Medvebiztos kukákat helyeztek ki Tusnádfürdőn
2024. 05. 20. 12:12:00
A WWF Románia Biztonság az embereknek – védelem a medvéknek elnevezésű kísérleti programja keretében beszerzett medvebiztos hulladéktárolókat helyeztek ki pénteken a Hargita megyei Tusnádfürdő utcáira. A város önkormányzata ötféle modellt szándékozik tesztelni a következő hónapokban, hogy kiválassza majd a legmegfelelőbbet és legbiztonságosabbat, amit továbbra is használni fog. Jelenleg 16 kukát vettek használatba.
Butyka Zsolt polgármester szerint a Romániában eddig még nem használt medvebiztos kukák beszerzése és kihelyezése óriási lépést jelent a közösségnek, és hozzá fog járulni a biztonság visszaállításához a városban, ahol a medvék jelenléte az utcákon, kertekben, udvarokban évekig mindennapos volt. Az elöljáró reméli ugyanakkor, hogy más településeknek is jó példát mutatnak ezzel a projekttel.
A kísérleti program koordinátora, Imecs István biológus elmondta, hogy tavaly egy tusnádfürdői tudományos konferencián a szlovákiai Tátrai Nemzeti Park képviselője bemutatta a medvebiztos kukák több modelljét, amelyek már bizonyították hatékonyságukat. A szakember közlése szerint Szlovákiában már több száz ilyen hulladéktárolót helyeztek el a nemzeti parkban és a környező településeken.
„Ezeket már tesztelték medvéken Szlovákiában, így nem kétséges, hogy a medve nem jut el a hulladékhoz. A városban azonban még tesztelnünk kell, hogy lássuk, hogyan használja őket a lakosság és a turisták, melyek a legmegfelelőbb modellek, a város mely pontjain van szükség ilyen konténerekre. A turisztikai szezonban tesztelni fogjuk őket, és majd eldöntjük, hogy melyikből fogunk többet vásárolni, hogy lecseréljük a régebbi kukákat, amelyek nem bizonyultak hatékonynak” – fogalmazott Imecs.
Felhívta azonban a figyelmet: rendkívül fontos, hogy az emberek helyesen használják ezeket a kukákat, és ne tároljanak hulladékot azokon kívül. Az eseményen jelen levő Cistian–Remus Papp, a WEF Románia vadvilág és védett területek osztályának koordinátora kijelentette, a projekt célja annak a bebizonyítása, hogy az emberek és a medvék egymás mellett élése lehetséges. Magyarázata szerint Tusnádfürdő a nagyvadak egy fontos vonulási útján fekszik, emiatt is olyan gyakori a környéken az ember–medve találkozás.
Pozitívan értékelte azonban, hogy ebben az ügyben sikerült tárgyalóasztalhoz ültetni minden érintett felet, hogy együtt megtalálják a legjobb megoldásokat. Szerinte a meghozott intézkedések pozitív hatása már tapasztalható, figyelembe véve, hogy míg három évvel ezelőtt egy év alatt 220 medve jelenlétére vonatkozó értesítés érkezett az 112–es segélyhívószámra, az idén még egy sem.
FORRÁS: AGERPRES
Borítókép: medvebiztos kukák, kép forrása: Tusnad Eco Bear Cave Facebook-oldala
(Nethuszár)