Sztrájkkal fenyegetőznek a múzeumi dolgozók
2024. 05. 20. 12:14:58
Szombaton késő este ért véget a múzeumi és könyvtári alkalmazottak fővárosi tüntetése. A kulturális ágazatban és médiában dolgozók érdekeit képviselő CulturMedia szakszervezeti szövetség által kezdeményezett megmozdulás a Sötétség a romániai múzeumokban címet viselte, és a Múzeumok éjszakája rendezvénnyel azonos időben szervezték meg.
Decebal Vleja, a CulturMedia szakszervezeti szövetség első alelnökének tájékoztatása szerint a tüntetésen körülbelül 600 személy vett részt, akik Bukarest mellett Iaşi–ból, Botoşani–ból, Konstancáról, Nagyszebenből, Sloboziáról, Brassóból, Ploieşti–ről, Piatra Neamţról, Temesvárról, Bârladról, Slatináról, Craiovából érkeztek a fővárosi Victoriei térre.
A szakszervezeti vezető arról számolt be az AGERPRES hírügynökségnek, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök nem fogadta a tüntetők képviselőit, akiket a kormánypalota kapuján sem engedtek át. Kijelentette, ha csütörtökig a kormányfő nem talál megoldást követeléseikre, figyelmeztető sztrájkot tartanak, majd általános sztrájkot robbantanak ki.
Felhívta a figyelmet, hogy az infrastruktúra–beruházások és ingatlanfejlesztések előfeltétele a terep régészeti feltárása, ezt pedig részben múzeumi szakemberek végzik, más kutatóintézetek és egyetemek szakértőivel együtt. A nemzetközi kiállításokon való részvételt is muzeológusok készítik elő. Mindezek a munkálatok megbénulnak, ha a múzeumi alkalmazottak sztrájkba kezdenek – figyelmeztetett Veja.
A kulturális területen és médiában dolgozók szakszervezeti szövetsége, a CulturMedia május 10–én jelentette be, hogy május 18–án, amikor Európa a múzeumok éjszakája rendezvénysorozatot tartja a múzeumok nemzetközi napja tiszteletére, ők a kormány előtt fognak tüntetni. Elégedetlenségük oka, hogy a kulturális minisztérium és a kormány „megalázóan és diszkriminatív módon” bánik a múzeumi alkalmazottakkal.
A szakszervezetek szerint a nemzeti kulturális örökség megőrzéséért dolgozó alkalmazottaknak folyamatosan romlanak a munkakörülményeik, és a kormány hátrányosan különbözteti meg a múzeumok és könyvtárak személyzetét az előadóművészeti intézményekhez képest. Azt írták, a kulturális örökség megőrzésének szakértőit megalázzák és semmibe veszik, és magas képzettségük dacára „nyomorúságra vannak ítélve”. Ezért az ágazat lassan elnéptelenedik, szakemberei pedig „nyomorúságos nyugdíjat” kapnak majd – írták múlt heti közleményükben.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)