Prigozsin vallomása: a csapatok 95%-a meghalt vagy megsebesült Bahmutban
2023. 05. 28. 17:00:25
Tegnap a legfontosabb hírek keletről érkeztek. Tegnapelőtt a Wagner-csoport vezetője, Prigozsin bejelentette, hogy zsoldosai kisebb csoportokban elkezdték elhagyni Bakhmutot, miközben a reguláris orosz hadsereg fokozatosan átveszi az irányítást. Sok ukrán harcos először szkeptikusan fogadta a hírt, és egy váratlan lökésre számítottak Csasziv Jar felé, de később magas rangú ukrán tisztek megerősítették, hogy a Wagner tényleg távozik.
Tegnap Prigozsin újabb videót tett közzé az egyik hátországi támaszponton tett látogatásáról, és arról számolt be, hogy a Wagner-erők nagy része június 1-jéig képes lesz elhagyni Bahmutot. Ami viszont ennél is fontosabb, hogy felhozott két az orosz médiatérben tiltott témát, vagyis a veszteségek mértékét és azt, hogy az úgynevezett különleges katonai művelet mennyire sikeres vagy sikertelen.
Prigozsin az orosz politikai stratégának, Konsztantyin Dolgovnak adott interjúban azt állította, hogy a Bahmutért folytatott csata kezdetén a Wagner-csoportnak 35 ezer katonája volt, és nem sokkal később ehhez még 50 ezer foglyot toborzott. Így a Wagner-csoportnak 85 ezer katona állt rendelkezésére. Prigozsin azt állította, hogy a 8 hónapig tartó folyamatos harcok során 10 ezer fegyenc és 10 ezer hivatásos Wagner-harcos esett el. Ez azonnal gyanút kelt, mert azt sugallja, hogy a hivatásosokat könnyebben megölték, mint a fegyenceket, akiket öngyilkos, hullámban zajló támadásokban használtak fel.
Prigozsin adatai alapján a hivatásosok halálozási aránya 30% volt, míg a fegyenceké 20%. Egy volt orosz tiszt, Girkin hangsúlyozta, hogy állítólag a foglyoknak csak a fele kapott kegyelmet, így úgy néz ki, hogy a Wagner 25 ezer foglyot vesztett, nem pedig 10 ezret. Azt is feltételezte, hogy a többi veszteség 50%-kal magasabb, ami azt jelenti, hogy Wagner 15 ezer hivatásos harcost veszített. A harcban elesettek teljes számát tehát nagyságrendileg 40 ezer főre becsülik. De ez csak az elesetteket jelenti. Prigozsin azt állította, hogy annyi sebesültjük volt, mint halottjuk, tehát az szintén 40 ezer. Így a veszteségek összlétszáma körülbelül 80 ezerre tehető.
Magyarul a Bahmutért vívott csata kezdetén Wagnernek 85 ezer katonája volt, a végén pedig csak 5 ezer. Ez azt jelenti, hogy az ukránok elérték céljukat, hogy az orosz hadsereg legütőképesebb egységeit megsemmisítsék az ellentámadó hadművelet előtt. Érdekes módon a veszteségek teljesen összhangban vannak a felelősségük alá tartozó frontvonal hosszának változásával: a tél közepén a Wagner erők a front 85 km-es szakaszáért feleltek, míg az utolsó hónapban kevesebb, mint 5 km-ért voltak felelősek.
Prigozsin tehát ezért akarja néhány hónapra kivonni erőit a harci zónából – így legalább megvárhatja, amíg a sebesültek meggyógyulnak, és visszatérhetnek a soraikba. A legtöbb ember tudja, hogy a hivatalos veszteségeket mindig alulbecsülik, ezért amikor Prigozsin ilyen magas hivatalos számokat közölt, Girkin azonnal szólt Prigozsinak, hogy tartsa a száját, és ne beszéljen ilyen durva veszteségekről egy jelentéktelen eredmény miatt.
Az oroszok pechjére Prigozsin részletesen foglalkozott az elért eredmények értékelésével. Azt mondta, hogy az egész különleges katonai művelet teljes kudarc volt, mert az oroszok a kitűzött célokkal teljesen ellentétes eredményeket értek el. Ami a denácifikációs célt illeti, először is azt mondta, hogy több tízezer katonával harcoltak, és még mindig a nácikat keresik, másodszor pedig a háború felerősítette és megszilárdította az ukrán nemzeti identitást, és nemzetközileg is legitimálta az ukránokat mint nemzetet, mert a világon mindenki az ukrajnai háborúról beszél. Ami a demilitarizációs célt illeti, Ukrajna fegyveres erőinek a létszáma a háború előtti mintegy 250 ezer főről mára 700 ezer főre nőtt.
Az ukrán hadsereg ma már fejlett nyugati páncéltörő földi rakétákkal, precíziós tüzérséggel, nagy hatótávolságú rakétákkal, modern tankokkal és más olyan rendszerekkel van felszerelve, amelyekkel az orosz invázió előtt egyáltalán nem rendelkeztek. Prigozsin szerint jelenleg Ukrajna a világ egyik legerősebb hadseregével rendelkezik.
Kijelentette, hogy az ukránok magas szintű szervezettséget, kitűnő felkészültséget, és magas szintű felderítési színvonalat értek el, illetve hogy bármivel képesek harcolni: a régi szovjet fegyverektől a legmodernebb, a nyugati szövetségesek által gyártott és szállított fegyverekig.
(Nethuszár)