Hogyan tartják fogva Moldovát az oroszok?
2023. 05. 27. 20:35:10
Itt az ideje, hogy egy újabb témával foglalkozzunk, amely mostanában nagyon aktuális, szerencsére csak átvitt értelemben, és még nem szó szerint. Ismét a Dnyeszteren túli testvérekről és az ő kalandjaikról lesz szó. Talán már sejted, következik a sorozat harmadik része, amely a moldovai orosz bábokról szól.
Ebben a fejezetben az oroszok Moldovában bevetett új politikai eszközeiről lesz szó. Pontosabban azokról a vezetőkről, akik az utóbbi évtizedben gátolták Moldova fejlődését, és akik még mindig aktívak és befolyásosak a politikai színtéren, és kelet felé próbálják tekerni a kormányt, vagyis Moszkva irányába.
Egyrészt beszélni fogunk Igor Dodonról, Moldova negyedik elnökéről. Amikor úgy érezte, hogy az akkor uralkodó kommunista párt hajója elkezd süllyedni, elhagyta a Voronyin által uralt kommunistákat, és létrehozott egy modernebb baloldali pártot, a Szocialistákat.
Ők vették át a kommunisták helyét Moldova fő baloldali formációjaként az elmúlt 10 évben, és orosz érdekek zászlóvivőiként szerepeltek a kisinyovi parlamentben. Bár elhagyta a kommunistákat, Dodon ugyanolyan nyíltan pro-Ruszijá maradt, éppúgy vágyik arra, hogy közös képet készítsen Putyinnal, mint eddig, és politikai iránymutatásokat, választási stratégiákkal kapcsolatos tanácsokat kap Moszkvától.
Dodonon kívül Moldova oldalán foglal helyet Ilan Șor is. Ez azért van, mert az oroszok nem akarnak mindent egy lapra feltéve játszani, ez a taktika elég hatékony, mert gyakorlatilag növeli a pro-Ruszijá oldal választási vonzerejét és döntéshozatali befolyását. Ha egyeseknek nyakukat , legyen az börtönbe kerülés vagy népszerűtlenné válás, ahogy egy időben Dodonnal történt, mások lépnek a helyükbe. Ez lenne az egyik kulcsfontosságú gondolat, amely mentén játsznak a a ruszkik Moldovában.
(Nethuszár)