli Tauridai Központi Múzeumban.
Egy másik Facebook-bejegyzésben a múzeum több műalkotást is azonosított a képeken, köztük Ivan Pokhytonov és Mykhailo Andrienko-Nechitaylo ukrán modernisták festményeit. A Moscow Timesnak adott november 10-i interjúban a Taurida múzeum igazgatója, Andrej Malgin megerősítette, hogy a kifosztott műalkotások valóban Szimferopolban landoltak.
„A Herszon régió területén a hadiállapot bevezetése miatt arra utasítottak, hogy a Herszoni Művészeti Múzeum műtárgyait ideglenesen tároljam, és biztosítsam épségüket mindaddig, amíg vissza nem kerülnek jogos tulajdonosukhoz”
– mondta Malgin.
Íme az „evakuálók”:
A Herszoni Művészeti Múzeum akkor zárt be, amikor az oroszok elfoglalták a várost, az intézmény igazgatója pedig Kijevbe menekült, miután a ruszki megszállók propagandakiállítást követeltek tőle – ismerteti az előzményeket az Art Newspaper portál. Docenko azt mondta az ukrán médiának, hogy távozása előtt meggyőzte az oroszokat arról, hogy a múzeum gyűjteményét a tervezett felújítás előkészítéseként áthelyezték, ezenkívül törölte az intézmény állományára vonatkozó információkat a számítógépeiről.
Hozzátette, hogy egy másik múzeumi alkalmazott, Natalja Kolcova kurátor vezette az orosz csapatokat a tárolt gyűjteményhez még júliusban. Kolcovát, akit Docenko tavaly elbocsátott, az oroszok visszavették, és egy egykori kabaréénekest neveztek ki igazgatónak.
Forrás: News Artnet, Ukrainian Art History Twitter
(Nethuszár)