Szavazási modell: Trump nyeri az elnökválasztást, a republikánusok viszik a Kongresszust is
2024. 05. 30. 11:31:38
A Decision Desk HQ és a The Hill portál által szerdán közzétett előrejelzési modell szerint körülbelül öt hónappal a választás napja előtt Donald Trump volt elnök és a Republikánus Párt (GOP) a favoritok a Fehér Házért és a Kongresszus mindkét házáért folyó versenyben. A modell szerint Donald Trumpnak 58 százalékos esélye van arra, hogy megnyerje az amerikai elnökválasztást, mi több, a legtöbb kulcsfontosságú államban vezet az elnökválasztási versenyben.
A republikánusok vezetője és az GOP elnökjelöltje a legesélyesebb a Fehér Házért folyó versenyben, legalábbis a közzétett modell szerint. Trump esélyeit 58 százalékra mérték, míg Joe Biden esélye, hogy megtartsa helyét mindössze 42 százalék. Trump legalább 280 elektori szavazatot kapna, ami elég ahhoz, hogy legyőzze Bident, míg a demokraták 358 elektori szavazatra számíthatnak. Az elnökválasztási győzelemhez legkevesebb 270 elektori szavazatra van szükség az elérhető 538-ból, ezeket a népszámlálási adatok alapján osztják szét az 50 állam és Kolumbia körzet között.
A Decision Desk HQ modelljében
az az érdekes, hogy mind a hét ingadozónak számító, úgynevezett csatatér-államban Trumpot hozza ki győztesnek. Joe Biden a 2020-as elnökválasztáson Észak-Karolina kivételével az összes ilyen államot megnyerte, a legfrissebb közvélemény-kutatások viszont azt mutatják, hogy Trump előnyben van a demokratákkal szemben a legtöbb ingadozó államban, míg Bidennek jelentős erőfeszítéseket kellene tennie, hogy visszaszerezze a teret ezekben az államokban, mindezt úgy, hogy kevesebb, mint hat hónap van hátra a választásokig.
Ráadásul Trump előnye jelentősnek tűnik:
Arizona 59% (Biden: 41%), Georgia 63% (Biden 37%), Wisconsin 58% (Biden: 42%) Észak-Karolina 68% (Biden: 32%), Pennsylvania 56% (Biden: 44%) és Nevada 51% (Biden: 49%). Joe Biden egyetlen ingadozó államban áll nyerésre, ez Michigan, ahol 51 százalék a támogatottsága, míg Trumpnak 49 százalék. Michiganban él az egyik legnagyobb amerikai arab közösség, akik 2020-ban ugyan Bident támogatták, de mostanra felróják neki, hogy Izraelt támogatja.
A csatatér-államokban zajló verseny fenti eredményeit más kutatócégek is megerősítik, mint például a RealClearPolitics – utóbbi adatai szerint Trump 3,1 százalékponttal vezet ezekben az államokban, amelyek döntő jelentőségűnek számítanak az elnökválasztási versenyben.
Republikánus többség a Kongresszusban
A Decision Desk HQ és a The Hill modellje szerint a republikánusok jó eséllyel többségbe kerülnek úgy a Képviselőházban, mint a Szenátusban. A GOP esélye 80 százalék arra, hogy többségbe kerüljön a felsőházban, míg 64 százalék, hogy ugyanezt a többséget eléri az alsóházban is. A Szenátusban jelenleg demokrata többség van, 48 szenátorral és 3 függetlennel, akik általában a demokraták oldalán szavaznak. A republikánusoknak jelenleg 49 szenátoruk van. A Képviselőházban viszont a republikánusoké a többség jelenleg is, itt 217 széket foglalnak el a GOP képviselői, míg a demokratáknak 213 van.
Olvasóinkat emlékezetnénk arra, hogy idén ősszel nemcsak elnökválasztás zajlik majd Amerikában, hanem a Képviselőház összes helyére is új képviselőket választanak a szavazók (összesen 435 képviselő), míg a Szenátus összesen 100 helye közül 34 esetben az őszi választáson dől a sorsuk.
Adalékok:
- Amerikai politikai kommentátorok megjegyzik, hogy a Decision Desk HQ/The Hill munkatársai által kidolgozott előrejlés még sokat változhat a szavazás napjáig, nem kis részben pont azért, mert mozgósító erővel bírhat a demokrata szavazók körében is, akik most érezhetik meg „mekkora a baj”.
- Biden 2020-ban a fiatalok és a kisebbségiek szavazataival nyerte meg az elnökválasztást, azonban ebben a két csoportban jelentősen romlott Joe Biden megítélése, főként az Izrael és a Hamász között dúló háború miatt. Ráadásul minden közvélemény-kutató cég egyetért abban, hogy Biden minden ingadozó államban lemaradt Trump mögött.
- A közvélemény-kutatások azt is mutatják, hogy a választók elégedetlenek a gazdasági helyzettel és azzal, ahogy Biden kezeli a gazdasági problémákat. A RealClearPoliticis felmérése szerint az amerikaik 53 százaléka szerint Biden nem látja el jól elnöki feladatait, míg csak 40,5 százalékuk helyesli az elnök intézkedéseit – ez több mint 15 százalékos különbség.
- Az amerikaiak 65,8 százaléka gondolja úgy, hogy az ország rossz irányba megy, azok aránya, akik az ellenkezőjét mindössze 24,1 százalék. A különbség 41,7 százalék
- Trump számos büntetőügyi eljárással kell szembenézzen, ezek viszont nem akadályozták meg abban, hogy Biden elé kerüljön a versenyben.
- A demokratáknak muszáj nyerniük Montanában és Ohióban, ha ez nem sikerül, akkor szinte biztosan elveszítik többségüket a Szenátusban.
- A demokraták reménykednek ugyan abban, hogy visszaszerzik többségüket a Képviselőházban, de az előrejelzés szerint erre aligha van esélyük, hátrányban vannak a republikánusokkal szemben.
- Biden alacsony támogatottsága a demokraták körében is pánikot kelthet – nemcsak az elnökválasztás elvesztése miatt, hanem a párt más jelöltjeit is akadályozhatja győzelmükben – ami végső soron a kongresszusi képre is kihatással lehet. Személyes megjegyzésem: nem kizárt, hogy valamiféle jogi csűrcsavar útján végül visszaléptetik Bident és valaki mást indítanak helytette. Ha az új jelölt el is veszti az elnökválasztást, azt aligha lehet majd a nyakába varrni, viszont ismertséget szerezhet a következő elnökválasztásra. Ugyanitt hívnám fel a figyelmet egy másik jelenségre: a demokrata szenátorok egy része immár nem ritkán határolódik el Bidentől kezdve a határbiztonság kérdésétől egészen az izraeli háborúról szóló ügyekig, vagy épp a kínai árukra kivetett vámokról aszóló elnökli intézkedésekig.
- Biden kampánystábja szerint a választás még túl messze van, nem kell aggódni.
Összegezve: a jelek szerint Trump nyeri az elnökválasztást és ezt csak egy ember akadályozhatja meg: ő maga.
Felhasznált források: G4Media, The Hill, RealClearPolitics, DecisionDeskHQ
(Nethuszár)