Blokkolja Románia az Erdélybe irányuló magyarországi fejlesztéseket?
2023. 02. 25. 14:55:28
Hangzatos címmel, de erősen semleges tartalommal bíró cikket közölt ma a G4Media román hírportál. Az amúgy igényesnek és megbízhatónak számító internetes újság címében exkluzív információként az olvasónak a hírt, miszerint Románia „blokkolja” az Erdélybe irányuló magyarországi támogatásokat, értve ezalatt a Pro Economica alapítvány által kezelt pénzösszegeket, amelyből az erdélyi magyar gazdákat is támogatják. De mi az igazság? – tette fel a kérdést a Nethuszár.
Vajon tényleg arról van szó, hogy Bukarest, egy esős szombat délutánon bejelenti, hogy kész, meghozta a döntést, innen kezdve egy forint, nem sok, annyi sem jut át Ártándnál?
A válaszért felhívtuk Kozma Mónikát, a Pro Economica Alapítvány igazgatóját, aki elmondta, hogy bár a cím hangzatos, valójában ilyesmiről szó nincs. A két fél, azaz Budapest és Bukarest között valóban folyik az egyeztetés, ezeken még döntés nem született, így nem beszélhetünk arról, hogy Románia blokkolná az Erdélybe irányuló magyarországi pénzeket, ahogy arról sem beszélhetünk egyelőre, hogy megszületett volna a megegyezés – vázolta a helyzetet Kozma Mónika.
Kozma Mónika nemrég adott interjút a Krónikának, amolyan évindító jelleggel ebben beszélt arról, hogy a partiumi – tehát NEM a teljes erdélyi, illetve NEM a székelyföldi! – program indítására készen állnak, megemlítve, hogy dacára gazdasági nehézségeknek, amellyel Magyarország szembesült, a program további finanszírozására készen áll az anyaország.
A Krónika anyagában is úgy fogalmaz Kozma Mónika, hogy
„A program elindításához viszont továbbra is szükség van román–magyar megállapodásra. Az ügyben zajlanak az egyeztetések”
Ebből gondolom logikusan következik, hogy a megegyezés még nem született meg, de a Pro Economiva alapítvány igazgatója még hozzáteszi:
„Az erdélyi gazdaságfejlesztési program folytatásáról szóló tárgyalások a korábbi bukaresti kormánnyal kezdődtek el, amely különböző feltételeket szabott a magyarországi gazdasági beruházások erdélyi pályázataihoz. Azóta az ukrajnai háború és az energiaválság jelent újabb gondot. Kérdésessé vált a magyarországi gazdasági támogatás további finanszírozása, azonban jó hír, hogy a gazdasági gondok ellenére a magyar kormány ezt a programot is bevette az idei állami költségvetésbe. Magyar részről tehát indítható lenne az újabb gazdapályázat, amennyiben a román féllel sikerül tető alá hozni a rég várt megállapodást.”.
A G4Media pedig a – a fenti részek román fordításán túl – közli a román külügyminisztériumtól kapott válaszokat is, amely szerint
Románia nem adta beleegyezését – semmilyen szinten – a magyar állam által folyatott gazdaságfejlesztési programok elindítására, ennek hiányában pedig Románia részéről nincs meg a beleegyezés (consimțământ), hogy a magyar fél ehhez hasonló programokat indítson Romániában.
Eredeti román szöveg:
”Nu a fost încheiat niciun acord bilateral, la niciun nivel, între România și Ungaria, pentru derularea de către statul ungar de programe de finanțare pe teritoriul României. În absența unui astfel de acord, nu există consimțământul părții române pentru derularea de către partea ungară a unor astfel de programe în România”, au declarat pentru G4Media reprezentanții Ministerului de Externe.
Összegezve: nem történt semmi, de azt legalább jól el lehetett adni. Nagy valószínűséggel egy félrefordítás, vagy nem épp magyarbaráti szándéktól vezérelt önkéntes informátor súghatott hamisan a G4Mediának. A tárgyalások, egyeztetések zajlanak, azokon döntés – sem Á, sem Bé, még nem született.
Hasonló történt akkor is, amikor a háború első napjaiban dúló hamis hírek áradatában a G4Media hírként tálalta, hogy Magyarország blokkolná Oroszország kizárását a SWIFT-rendszerből, ekkor Kovács Zoltán kormányszóvivő tisztázó nyilatkozatát akkor a Nethuszár is lefordította román nyelvre és körbeküldte a román sajtónak, elsőként pedig a G4 közölte a valóságot.
Nethuszár
(Nethuszár)