Ukrajna még mindig nagyon szeretne egy román Patriotot, Iohannis már nem adná
2024. 05. 24. 11:20:49
Denisz Anatolijovics Smihal, Ukrajna miniszterelnöke kijelentette csütörtökön, hogy Ukrajna győzelme Oroszország ellen „minden demokrácia győzelmét” jelentené, de ehhez Kijev folyamatos támogatására van szükség partnerei és szövetségesei részéről.
„Mi most építjük újra az országunkat, és meg kell akadályoznunk, hogy az oroszok még többet romboljanak. Szükségünk van Patriot rendszerekre, és reméljük, hogy Románia hozzá tud járulni ehhez. Ezek a rendszerek civil életeket mentenek, és segítenek fenntartani a normális mindennapi életet Ukrajnában” – mondta Smihal a Fekete–tengeri és Balkáni Biztonsági Fórum résztvevőihez intézett videóüzenetében. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna győzelme az Oroszországgal vívott háborúban befektetés lesz Románia biztonságába.
„Több mint két éve védjük hazánkat az orosz agressziótól, de nem csak ezt tesszük: az ukrán nemzet az európai demokrácia alapjait és értékeit is védi, amelyeket megtámadott az orosz diktátor. Ukrajna győzelme minden demokrácia győzelme lesz. Ez lesz a legnagyobb befektetésetek saját biztonságotokba. A győzelem eléréséhez partnereink és szövetségeseink folyamatos támogatására van szükség” – hangsúlyozta Denisz Anatolijovics Smihal.
Adjon Románia Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának? És miért ne?
Az ukrán kormányfő azt mondta, országának mindenekelőtt katonai támogatásra van szüksége, főleg légvédelmi rendszerekre, tüzérségi lőszerekre, hosszú és közepes hatótávolságú rakétákra. Ugyanakkor fontosnak nevezte a befagyasztott orosz vagyon lefoglalását, amelyet szerinte Ukrajna újjáépítésére és ellenálló képességének megerősítésére kell fordítani. Mindezek mellett szigorítani kell az orosz gazdasággal szembeni szankciókon is – vélekedett Ukrajna miniszterelnöke.
Iohannis: nem nein, de majdnem!
Klaus Iohannis szerdán kijelentette, hogy előbb a katonai szakértőknek, majd a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) kell megvitatnia egy Patriot rendszer átadását Ukrajnának.
Egy sajtóeseményen az államfő kifejtette, hogy ezt a kérdést nem kívánja kommentálni, mert a részletei nem tartoznak a nyilvánosságra. „Nem hiszem, hogy egy széleskörű nyilvános vita kívánatos lenne (…) erről a kérdésről” – jelentette ki.
Kérdésre válaszolva közölte, hogy akkor fogja összehívni a CSAT ülését, ha a katonai szakértők már tisztázták a részleteket. Hangsúlyozta, hogy a döntés nehéz feladat lesz, mert figyelembe kell venni a Patriot rendszer szállítójával kötött szerződést és azt is, hogy „nagyon kifinomult berendezésekről” van szó. „Nem beszélve arról, hogy semmilyen körülmények között nem fogadom el, hogy Románia rakétavédelem és légvédelem nélkül maradjon” – tette hozzá, megjegyezve, hogy Romániának kapnia is kell valamit az átadott légvédelmi rendszerért cserébe. Elmondta azt is, hogy a CSAT döntése nincs határidőhöz kötve, és az erről szóló vita „időt igényel”. Kérdésre válaszolva pedig kijelentette: Ukrajna „nagy érdeklődéssel” várja Románia döntését.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)