Így zajlott Biden kijevi útjának titkos szervezése
2023. 02. 20. 19:48:51
Joe Biden mai látogatása a háborús sújtotta Ukrajna fővárosában kétségkívül történelmi pillanatnak nevezhető, de mégis, hogyan sikerült az Egyesült Államok elnökének a legnagyobb titokban átszelni az óceánt és belépni egy háborús övezetbe?
Az amerikai hivatalosságok jóformán egész múlt héten azon dolgoztak, hogy tagadják Joe Biden kijevi látogatásának lehetőségét, a Fehér Ház illetékesei nem győzték hangsúlyozni: „Joe Biden ukrajnai látogatása nincs napirenden”.
Szombat este az amerikai elnök még a nyilvános térben is megjelent – elment vacsorázni feleségével egy washingtoni étterembe, így aztán igazán nem utalt semmi arra, hogy Joe bácsi bevállalná ezt az utat, amely az elnöki testőrség, a CIA és miden illetékes szakszolgálat számára valószínűleg maga volt a szakmai rémálom.
Aztán vasárnap hajnali öt óra tizenöt perckor felszállt egy gép az Andrews bázisról, fedélzetén az amerikai elnökkel és jó pár újságíróval, akik nem tarthattak maguknál semmiféle olyan eszközt, amellyel kommunikálhatták volna utazásuk célját. Így érkeztek meg Lengyelországba, ahonnan egy különvonat szállította az amerikai elnököt és kíséretét Kijevbe, ide reggel nyolc óra környékén érkezett meg és Bridget Brink nagykövet fogadta őt, az elnöki konvoj pedig hétfő reggel nyolc óra harminc perckor begördült a Marinszkij-palota elé, ahol az ukrán elnök Volodimir Zelenszkij és felesége, Olena Zelenszka fogadták.
Jim La Porta, a Rolling Stone magazin újságírója szerint – akit korábban tájékoztattak az útról, megkértek arra, hogy tartsa a titkot, és ő így is tett – Joe Biden számára több opciót is felvázoltak, úgy mint találkozó Zelenszkij elnökkel a lengyel határon, vagy Lvivben, de az amerikai elnök ragaszkodott a kijevi látogatáshoz.
Így aztán az meg is történt.
Források: CNN, The New York Times
Kiegészítés: ich bin egy Kyiver
Joe Biden ezen látogatása kétségkívül történelminek nevezhető. Amerikai elnökök nem sűrűn szoktak háborús zónákba látogatni, legalábbis nem ebben a formában: igaz ugyan, hogy dabljú Bush többször is ellátogatott Irakba vagy épp Afganisztánba, de azok a látogatások mind-mind az atombiztos amerikai katonai támaszpontokra korlátozódtak, illetve ezekben a háborús zónákban általában olyan és akkora amerikai katonai jelenlét volt, ami minimálisra szorította az elnök elleni merényletkísérletek esélyeit.
Talán nem túlzás, ha úgy fogalmazok: jelentőségében a Kennedy elnök által Berlinben tett látogatáshoz hasonlítható. A berlini fal felépítése után két hónappal, a hidegháború legveszélyesebb szakaszainak egyikében Kennedy elnök a berlini faltól, azaz a kommunista NDK-tól egy mesterlövész golyótávolságára levő Schöneberg lépcsőitől elmondta a mára már híressé – és kultikussá! – vált ich bin ein Berliner beszédét.
Kennedy híres beszéde után még 27 évet kellett várnia arra Európa ezen felének, hogy a kommunista diktatúrák összedőljenek és a szovjet katonák hazamenjenek. Reméljük Biden kijevi látogatása után nem kell ismét ennyi ideig várnunk, amíg a Moszkva felől menetrendszerint érkező vörös pestisjárvány talán végre végleg elmúlik.
Nem másért, de ez Oroszországnak is sokkal jobb lenne.
(Nethuszár)