Romániai szakértő: nehéz lesz az idei telünk
2022. 12. 03. 18:14:28
Az idei telünk – gazdasági és energiaproblémák szempontjából – nagyban függ attól is, hogy mi történik Ukrajnában -írja az egyik legnépszerűbb romániai szakértő. Lucian Lumezeanu* a Facebook-oldalán közzétett jegyzetében.
Megjegyzés: A Nethuszár az elemzés magyar fordítását közli, a szerző NEM áll sem munkakapcsolatban, sem semmilyen egyéb jellegű kapcsolatban a szerkesztőségünkkel!
Lucian Lumezeanu rövid elemzése alább olvasható:
Egyelőre az alábbiak történnek:
▪︎A háború kiegyensúlyozott állapotban folytatódik. Nem először, nyáron is volt egy hasonló helyzet.
▪︎Úgy tűnik, hogy az oroszok tömeges mozgósítása elsősorban a front stabilizálására hatott. Azelőtt az orosz egységek annyira megfogyatkoztak, hogy valószínűleg hetek kérdése volt, mire az ukránoknak újabb jelentős áttörést sikerült volna elérniük.
▪︎A mozgósítás politikai és társadalmi problémákat szült, de a Kremlnek egyelőre sikerült ezeket kordában tartania. Olyan ez, mint egy nyomás alatt lévő csővezeték, egy ponton ez az energia – valamilyen formában – kitör majd. Jelenleg az orosz állampolgárok 55-57%-a akar békét.
▪︎Az oroszok kivonulása a Dnyeper folyón túli, általuk ellenőrzött csaknem 4000 négyzetkilométeres területről politikailag kínos volt, főleg, hogy Herszon városa elveszett, de stratégiailag jó döntésnek bizonyult, mert olyan körülmények között, amelyek között nehéz volt ellátniuk utánpótlással a régiót, az oroszok egy olyan összeomlást kockáztattak, amelyben körülbelül 20.000 embert veszítenek. Nyilvánvaló, hogy a Dnyeper nagyon jó védelmi vonal, még ha nem is áttörhetetlen.
▪︎Az ukrán különleges erők át is keltek a túlsó partra a Kinburn-félszigetnél, a Dnyeper tengeri torkolatánál. Ha ránézünk a térképre, ott van az a vékony nyíl délen, ami úgy néz ki, mintha Odesszára mutatna. Egyelőre csak a mocsarakban vannak jelen, nem hódították meg a területet. A hódítás azért lenne fontos, mert csökkentené az Odesszára és az egész térségre vonatkozó veszélyt, úgy a Moldovai Köztársaság, mint Románia számára is. Ráadásul a Dnyeper vonalát meg is kerülhetik.
▪︎Keleten, a Harkov – Luhanszk – Donyeck északi körzetében (a térkép jobb oldalán látható szinte függőleges vonal) az oroszoknak sikerült stabilizálniuk a frontot a Szvatove – Kremina vonalon (majdnem egyenes vonal) és szeptembertől október elejéig megállította az ukrán előrenyomulást. Még így is, az ukránok tovább folytatják a támadásokat, és ha keveset is, de haladnak előre. Információim alapján úgy látom, hogy lassan Kremina közelébe kerülhetnek, ami már önmagában is fontos, a város elfoglalásáról már nem is beszélve.
▪︎Másrészt Donyeckben, Bahmutban és Soledarban az oroszok hevesen támadnak, és ők azok, akik alig haladnak előre. Ezekben a napokban 2 falut és egy kisvárost vettek birtokukba. Bahmut a főnyeremény, stratégiailag fontos város.
▪︎A probléma az, hogy ez az előrehaladás (valószínűleg nem haladtak 10 kilométernél többet az elmúlt hónapokban) olyan katasztrofális veszteségekkel jár az oroszok számára, ami katonai szempontból nem indokolt. A cél politikai: kétségbeesetten meg akarják mutatni, hogy van hely, ahol még mindig nyernek.
▪︎Egy fontos részlet: az említett területen a Wagner-zsoldosok, Jevgenyij Prigozsin erői jelentik a domináns orosz haderőt. Amit a Wagnerek tettek (akiknek a vezetői nácik, Wagner valójában Hitler kedvenc zenésze volt), hogy rabokat toboroztak az orosz börtönökből, és ágyútölteléknek használták őket. Hullámokban dobják be őket az ukrán vonalak elé, gyakran anélkül, hogy engedélyt adnának a visszavonulásra, még akkor is, ha rosszak a körülmények. Egyszerűen semmit sem ér az életük, a rezsim úgyis örül, ha megszabadul néhány bűnözőtől.
▪︎Wagner főnöke, Prigozsin most fontos játékos, egyre nagyobb hatalomra akar szert tenni, megmutatva, hogy csapatai a legjobbak, és csak ők érnek el eredményt. Putyin számára már hasznosnak bizonyult trollgyáraival és intervenciós kampányaival a 2016-os amerikai választásokon, valamint Szíriában, vagy néhány afrikai országban. Most többet akar. Ironikusan még azt is mondja, hogy az orosz reguláris csapatok elbújhatnak a Wagner-védelmi vonalak mögé.
▪︎A tél nehéznek ígérkezik mindkét sereg számára, és nehéz megjósolni, hogy ez milyen hatással lesz a teljesítményükre.
▪︎Az ukránok tovább őrlik az oroszokat a HIMARS-sal, a nagy hatótávolságú mobil tüzérségi rendszerekkel. Néhány fantasztikus fegyver, amely jókora pusztítást végez.
▪︎Másrészt a hagyományos tüzérség, repülés, tankok terén az oroszok őrzik fölényüket.
Milyen következtetésekre jutunk?
- Minden előfeltétel megvan ahhoz, hogy a háború még sokáig tartson. De, figyelem, az események nem feltétlenül lineárisak, sosem tudhatod, mikor jelenik meg a „fekete hattyú”.
- Arra számítok, hogy az oroszok az energiafegyverrel fokozzák az Európára gyakorolt nyomást, úgy általánosan, mint szelektíven is, Románia számára pedig komoly megpróbáltatásokat jelent ez a fejezet, mert:
– Mert nem vagyunk energiafüggetlenek.
– Mert mindenképpen segítenünk kell a Moldovai Köztársaságot is.
– Mert nagyon is lehetséges, hogy az európai szolidaritást próbatétel elé kerül, tekintve, hogy vannak szomszédos országok, amelyek sokkal rosszabb helyzetben vannak, mint mi. Amint valaki helyesen megjegyezte, mit tegyünk, ha választanunk aközött, hogy energiát biztosítunk iparunknak, vagy segítünk a bolgár polgároknak, hogy ne fagyjanak meg?
Lucian Lumezeanu
FORRÁS: Lucian Luimezeanu Facebook-oldala
Lucian Lumezeanu: korábban újságíró, 2014-től közkapcsolati tanácsadó, biztonságpolitikai szakértő, a ThisPropaganda oldal alapítója, a Bukaresti Egyetem történelem szakán végzett, majd ugyanitt a Nemzetközi kapcsolatok szakon mesterizett. Humora, laikusok számára is követhető okfejtései és alapos tájékozottsága révén az egyik legismertebb szakértő, a román médiában sokszor kommentálja az orosz–ukrán háború alakulását, ahogy az orosz propaganda leleplezésében is kiemelt szerepet vállal.
(Nethuszár)