7 sztoikus tanítás a hét minden napjára
2024. 07. 07. 20:40:17
Manapság egyre divatosabbá vált különböző távol-keleti kultúrákból származó vallásfilozófiai megközelítéseket használni, hogy spirituális pótlékot és kapaszkodót nyújtsunk fogyasztói társadalmunk megfáradt és egymástól elidegenedett embereinek. Ez a jelenség egyre elterjedtebbé vált, mivel sokan keresik a mélyebb értelmet és kapcsolatot az életükben, melyet a modern, gyors ütemű világban nem találnak meg.
Ennek következményeként születtek meg a Coelho-idézetek, amelyek később vicces verziókban mémmé váltak. Ez nem is meglepő, hiszen időnként olyan erős butaságokat közöltek a közönséggel, amelyeknek nyugodtan neki lehetett volna támasztani egy kisebb kamiont. Emellett gyakran találkozhattunk olyan idézetekkel, amelyek igazak voltak ugyan, de annyira közhelyesek és rövidek, hogy alig bírták el a bölcsesség súlyát. Az ilyen citátumok sokak idegrendszerét borzolták, és nevetség tárgyává váltak.
Azonban a valódi bölcsességek és mondások nem véletlenül váltak azzá, amik. Nem minden alap nélkül használhatjuk őket mantraként vagy mottóként a mindennapi életünk során. A keresztény Biblia és a zsidó Talmud is tele van ilyen útmutatásokkal, bár az ezotériával kísért vallástalanság korában mintha elveszni látszana dicső fényük. Ezek a szent szövegek generációk óta nyújtanak iránymutatást és inspirációt az embereknek, és bár népszerűségük csökkenhet, értékük megkérdőjelezhetetlen.
Európának azonban van egy másik hagyománya is, amely még régebbi, mint a kereszténység – ez pedig az antik görög és római világ. Nem túlzás kijelenteni, hogy ezek a kultúrák tették le mai európai létünk alapjait. Az antik világ gondolkodói és filozófusai olyan alapelveket és értékeket fektettek le, amelyekre ma is építhetünk. Hogy az utókor mit épített ezekre az alapokra, vagy hogyan rombolta le őket az új, minden problémára gyógyírként feltüntetett ideológiák nevében, az már a történelemkönyvek lapjaira tartozik.
A sztoikus hagyomány
Az i.e. 310 körül alapított sztoikus filozófiai iskola szakított az addigi filozófiai hagyománnyal, és a természetfilozófiai megközelítéseken túl az emberre, a humánumra irányította figyelmét. Hirdették minden ember azonos értékűségét, az univerzum egységét, és a belső béke fontosságát. Talán az sem véletlen, hogy a buddhizmus egyre népszerűbb a mai Európában: a sztoikus iskola ugyanis Buddha követőinek világával mutat erős hasonlóságokat. Mindkét filozófiai irányzat hangsúlyozza az önuralmat, a belső harmóniát és az univerzummal való egységet, amelyekre sokan vágynak a mai nyugtalan világban.
Lássunk hát hét sztoikus bölcsességet, egyet-egyet a hét minden napjára, amelyek segíthetnek minket a mindennapi életünkben. Ezek a bölcsességek évszázadok óta inspirálják az embereket, és ma is relevánsak maradnak. A sztoikus filozófia egyszerű, de mély igazságai segíthetnek abban, hogy megtaláljuk a belső békét és az élet értelmét.
Hét egyszerű, de mély tanítás:
HÉTFŐ:
Aki szabad akar lenni, az ne akarjon és ne kerüljön olyasmit, aminek megszerzése és elhárítása másoktól függ. Ha nem így cselekszik, rabszolgának kell lennie. (Epiktétosz)
KEDD:
Ha fejlődni akarsz, fogadd el, hogy bolondnak fognak tartani. (Epiktetosz)
SZERDA:
A jó emberek mind egymás barátai. (Kitioni Zénon)
CSÜTÖRTÖK:
Ha a természetnek megfelelően élsz, sohasem leszel szegény, de ha ábrándjaid után futsz, sohasem leszel gazdag. (Epikurosz)
PÉNTEK:
Soha ne büszkélkedj a más kiválóságával! Ha a ló büszkélkedve azt mondaná: „Szép vagyok” – még el lehetne viselni. Te azonban, amikor büszkélkedve kijelented, hogy szép lovad van, lásd be: a ló kiválóságával büszkélkedel. (Epiktetosz)
SZOMBAT:
Nagyon kevés kell a boldog élethez; mindez benned van, abban, ahogy gondolkodsz. (Marcus Aurelius)
VASÁRNAP:
A legboldogabb ember, aki aggódás nélkül várja a holnapot. (Seneca)
Ezek a bölcsességek emlékeztetnek minket arra, hogy az élet legfontosabb dolgai gyakran egyszerűek, de mégis mélyek. A sztoikus filozófia segít abban, hogy megértsük és elfogadjuk a világot olyannak, amilyen, és megtaláljuk a belső békét és harmóniát a mindennapi életünkben.
Örsh
(Nethuszár)