Trump védtelenül hagyná Európát
2024. 01. 10. 22:15:01
Thierry Breton (Renew frakció) az Európai Unió belső piacáért felelős biztos arról számolt be, hogy 2020-ban Davosban Donald Trump akkori amerikai elnök azt mondta Ursula von der Leyen EB-elnöknek, hogy ha Európát megtámadják, az USA nem fog a segítségére sietni, valamint „a NATO halott”, és az USA kilép a szövetségből – írja a Politico.
Thierry Breton, az EU belső piacért felelős biztosa 100 milliárd eurós uniós védelmi alapot szeretne létrehozni – nyilatkozta ő maga kedden egy, az Európai Parlamentben tartott rendezvényen.
Breton február 27-én mutatja be azt az Európai Védelmi Beruházási Programot (EDIP), amelynek célja a közös fegyverbeszerzések fellendítése és az EU hadi képességeinek talpra állítása. „Úgy gondolom, hogy egy hatalmas védelmi alapra van szükségünk, amely segít ennek a felgyorsításban, valószínűleg még 100 milliárd euró értékű is lehet [az alap]” – mondta Breton kedden a Renew Europe liberális csoport által szervezett rendezvényen.
Breton nemcsak szárazakat nyilatkozott, hanem felelevenített egy régebbi történetet is:
„Térjünk vissza 2020 januárjába: Ursula von der Leyen, jómagam, Phil Hogan és az Amerikai Egyesült Államok elnöke ülünk egymással szemben. Davosban voltunk, és Donald Trump azt mondta Ursulának: „Meg kell értened, hogy ha Európát megtámadják, mi soha nem fogunk jönni segíteni és támogatni titeket, és egyébként a NATO halott, és ki fogunk lépni a NATO-ból.”. Ez volt az Amerikai Egyesült Államok elnöke – aki lehet, hogy visszajön”.
Breton hozzátette: „Ez egy nagy ébresztő volt… Így most – jobban, mint valaha, tudjuk –, hogy magunkra vagyunk utalva”, aki elmesélte még, hoigy ezek Trump azzal fordult Ursulához, hogy:
„apropó, tartozol nekem 400 milliárd dollárral, mert nem fizetettek, Németország nem fizette meg a védelem árát”
Nagyjából eddig a Politico híre, és most lássuk a KONTEXTUST:
Azt már tudjuk, hogy Trump szívének nem túl kedves a NATO, és úgy általában Európa – ez persze ebben a formában egy szűkített igazság, hiszen Trumpnak, ahogy a demokrata irányítású State Departmentek is, Nyugat-Európával, ezzel a jóléti citoyenségbe befulladt politikai osztállyal van baja, és nem is akármilyen – ráadásul, mondjon bármelyik széplelkű emberjogista warrior bármit is, a lényeget tekintve Trumpnak bizony igaza van.
De nézzük csak alaposabban a hírt: mikor zajlott az ominózus beszélgetés? 2020-ban! Amerika és Németország között elég feszült a helyzet, a gazdasági jellegű kérdéseken túl Trumpnak nem fér a fejébe, hogy Németország az Északi Áramlat gázvezeték révén (amiből rögtön kettőt is épít) miért láncolja magát oda a már akkor is láthatóan egyre veszélyesebb Oroszországhoz. Túl vagyunk már a 2014-es krími annektáláson, Trump tehát, ha óvatosan is, de már azon van, hogy felfegyverezze Ukrajnát, a jelenleg Amerikát irányító, akkor még ellenzéki demokraták pedig hisztirohamokat kapnak emiatt, és kongresszusi meghallgatást kezdeményeznek a Pentagon és úgy általában az elnök Ukrajna-stábjának tagjai ellen, miközben az ukrán Azovot felvetetnék a terrorszervezetek listájára.
Igen, ugyanazon demokrata politikusokról beszélünk, akik most igyekeznek minél több fegyvert küldeni Ukrajnának, ámbár a közvélemény-kutatási eredmények alapján politizáló washingtoni elit ezt is ejteni fogja, akárcsak az örök amerikai-izraeli barátságot, de ez más kérdés, vissza Trumphoz és az ő 2020-as szavaihoz, illetve a hírhez magához.
Szóval: a feszültség adott, Trump egyszer még azt is belengeti, hogy elköltözteti Rammsteinból az amerikai kontingenst, mire Merkel sűrű könnyhullatások között könyörög, Donaldnak van szíve, a rammsteini légibázis marad. De az tény, hogy Németország és úgy általában a nyughat-európai államok nem költötték haderőfejlesztésre azt a GDP arányos két százalékot, amit a NATO-szerződésük amúgy kötelességként ír elő. Amerika nem évekig, hanem évtizedekig nézte tétlenül mindezt, a jó európai-amerikai viszonyért cserébe nem lépett fel erőszakosabban.
Aztán jött Trump, és minden megváltozott… volna.
És itt jön a KONTEXTUSOMBAN a csavar: mit is mond ez az európai liberális politikus?
„Ez egy nagy ébresztő volt… Így most – jobban, mint valaha, tudjuk –, hogy magunkra vagyunk utalva”
Óh, igen? ÉS 2020-tól egész mostanáig mi a fészkes fenét csináltatok? Mégiscsak, nem egy huszadrangú politikusról beszélünk, aki véletlenül fültanúja lehetett a fent említett trumpi kirohanásnak, hanem Ursula von der Leyenről, az EB elnökasszonyáról, az Európai Unió legerősebb politikai pozíciójának birtokosáról. És, ha hinni lehet Bretonnak, és miért ne lehetne, akkor a következtetésünk is világos: dacára annak, hogy Trump világossá tette mire számíthat az EU katonai-védelmi téren, dacára annak, hogy a NATO feloszlása már akkor, 2020-ban a legerősebb állam legerősebb emberének a szájából elhangzik, dacára annak, hogy Ukrajnában már hat éve nyomulnak a ruszkik, dacára mindennek az Európai Unió NEM CSINÁLT SEMMIT!
Itt szeretném felhívni a figyelmet egy aprócska tényre, ami így, nyolc év után már elhalványulni látszik a Renew frakció fejében: a közös európai uniós hadsereg felállítására irányuló javaslat már 2016-ban felmerült – a javaslattevő neve szintén ismert: Orbán Viktor.
FORRÁS: Politico
(Nethuszár)