Választás’24 : RMDSZ=6,5%!
2024. 06. 09. 10:00:40
FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ ANYAG! NÉZZ VISSZA KÉSŐBB IS, KÖVESS MINKET A FACEBOOK-OLDALUNKON!
Ma, 2024. június kilencedikén este 10 óra után kiderül, kiket választottunk meg településeink élére, a helyi és megyei tanácsokba, kik lesznek a következő négy esztendő megyei tanácselnökei, valamint az is, hogy kiket Románia az Európai Parlamentbe, hogy ott majd minket képviseljenek. Választási eredmények és gyorselemzések itthonról és a nagyvilágból:
Elképesztő sikert aratott az RMDSZ az európarlamenti választásokon!
A szavazatok 99 százalékos feldolgozottságánál az RMDSZ 566 ezer szavazatot kapott, ez 6,5 százalékos eredményt jelent és két képviselőt küldhet a Szövetség az Európai Parlamentbe – jelenete be Kolozsváron Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke – forrás:MASZOL. Egyezzünk meg, ez óriási eredmény. Ez azt is jelenti, hogy a Netthuszár tegnap esti becslése tévesnek bizonyult, az RMDSZ a magasabb részvétel ellenére is simán vette az akadályt és megugrotta az öt százalékos küszöböt.
A megyei elnöki feladatot kipipálta a Szövetség
Az eddig közzétett részleges eredmények alapján Péter Ferenc újrázik Maros megye élén, Tamás Sándor Kovászna megye élén ugyanezt teszi, ahogy Pataki Csaba is Szatmár megye élén. Hargita megye első embere pedig Bíró Barna Botond lett, aki Borboly Csaba húsz évnyi elnöksége után kezdhet neki a munkának.
Meglesz?
Csoma Botond a Maszol portálnak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott: az RMDSZ elérte az öt százalékot, és továbbra is két európarlamenti képviselője lesz a Szövetségnek.
Marosvásárhely: Soós Zoltán győzött!
A legnagyobb lélekszámú magyar közösségnek otthont adó Marosvásárhelyen Soós Zoltán újrázni tudott, megnyerte a polgármesteri választást. A szavaztok nagyjából negyven százalékát szerezte meg, második helyre az egykori polgármester, Dorin Florea került, aki közel harminc százalékot kapott – 87,94 százalékos feldolgozottságnál a különbség mindössze hatezer szavazat körüli, mindehhez tegyük hozzá, hogy több román jelölt is indult, a PNL jelöltje Horatiu Suciu szívsebész 7, Radu Pescar 3 százalékot kapott, a többi kisebb-nagyobb jelöltről nem is beszélve.
A helyi tanácsban, a szavazatok 56,74%-nak feldolgozása szerint az RMDSZ-nek 10 tanácsosa lesz, a PSD-nek 6, a PNL-nek 3, az AUR-nak 2 és a POL-nak szintén 2.
Szatmárnémeti: Kereskényi Gábor magabiztosan hozta a győzelmet
A részleges eredmények alapján Kereskényi Gábor lesz ismét Szatmárnémeti polgármestere, a szavazatok több mint 65 százalékát szerezte meg.
Szászrégen:
Az eddigi hírek alapján szinte biztosra vehető, hogy Márk Endre ismét elnyerte Szászrégen polgármesterei székét, ami azért is figyelemre méltó teljesítmény, mert a városban a magyar lakosság aránya 20 százalék alatti.
Udvarhelyen eisze a 2/3-a is meglesz az RMDSZ-nek
Udvarhelyen nagyot ment az RMDSZ. Szakács Paál István polgármester-jelölt a szavazókörzetek több mint felének összeszámlálása után több mint 7 ezer szavazattal magabiztosan vezet, miközben Gálfi Árpád jelenlegi és újrázni kívánó polgármestere 1.800 szavazattal a második, ember Attila pedig közel 250 szavazattal a harmadik helyezett. A tanácsosi lista is hasonlóan alakul: az RMDSZ listája több mint ötezer szavazattal az első, míg a Székelyudvarhelyért Párt több mint 700 szavazattal a második, az Erdélyi Magyar Szövetség alig valamivel több mint 200, a Polgári Erő pedig szántén alig valamivel több mint 200 szavazatot gyűjtött. Az RMDSZ nemcsak megnyerte Udvarhelyt, hanem minimum kétharmados többséggel, ha nem épp ennél is jobban letarolta. Most nem tudom hirtelen visszanézni a korábbi eredményeket, de azt hiszem az RMDSZ SOHA nem szerepelt ilyen jól a székely anyavárosban, és az ellenzéki magyar pártok SOHA nem szerepeltek ilyen gyengén, ez utóbbi kijelentés akkor is érvényes, ha az EMSZ és a Polgári Erő szavazatszámait összeadjuk.
Szakács-Paál István: 77%, Gálfi Árpád: 19%, Ember Attila: 2%
Hej, hej, Udvarhely!
A hírek szerint Székelyudvarhelyen győzött Szakács-Paál István, azaz Szinusz az RMDSZ jelöltje!
Romániai részvételi adatok:
Ma este tíz órakor bezártak a szavazóhelyiségek, megkezdődik a körömrágás, az izgatott várakozás. 2024. június kilencedikén a román szavazópolgárok 52,37 százaléka adta le szavazatát az európarlamenti listák valamelyikére, ami azt jelenti, hogy 9.039.378 választó gondolta úgy, hogy élni kíván eme demokratikus jogával. A helyhatósági választásokon némiképp alacsonyabb volt a részvétel, itt 9.039.378 választópolgár tett tiszteletét valamelyik szavazókörben, ami 49,99 százalékos részvételnek felel meg.
Nethuszár-becslés: az RMDSZ 4.78 százalékot kap (a tévedés jogát fenntartjuk!)
az RMDSZ nagyjából 451.600 szavazatot szerezhet, ami 4,78 százalékos eredménynek felel meg. Hogyan számoltuk ezt ki? Alapul a Hargita megyei részvételi arányt (53 százalék, kissé felfele kerekítve) vettem, mintha minden magyar településen abban az arányban mennének el a magyarok szavazni, ahogy azt a legmagyarabb megyében teszik. Ezt az arányt hozzáviszonyítottam a megyénkénti magyar szavazók létszámához, amelyet a népszámlálási adatok alapján becsültem meg. Az így kapott elvileg magyar szavazatokat összeadtam, és az eredményt viszonyítottam a részvételi adathoz.
Természetesen azt nem tudtam megbecsülni, hogy olyan megyékből, ahol nem, vagy csak nagyon kis számban élnek magyar szavazók az RMDSZ kap majd szavazatokat, viszont a magyar szavazók számát a lehető legtöbbre becsültem, és nem számoltam azzal, hogy vélhetően vannak olyan magyar szavazók, akik nem az RMDSZ-re adják voksukat.
Tehát, számításaim szerint, amennyiben a magyar mozgósítás 53 százalékos magyar részévételi arányt hozott, akkor az RMDSZ 4,78 százalékot kap.
Variációk magyar mozgósításra:
A magyarok 51 százaléka ment el szavazni: RMDSZ=4,6%
A magyarok 53 százaléka ment el szavazni: RMDSZ=4,78%
A magyarok 55 százaléka ment el szavazni: RMDSZ=4,96%
A magyarok 60 százaléka ment el szavazni: RMDSZ=5,42%
Íme néhány kérdés, amire ma este/ma éjjel választ kapunk:
- meghaladja-e a részvétel az öt évvel ezelőtti európarlamenti és a négy évvel ezelőtti önkormányzati választásokét? Ahogy eddig dübörgünk, úgy néz ki, hogy igen, bár erre azért még nem fogadnánk.
- Eléri-e az RMDSZ az EP-választáson az öt százalékos küszöböt? A Szövetségnek – a magas részvétel és az utóbbi idők turbulens belpolitikai viharai miatt a szokásosnál is nehezebbnek ígérkezik a feladat teljesítése.
- Megtartja-e polgármesteri székét Soós Zoltán Marosvásárhelyen és Kereskényi Gábor Szatmárnémetiben, illetve ezen megyék élén sikerül-e megőriznie első emberi tisztségét az RMDSZ-nek?
- Sikerül-e az RMDSZ-nek visszaszereznie Székelyudvarhelyt – az erdélyi önkormányzati szcéna egyik legkeményebb versenye pont itt, a székely anyavárosban ígérkezik.
- Elvérzik-e az Erdélyi Magyar Szövetség? Az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Szövetség összeolvadásából alakult, immár ki tudja hányadik új magyar párt eleve kevesebb tanácsosi és polgármesterjelöltet állított mint négy élve. A magas részvétel nem nekik kedvez, így könnyen lehet, hogy egy hatalmas bukta is kinéz nekik. Az, hogy ez mekkora és miből áll pontosan, azt eset tíz óra után megtudjuk.
- Lesz-e jobboldali fordulat az európai politikában?
És még sok már érdekesség, válasz és újabb kérdések várnak rád, ha csatlakozol a Nethuszár „Választás’24 – eredményhirdetés és elemzések” tudósításhoz, bekövetsz minket a Facebook-on – elolvasod, megosztod és nem akarsz uralkodni!
(Nethuszár)