Franciául is megjelent Borsi–Kálmán Béla tanulmánykötete a román állameszme geneziséről
2024. 04. 03. 20:30:42
Franciául is megjelent Borsi–Kálmán Béla tanulmánykötete a román állameszme geneziséről. A könyvet kedd este mutatták be Párizsban a szerző jelenlétében. A történész, egyetemi tanárnak a Magyar Szemle Könyvek gondozásában 2018–ban kiadott, Elvetélt bizánci reneszánszból Nagy–Románia. Egy állameszme etnogenezise című munkáját franciául Henri de Montety fordításában adta közre az Éditions des archives contemporaines nevű rangos párizsi kiadó.
A tanulmány a fanarióták felemelkedését és 1921–es bukását tárja fel, mert elsősorban az ő nevükkel fémjelzett történelmi, társadalomtörténeti, geopolitikai környezetbe nyúlnak a román politikai gondolkodás és politizálás gyökerei. A kötetet az előszót jegyző Matei Cazacu Párizsban élő román történész mutatta be a Sorbonne egyetemhez tartozó Szláv Tudományok Intézetében (Institut d’Études Slaves) rendezett esten.
Borsi–Kálmán Bélának ez a második tanulmánykötete román sorskérdésekről, amely franciául is napvilágot látott, az előző 2018–ban jelent meg, szintén a párizsi Éditions des archives contemporaines nevű kiadónál. Borsi–Kálmán Béla az ELTE egyetemi tanára, a magyar–román kapcsolattörténet kutatója. A Szatmár megyei Csengerbagoson született 1948–ban, 14 évesen került szüleivel Magyarországra. Diplomáciai szolgálatot teljesített a magyar nagykövetségen Bukarestben 1990 és 1995 között, majd Párizsban 1999 és 2003, illetve 2011 és 2015 között.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)