Zelenszkij szerint nem biztos, hogy Putyin még él – és nem biztos, hogy téved
2023. 01. 19. 19:57:32
Zelenszkij ukrán elnök arról sincs meggyőződve, hogy Putyin egyáltalán még életben van – írja a nemzetközi sajtó, hivatkozva az ukrán államfő Davosban elhangozott beszédére. Bár Zelenszkij más, ennél jóval fontosabb dologról is beszélt az említett találkozón – erről majd itt, a Nethuszáron is olvashattok bővebben – a mainstream most ezen az elméletén lovagol. Azonban, ha közelebbről nézzük az elmúlt pár hét eseményeit, akkor nem is annyira biztos, hogy a levegőbe beszélt az ukránok első számú vezetője. Vigyázat, elmélet következik, összeesküvések nélkül!
Mielőtt nekiállunk boncolgatni ezt a témát, nevezetesen, hogy az oroszok háborús bűnös elnöke, hogy van, illetve hogy nincs, nézzük meg, mit is mondott pontosan Zelenszkij:
„Nem egészen értem, hogy kivel és miről beszéljek. Nem vagyok benne biztos, hogy az, aki néha megjelenik a képernyőkön valóban Oroszország elnöke. Nem vagyok teljesen biztos abban, hogy él vagy hogy ő hoz döntéseket, és egyáltalán, ki hoz ott döntéseket. Ha nem ő, akkor kik? Erről nincs információm.
Nem egészen értem, hogyan lehet megígérni az európai vezetőknek egy dolgot, és másnap teljes körű inváziót indítani egy ország ellen. Egyszerűen nem egészen értem, kivel van dolgunk, amikor azt mondjuk, hogy „béketárgyalások”.
Most kommunikálunk egymással: te pontosan tudod, ki vagyok, és én is pontosan tudom, ki vagy. Vannak tanúi életünknek, és még ha különböző dolgokról beszélünk is, konszenzusra juthatunk. Számomra úgy tűnik, hogy Oroszországnak először kellene találnia „valakit”, aki tárgyalhat, majd felajánlania „valamit”.”
Eredeti szöveg:
„Я не зовсім розумію, з ким говорити і про що. Я не впевнений, що той президент Росії, який іноді з’являється на хромакеї, що це він і є. Я не зовсім розумію, що він живий, або це він приймає рішення, або хто там приймає рішення. Що за коло осіб? В мене немає такої інформації.
Я не зовсім розумію, як можна пообіцяти європейським лідерам одне, а наступного дня почати повномасштабне вторгнення у державу. Я просто не зовсім розумію, з ким ми маємо справу. Коли ми кажемо „мирні перемовини” – я не зовсім розумію, з ким.
Ми зараз з вами спілкуємось – ви точно знаєте, хто я, а я точно знаю, хто ви. Є свідки нашого життя. І навіть якщо ми спілкуємось про різні речі, ми можемо досягти консенсусу.
Мені здається, що Росія має спочатку знайти „когось”, а потім запропонувати „щось”.
FORRÁS: ITT
Jó, ezt mondta Zelenszkij – szögezzük le: nem jelentett ki semmit határozottan, tulajdonképp kijelentés értékkel bíró mondatot nem ejtett ki a száján, így inkább nevezhetjük sejtetésnek, ami, tekintve a Putyinról szóló hírszerzési információkat, és azt, hogy Zelenszkij valószínűleg jobban értesült ilyen téren, mint a Putyin halálos betegségét párszor már belengető mainstream sajtó, akár egyfajta közlésnek is nevezhető. Hírértéke van, valóságalapja talán, de a mainstream most felkapja, hogy aztán mindenki kifejezhesse kételyeit, esetleg letegye a voksát a ruszkik mellett, ahogy az ilyenkor lenni szokott.
Oké, most nézzünk egy másik forrást:
General SVR. Írtam már róla pár alkalommal, szoktam is használni az általa megosztott infókat, kezdők kedvéért: egy olyan névtelen informátorról beszélünk, aki minden bizonnyal része az FSZB struktúráinak, de nem világos, hogy mennyire, és aki előszeretettel oszt meg olyan információkat, amelyek Putyin legbelsőbb köréből származnak.
A későbbiek során ezek az infók többnyire valósnak bizonyulnak, akad olyan is, ami viszont nem, ilyen például a határok lezárása és az orosz mozgósítás megtörténte még január 20-a előtt. (A határok lezárását múlt hétre jósolta!)
Ugyanakkor SVR nem azért oszt meg ilyen infókat, legalábbis nem elsősorban azért, hogy tájékoztasson, hanem – saját állítása szerint! –, a Kreml terveinek idő előtti kiszivárogtatásával próbálja azokat megakadályozni, de a lehetőség, hogy az FSZB általa próbál közvéleményt tesztelni és/vagy félrevezetni, szintén benne van az információs pakliban.
Aztán itt van még a különböző helyekről összeszedett infók, amelyek Putyin egészségi állapotáról szólnak, és amelyek nagy kört futnak be a mainstream médiában – ezek jobbára ugyanúgy a General SVR által megosztott infókon alapulnak, illetve egyes orosz disszidensek által közzétett állításokon, amelyek leellenőrzése nemcsak nehézkes, hanem egyenesen lehetetlen.
Mit mond most SVR?
Nos, Zelenszkij szövegén túl, SVR generális is publikált ma a jól ismert Telegram-csatornáján. Ebben Putyin egészségére vonatkozó információk is szerepelnek, állítása szerint Putyin nincs túl jó bőrben, egyre kevesebb szereplést vállal, miközben dublőrei járnak el a tévé által is mutatott fellépésekre, de az is előfordult, hogy tárgyalni is az egyik dublőr ment el. Tekintve, hogy Putyin amúgy sem egy kocsmázós típus, akit Oroszország-szerte személyesen ismer mindenki, így egy orosz állami alkalmazott, aki életében először találkozna személyesen Putyinnal, nem tudná felfedezni a különbséget.
SVR azonban beszél másról is:
a minapi leningrádi megemlékezések után – ahol szintén nem engedtek Putyin közelébe a pórnép tagjait –, az orosz államfő Szentpétervár polgármesterével találkozott. Alekszander Beglov azonban nem akárki: Prigozsin első nagy céltáblája, ha szabad így fogalmazni, a Wagner főnöke rendesen összement vele korábban, megvádolta különféle dolgokkal és talán fel is jelentette – ez még tavaly év végi hír, de ez volt az első biztos és csalhatatlan jele annak, hogy az elitek közötti törés kezd átmenni leszámolósdiba.
Az, hogy Putyin leült beszélgetni Beglovval annyit jelent, hogy megüzente: Prigozsinnak a helye továbbra is ott van, ahol eddig, ő a főszakács és kész. Prigozsin letekerésében állítólag egyetértés van az eliteken belül, „túl messzire ment”, mondják, és ki tudja mi mindent csinált még, amiről mi nem tudunk, ugyanis a moszkvai háborús bűnösöknél így kiverni a biztosítékot nem kis feladat, de úgy néz ki a wagnerita főmufti ezt sikerrel teljesítette.
A katonai blokk vezetőivel folyatott eszmecseréjén Putyin – mondja SVR generális – nagyon komolyan vetette fel a tranzit megindítását. Itt álljunk meg egy szóra: a tranzit vagy kremlinológiai terminus technicus, az ellenőrzött tranzit pont annyira komoly művelet Oroszországban, mint mifelénk egy államfőválasztás.
Oroszországban ugyanis két módon lehet leváltani a regnáló hatalmat: puccsal (Gorbacsov-Jelcin), ennek veszélye, hogy nem mindig az kerül ki győztesen, aki az elején annak számított, vagy úgynevezett ellenőrzött körülmények között történő hatalomátadással (Jelcin-Putyin).
SVR szerint ez utóbbi még az idei tavasz végén megindul, ráadásul az elitek azért is idegesek, mert Putyin egyrészt eszkalálni akarja a háborút, és halogatja a tranzitot. Azért tavasz végén, mert Putyin azt ígérte az eliteknek, hogy addigra olyan körülmények alakulnak ki a fronton, hogy Nyugat kénytelen lesz elfogadni az oroszok feltételeit.
És akkor mi van Putyinnal?
Akkor az van, hogy ezt továbbra sem tudjuk biztosan, de az, hogy egészsége megrendült, hogy nagyon beteg, az több mint valószínű, és annak is erősen nagy a valószínűsége, hogy elnöki teendőit nem tudja száz százalékban ellátni. Figyelem: a nem száz százalék az még nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem képes semmire!
Nagy annak is a valószínűsége, hogy az elitek ezzel a problémával tisztában vannak. És ez akkor is komoly gondokat okozna, ha Ruszija nem indított volna háborút, de így, hogy nyakukon van ez a spécoperácijá, a gondok még nagyobbak.
A nagy kérdés az, hogy a hatalomváltás mikor történjen meg?
Kell előtte egy nagy győzelem Ukrajnában, vagy azt is elengedik? Inkább az előbbi, főleg, ha azt nézzük, hogy Geraszimov Belorussziában van, onnan felügyeli az egyre erősebb orosz csapatmozgásokat, minden hír és minden hírszerzési információ arról szól, hogy az oroszok nagy offenzívára készülnek. Ez azt vetíti előre, hogy – amennyiben SVR információi helytállóak – akkor Putyin politikából és/vagy életből való távozása előtt a Red Army még beletolja mindenét ebbe az ukrajnai háborúba – és ez nagyon csúnya lesz! Ez utóbbi már csak Putyin fent említett ígéretéből is következik…
Ilyen értelemben viszont Zelenszkij nem járt messze a valóságtól, amikor kételyeit fejezte ki azzal szemben, hogy vajon még mindig Putyin hozza a döntéseket, vagy valaki más – például Patrusev, akit Putyin azzal bízott meg, hogy vezényelje le a tranziciót.
Itt tartunk most.
Folytatása sajnos következik…
SVR legutóbbi posztja:
шляющегося одинокого старика, помечающего «памятные места» казенными букетиками. Приблизиться к старику не давали сотрудники ФСО, которые сильно заранее зачищали территорию от посторонних. Разбавляли обстановку солдатики, специально обученные для переноски с места на место венков, о ленточки на которых старик вытирал руки. В понуром дедушке, даже за двести метров, можно было узнать президента России Владимира Путина совершающего, без капли энтузиазма, ритуальные действия. Весь перфоманс с участием Путина в памятных мероприятиях, на которых президент откровенно скучал, продлился не долго и глава государства перешёл к более захватывающим для него занятиям. Встреча с губернатором Санкт-Петербурга Александром Бегловым- важный сигнал Путина элитам и прежде всего ныне опальному Евгению Пригожину. Президент похвалил Беглова, продемонстрировав готовность самостоятельно решать, кто достоин быть во власти, а кому стоит помнить как правильно и с почтением подавать еду к царскому столу. В желании остепенить Пригожина сошлись интересы практически всех элитных групп. Даже Ковальчуки, которые считают себя чуть не хозяевами бывшего «повара», решили, что Пригожин слишком много на себя взял и неконтролируемо быстро набирает политический вес. Юрий Ковальчук поддержал инициативу руководства силового лобби «осадить» галопирующего лидера ЧВК. Сам Пригожин, которому, в отличии от Беглова было отказано в высочайшей аудиенции, сильно обиделся и решил выдать «инсайд» о скором запрете видеохостинга YouTube в России. «Инсайд» Пригожина из ряда «слышал звон, да не знает, где он». Путин уже давно и довольно регулярно обсуждает подобные возможности, но на сегодняшний день целесообразности принятия решения о запрете YouTube просто нет. А вот, что действительно серьёзно обсуждали президент с руководством силового блока, так это скорую смену правительства и запуск транзита. Причём с инициативой обговорить данную тему выступил сам Путин. Недовольство силовых элит вызвано действиями президента на повышение эскалации на фронте и затягивание с запуском транзита. Путин конечно чувствует напряжение и пытается разрядить обстановку раздавая обещания. В этот раз, говорят, пытался быть очень убедительным и даже чуть ли не клялся, что до конца весны текущего года сменит правительство, назначив премьер-министром Дмитрия Патрушева и таким образом даст старт транзиту власти. Путин уверяет, что до конца весны добьётся на фронте такого результата, при котором Запад вынужден будет принять его условия. Все пять человек принимающие участие в совещании прекрасно знают возможности президента, вернее их отсутствие и скорее всего скептически отнеслись к обещаниям главы государства. Путин пообещал до конца зимы выступить с посланием к Федеральному собранию и уже в послании сделать анонс грядущих событий. Президенту все сложней сбалансировать систему, недовольных всё больше, а времени для принятия решений всё меньше, да и «хороших» решений для Путина уже нет, совсем.
(Nethuszár)