Megszülte a koalíció a választások időpontját, szívhatnak a liberálisok
2024. 07. 04. 17:19:10
Megvan az államfőválasztások és a parlamenti választások új időpontja, és Ciolacu már kormányrendelet is kiadná, azért annyit mondok: várjunk még a sült galambbal, nehogy újabb fing legyen belőle.
Vajúdtak a hegyek és egeret szültek – miután a kisebbik koalíciós párt, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke odaállt a tükör elé és szembeköpte saját magát azzal, hogy az előzetes koalíciós egyezséget felrúgva új időpontot sürgetett az államfőválasztásokra, a koalíció ma megszülte a nehéz döntést: végül is győzött a tábornok úr szószegése és a tavasszal eldöntött szeptemberi időpont helyett november végén lesz az államfőválasztás első fordulója. Azonban a fegyver kétélű lehet Ciucă szószegő számára, mert Ciolacu azért ügyesen bereszelte a két forduló közé a parlamenti választás időpontját. Így történik meg az, hogy egymást követő három hétvégén megyünk majd szavazni.
Dátumok haladó szavazóknak
A sort az államfőválasztások első fordulója kezdi meg, amelyet november 28-án tartanak, majd a rá következő hétvégén, december 1-én mehetünk megválasztani a román parlament új összetételét, aztán egy héttel később, december 8-án pedig az államfőválasztás második fordulója következik – ezzel le is jár a választási szuperesztendő, addigra azért rendesen kifáradnak majd idegeinek, de sebaj, már csak kettőt kell aludni és ott lesz a karácsony, pihenünk.
A PSD és a PNL egyforma közleményben adtak ki ma, amelyben jelezték, hogy az előbb ismertettet dátumokon lesznek a választások. Marcel Ciolacu a mai kormányülés elején le is szögezte, még ott helyben elfogadják a kormányrendelet, amelyben kiírják a választásokat – a miniszterelnök biztos, ami biztos alapon nem akar még egyszer Ciucă szószegésével szembesülni, amikor a PNL stratégiának is eszükbe jut, hogy tulajdonképp saját magukat kúrták át ezzel az időpontcsere-kierőszakolással.
Nos, akkor mi az ábra?
A helyzet az, hogy a parlamenti választások az államfőválasztások két fordulója közé esnek. Ez máris csak azoknak a pártoknak jó, akiknek államfőjelöltje bejut a második fordulóba – és itt lesznek máris bajban a liberálisok, ugyanis jelen pillanatban elég nehéz elképzelni azt, hogy a színtelen-szagtalan Nicolae Ciucă annyira jól szerepelne, hogy legalább a második helyen végezzen. A legutóbbi közvélemény-kutatás alapján Mircea Geoană áll az első helyen, őt követi Marcel Ciolacu a PSD elnöke, jelenlegi miniszterelnök, majd következik Elena Lasconi az USR jelöltje, őt Diana Sosoaca követi a sorban, és Nicolae Ciucă csak ezután érkezik meg a népszerűségi listára.
Azzal azonban nyugodtan számolhatunk, hogy Mircea Geoană indulása esetén Ciolacu nem indul, de még így: Ciucă nemcsak, hogy a második helyet, de talán még a harmadikat sem tudja elcsípni az államfőválasztások első fordulójában – ez pedig kisebb katasztrófát eredményezne annak a PNL-nek, amelyik alig egy héttel ezt követően kéne elvigye szavazóit a parlamenti választásokra.
Fatális hiba +1
A másik fatális hiba, amivel a PNL nem számolt, vagy legalábbis félvállról vette: az önkormányzati választásokat ugyan júniusban tartották, de a megválasztott képviselők csak októberben veszik majd át mandátumukat. Lévén a PSD-nek sikerült jelentős önkormányzati helyeket elnyernie a PNL elől, így a parlamenti és az államfőválasztásoknak úgy indul neki november végén a PNL, hogy sokkal kevesebb helyi polgármesterre, megyei elnöke, tanácsosa lesz, aki a szavazókat mozgósíthatná.
Úgyhogy miden abba az irányba mutat, hogy a PNL jókora pofont kap majd a parlamenti választásokon, miközben a jobboldal az államfői pozíciót is elveszíti – Iliescu óta nem volt baloldali államfő Romániában.
Hacsak
Hacsak miden, amit látunk, az nem egy jól megrendezett színjáték része, ahol a cél kiejteni Mircea Geoanăt a játékból. A NATO főtitkárhelyettese ugyanis hiába a PSD irányából érkezik ( a szociáldemokraták államfőjelöltje is volt már egyszer Băsescuval szemben), mégiscsak van már annyira független, és van akkora nemzetközi támogatása, hogy könnyen lehet: belőle nem a különböző érdekcsoprotok bábja lenne, ami azért sem a PSD-nek, sem a PNL-nek nem kedvezne. Miközben a védelmi ipar, a titkosszolgálatok stb. akár pajzsra is emelhetik, elvégre a NATO csúcsvezetéséből érkezik, így a védelmi politika és ennek mentén a védelmi ipar nagyobb lendületet kapna elnöksége idején.
Hogy mi lesz mindebből, azt még korai lenne megjósolni. Az viszont már látszik, hogy Ciolacu egyrészt visszavágott Ciucănak a szószegésért, a parlamenti választások időpontjának meghatározása erre mutat, másrészt a szereplők nem égettek fel minden hidat egymás között, ami arra utal, hogy 2025-ben is együtt terveznek kormányozni. Persze a parlamenti választások után kialakult erőviszonyok mentén…
Felcser V. Örs
(Nethuszár)