EGY ÉV HÁBORÚ – 15 pontban
2023. 02. 23. 22:39:33
Egy esztendeje robbant ki a háború. Oroszország, minden különösebb és nem különösebb indok nélkül, tragikomikus magyarázatokat felhasználva lerohanta a független és szuverén Ukrajnát, amelynek egy jelentős részét, a Krímet és a Donyecki, illetve Luhanszki úgynevezett népköztársaságokat már egy ideje uralma alatt tartotta.
És ezzel Ruszijá elkövette történelmének legnagyobb hibáját.
Egy év háború után:
- Az amúgy is demográfiai válsággal küzdő Oroszország legkevesebb 200.000 életerős, munkaképes emberét veszítette el.
- A látványos veszteségek, a katonai tehetetlenségük, vereségeik a harctéren és a modernizált orosz hadi eszközök csúnya és időnként komikus szereplése végképp leszámolt azzal az illúzióval, hogy Ruszijá a világ második legerősebb hadserege lenne. Globális nagyhatalmi státuszuk megszűnőben van, a regionális is kérdéses.
- Az orosz nukleáris fenyegetések nem érték el céljukat, ha a cél az volt, hogy a Nyugat ettől ijedjen meg. Ha a cél az volt, hogy kinyissák Pandóra szelencéjét, akkor az részben sikerült: a világ olyan segglyuk-államai, mint Irán és Észak-Korea most atomhatalmasdit játszanak vagy arra törekednek. Amit Ruszijá elvetett most, az ukrán hadszíntéren, az kikel majd a nem is olyan távoli jövőben, valahol máshol.
- A NATO és Oroszország közötti határvonal nemcsak, hogy nem rövidült, ahogy azt Moszkva szerette volna, hanem Finnország és Svédország nemsokára bekövetkező NATO-csatlakozásával ez hosszabb lesz, mint volt a háború előtt.
- A lengyel lett Európa legerősebb hadserege.
- Az ukrán lett Európa legharcedzettebb hadserege.
- A NATO Keleti Szárnya globális szereplővé vált: a balti államok, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Románia, Bulgária és Magyarország jelenti ma azt a védelmet, amire a fejlett nyugat-európaiaknak szüksége van.
- A NATO-tagállamok GDP két százalékának megfelelő kötelező haderőfejésztesre eddig csak álmosan legyintő európai elit most duzzad a hadiipari megrendelésektől. A németek 1000 milliárd eurós haderőfejlesztési csomagot jelentettek be, de fegyverkezik egész Kelet-Európa. Moszkva demilitarizálást szeretett volna, kapott cserébe egy vele szomszédos és csontig felfegyverkezett régiót, amelyik zsigerből utálja őt.
- Az EU eldöntötte, hogy a csendes, idegőrlő tárgyalás maratonok helyett lépni fog: tagjelölti státuszt kapott Moldova, Bosznia és Ukrajna, következik Georgia és a Nyugat-Balkán.
- Amerika vezető szerepe a nyugati világban nemcsak, hogy nem kérdőjeleződött meg, hanem mára már megkérdőjelezhetetlen. Ezzel párhuzamosan a korábbi Amerika-szkepticizmus is eltűnőben, az európaiak, különösen a kelet-európaiak körében Amerika-pozitivizmus figyelhető meg.
- Az EU abbahagyta a gittrágó témák kezelését és olyan ügyek mozgatják mostanság Brüsszelt, mint a közös európai hadsereg, a migráció megállítása, a gazdasági függőségek felszámolása stb. csupa olyasmi, amivel már régen kellett volna foglalkozni, de nem tették. Jobb későn, mint soha?
- A francia–német tengely által mozgatott Európa megváltozik, az új súlypont: Varsó!
- Európa, alig egy év alatt, lejött az orosz gázról és nem fagytunk meg télen, nem dőlt romba az európai gazdaság, sőt, egyre több olyan biztató jel van, hogy a recessziót is sikerül elkerülni. A Nyugat gazdasága hihetetlen alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot, az ebből levont következtetések alapvetően alakítják majd át közeljövőnk gazdasági közpolitikáit.
- A nyugati piacait elvesztő Ruszijá Kína felé fordult, oda próbál eladni, amit a kínaiak örömmel fogadnak: olcsón, már-már szinte bagóért vásárolják fel az oroszok által kínált árucikkeket, miközben piacokat szereznek maguknak Ruszijában. Oroszország egyre mélyebbre süllyed Kína feneketlennek tűnő zsebében – amíg végleg eltűnik benne. Az orosz birodalmi álmok végül elcsúsznak egy olcsó kínai strandpapucson.
- Az alig-alig haladó európai zöldpolitika olyan löketet kapott, ami – óvatos becslések szerint is – legalább tíz évnyi helyben topogást spórolt meg nekünk.
És mindebből sokat, de nagyon sokat már JÓ ELŐRE megírtunk a Nethuszáron.
Részletek holnap, maradjatok a közelben, és kövessétek be a Facebook-oldalunk is!
(Nethuszár)