Ki jön Joe Biden helyére?
2024. 06. 30. 13:14:25
A Biden-team által kezdeményezett és a választások időpontjához képest szokatlanul korán megtartott Trump-Biden televíziós vita nem úgy sült el, ahogy a Demokrata Párt stratégiái remélték – vagy ellenkezőleg: lehet, hogy ez is volt a cél?
A mainstream sajtó napok óta hangos a legutóbbi Trump-Biden televíziós vita tanulságaitól. Röviden összefoglalva: Biden csúfosan leszerepelt, hosszabban taglalva pedig nyugodtan levonhatjuk azt a következtetést, hogy Joe Biden aligha fogja megnyerni az elnökválasztásokat. Persze, ez Amerika, elektori rendszerrel és a kampányában lélegzetelállító fordulatokkal, de attól a helyzet jelenleg mégiscsak az, hogy Bidenék vesztésre állnak. Nem kicsit, nagyon!
Nem minden előzmény nélkül
Nagyjából egy hónappal ezelőtt publikáltuk a Nethuszáron a RealClearPolitics és a DecisionDesk közös elemzését, amely Trump győzelmét vetítette előre – méghozzá nem is akármilyen mértékben: a Grand Old Party gyakorlatilag lemosná a demokratákat a politikai térképről – ne feledjük, az elnökválasztással egy időben képviselőket is választ Amerika, az elemzés szerint pedig úgy az alsó-, mint a felsőházban is messze kerül a többségtől a Demokrata Párt, ami azt is jelenti, hogy alkupozíciói jelentősen meggyengül(het)nek. Úgyhogy aligha nevezhető meglepetésnek a vitán tanúsított gyenge szereplést követő demokrata lázadás, Biden visszahívásának ötlete és egy új jelöltről való fantáziálgatás. Mindezek már évek óta részét képezik a Demokrata Párt közéleti narratívájának, még ha nem is mindig ütötték át a közvélemény ingerküszöbét. Lásd a The Hill 2022-es publicisztikáját Biden indulását megakadályozó alkotmányos lehetetlenségről (abban az összefüggésben, hogy ez így lejött a demokrata portálon akár úgy is értelmezhetünk, hogy már ekkor beindult a gondolkozás az elnökcseréről), vagy ugyanott és ugyanabból az évből származó felmérés ismertetését, miszerint négy demokrata szavazóból három nem támogatja Biden újraindulását.
Értelmen vitaelemzés
Magáról a vitáról nincs értelme sokat beszélni: aki látta, annak nem kell mondani, hogy Biden messze nem az a fickó, aki megnyerheti az amerikai szavazók szívét: zavarodott, önmagával sem tisztában levő ember benyomását keltette, és az önmagáról sugárzott, milliók által követett képet aligha lehet árnyalni azzal, hogy a demokrata sajtó összeszámolja, hányszor hazudott Trump.
Bár a mainstream sajtó napokig azzal foglakozott, hogy elmesélje a képernyőkön látott nyilvánvalót, jelen cikknek ez nem célja és tárgya – ugyanis semmi érdemeset nem lehet kiemelni a két jelölt programjából, szövegeiből. A vitából csak az derült ki, hogy legalább az egyik jelölt tökéletesen alkalmatlan elnöki feladatainak ellátására, míg a másik esetélben ugyanez erősen kérdéses.
Nem tudtunk meg semmi lényegeset Amerika világpolitikai szerepéről, az ezzel kapcsolatos elképzelésekről, az amerikai gazdaságról stb. Bár a moderátorok ilyen kérdéseket is tettek fel az elnökjelölteknek, az az ezekre adott válaszok kimerültek a nem túlzottan releváns, de legalább közhelyes adatok pufogtatásából.
„Objektíven nézve, Biden a szereplése a leggyengébb azóta, hogy 1960-ban Kennedy és Nixon elnökök között elkezdődött a televíziós viták műfaja. Pár perccel a vita megkezdése után a demokraták pánikba estek amiatt, hogy ilyen gyenge jelölttel vágnak neki a választásoknak” – áll a CNN elemzésében, ahol hozzáteszik: „az elnök szereplése romboló volt”.
Mondom még egyszer: ezt a CNN írta és nem a Fox News!
És folytatják: „Biden úgy indult neki a vitának, hogy az amerikaiak nagy többsége azt gondolta róla, hogy túl öreg elnöknek. (…) Az elnöknek ellenben sikerült meggyőznie őket, hogy félelmük nem alaptalan és az elnök képességei valóban lecsökkentek”
Vita, de miért?
Ilyen előzménynek után jó, ha feltesszük a kérdést: miért tartották meg mégis a vitát? Az amerikai politikában ez eléggé szokatlanul hamar történt meg, a választások előtt négy hónappal csapott össze a két elnökjelölt úgy, hogy tulajdonképp HIVATALOSAN egyikőjük sem jelöltje saját pártjának.
Bár mindketten megnyerték az előválasztásokat, a konvenció jelölése úgy Trump, mint Biden esetében még hátravan, így még kevésbé tűnik érthetőnek a vita megszervezése, amiről a legtöbb, ami elmondható, hogy ezzel történelmet írtak a szervezők, ugyanis olyan még nem volt, hogy a konvenciók előtt csapjon össze két elnökjelölt.
Akkor mi is folyik Amerikában?
Így már aligha csoda, hogy a The New York Times szerkesztőségi cikkben kérte Joe Bident, hogy Amerika érdekében fontolja meg visszalépést az elnökjelöltségtől. Nem voltak ezzel egyedül, hasonló tartalmat tett közzé címlapján a Wall Street Journal és a Washington Post is:
„Hazájának érdekében Biden elnöknek vissza kell lépnie a versenyből”
szól a három legnagyobb amerikai lap szentenciája, egyelőre úgy tűnik hiába. A Biden-team nem mutat hajlandóságot, legalábbis nem nyilvánosan, arra, hogy visszaléptesse Joe Bident a jelöltségtől.
Ennek technikai problémái is vannak
Nem fogom ebben a cikkben részlétesen kifejteni, hogy miért nehéz blokkolni az elnökjelöltségét egy olyan személynek, aki meggyőző fölénnyel nyerte a Demokrata Párt előválasztását, aki ráadásul jelenleg is elnök.
Maradjunk annyiban: a legegyszerűbb és a legtisztább módja egy új demokrata jelölt indításának, ha Joe Biden maga jelenti be, hogy visszalép az elnökjelöltségtől. Minden egyéb lehetőség csak újabb bonyodalmakat szül, amelyek biztos nem válnának a Demokrata Párt előnyére főleg, hogy alig négy hónappal vagyunk az elnökválasztások előtt.
Vita, mint megtervezett dráma?
Tudjuk, hogy a politika egy jelentős arányban színház, ahol a választók tesztelése, új gondolatokhoz való hozzászoktatása zajlik különböző szintű és mélységű drámák kiteregetésében. Van azonban két tényünk, amelyekbe kapaszkodni tudunk az események értelmezésekor: az egyik, hogy maga a Biden-team kezdeményezte a vitát, és aligha feltételezhető az, hogy ne lettek volna tisztában Sleepy Joe problémáival és az ebben rejlő kockázatokkal.
A másik tény, hogy a fentebb emlegetett felmérésünk és az, hogy a Demokrata Pártban legalább két éve már folyik egy közös gondolkodás arról, hogy ne Joe Biden legyen a jelölt.
A fentiekből nem nehéz arra következtetni, hogy Joe Biden akaratát nem tudta felülírni a párt, így aztán egy élőben közvetített puccsot adtak neki ajándékba – ez lett volna a vita. Kötve hiszem, hogy a Demokrata Párt ügyeivel tisztában levő hivatalnokok és döntnökök pusztán merő jóindulatból támogatták ezt a vitát, majd erősen meglepődtek Biden (le)szereplésén.
Ha van olyan szándék a Demokrata Pártban, márpedig ilyen szándék van, hogy Joe Biden helyett valaki mást indítsanak, akkor ennél jobban aligha lehetett volna elkezdni azt a drámát, amely az események különböző szakaszaiban, jól megkoreografált forgatókönyve szerint abban csúcsosodik majd ki, hogy Joe Biden bejelenti visszalépését. Mivel a sajtóban jelenleg röptetett lehetséges nevek közül egyikről sem valószínűsítem, hogy komoly lenne – ez inkább terelés a valódi elnökjelölt személyéről – így a jelenlegi tudásom alapján arra tippelek: Michelle Obama lesz Trump kihívója.
Felcser V. Örs
(Nethuszár)