Jubilál a protestáns teológiai intézet
2023. 12. 27. 12:44:53
Bár 75 éve állami parancsra hozták létre a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetet, a református, unitárius és evangélikus lelkészek képzését végző intézmény „kényszerházassága” sikertörténetnek bizonyult. A lelkészképzés múltjáról, jelenéről, perspektíváiról, a hallgatók számának alakulásáról, a hivatás „elnőiesedéséről” Kovács Sándor egyetemi tanárt, az intézet rektorát faggatta a Krónika.
Részlet:
– A mesterséges intelligencia térhódítása korszakában felmerülhet az is, hogy átalakítja-e ez a jelenség az oktatást? Mondjuk a teológia esetében, ha valaki azt kéri a mesterséges intelligenciától, hogy írjon egy prédikációt egy adott textusból kiindulva, pillanatok alatt megteszi.
– Valóban, a mesterséges intelligencia új feladatok elé fog állítani, és az oktatás során is sok etikai kérdést vet fel. Mi szerencsés helyzetben vagyunk ilyen tekintetben, mert viszonylag kevés a diákunk, és ismerjük őket. A mesterséges intelligencia gyártotta anyagot egy szemináriumi dolgozatban ki tudom szűrni, ha ismerem a szerző felkészültségét, képességeit. Ekkora diáklétszám mellett ez nem lehetetlen dolog. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia nem az ördögtől való, bátorítani kell diákjainkat ennek okos és etikus felhasználására.
(…)
– A protestáns felekezeteknél egyre gyakrabban látunk a szószéken hölgyeket. Egyre „nőiesebbé” válik vajon ez a hivatás?
– Igen, valós jelenség, hogy egyre több nő választja ezt a hivatást. A református és evangélikus egyház korábban is vett fel nő hallgatókat, az unitáriusok 1990-ben vették fel az első nő hallgatókat. Jelenleg ott tartunk, hogy az unitárius hallgatók között több a nő, mint a férfi, és ha realista vagyok, nem hiszem, hogy ez a tendencia megfordul. Nem megkezdődött, hanem folytatódik az „elnőiesedés”. Ez nem egy egyszerű kérdés, könyvtárnyi szakirodalma van, minálunk még a tradicionális nemi szerepek működnek és ez nem feltétlenül rossz. Visszatérve az unitáriusokra: jelenleg még férfi lelkész több van, mint nő, de ez hamarosan megváltozik. Már az is hatalmas előrelépés volt, hogy a végzett nő hallgatókat lelkésszé szentelték, erre az unitárius egyházban 1990 előtt nem volt példa. Teológiai tanulmányokat ugyan folytathattak, de lelkészi szolgálatot nem. Ez ma már szerencsére a múlté, de azt nem merném kimondani, hogy a női lelkészség teljesen megváltoztatta volna a vallási hagyományt. A lelkészek között növekszik a nők aránya, de vezető funkcióba még mindig arányukon alul reprezentáltak. De erről a kérdésről beszéljünk kb. 10 év múlva…
A teljes interjút elolvashatjátok a Krónika oldalán, KLIKK IDE!
(Nethuszár)