A Hamász sikere: tombol az antiszemitizmus Európában
2024. 07. 12. 12:10:21
Az európai zsidó közösség „az antiszemitizmus erősödésével” szembesül, mivel a közel-keleti konfliktus „rontja” az eddig elért eredményeket – közölte csütörtökön a bécsi székhelyű Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) – számol be az EURACTIV.
„A közel-keleti konfliktus mérgező hatása aláássa a keményen kiharcolt eredményeket” – mondta Sirpa Rautio, az FRA igazgatója. Ez a tény veszélyezteti az EU által 2021-ben elfogadott antiszemitizmus-stratégia hatékonyságát, amely az első ilyen intézkedés volt az EU történelmében – tette hozzá.
„A zsidók most jobban félnek, mint valaha” – figyelmeztetett az FRA az európai antiszemitizmusról szóló legújabb jelentésében. A közlemény szerint már a gázai háborút kirobbantó október 7-i Hamász-támadás előtt az európai zsidók 96 százaléka találkozott az antiszemita előítéletekkel.
A gázai háború európai antiszemitizmusra gyakorolt hatásának felmérésére a jelentés 12 zsidó szervezet által 2024-ben gyűjtött információkon alapult. „Az FRA nemzeti és európai zsidó konföderációkkal folytatott konzultációi 2024 elején az antiszemita támadások látványos emelkedését jelzik” – mondta Rautio. A francia zsidók 74%-a úgy érzi, hogy a konfliktus érinti a biztonságát, a vizsgált országok közül itt a legmagasabb ez az arány.
Európa-szerte a zsidók 76 százaléka nyilatkozott úgy, hogy „legalábbis alkalmanként” eltitkolja zsidó identitását, 34 százalékuk pedig azért kerüli a zsidó eseményeket és helyszíneket, „mert nem érzi magát biztonságban” – áll a jelentést bemutató sajtóközleményben.
Az FRA jelentésének nagy része a 2024-es adatokon kívül egy 2023 január-júniusában, tehát a gázai háború előtt végzett online felmérésen alapul. A válaszadó zsidók 80%-a úgy gondolja, hogy az antiszemitizmus erősödött az elmúlt években. A „negatív sztereotípiák”, amelyekkel a válaszadók leggyakrabban találkoznak, azok a vádak, amelyek szerint a zsidók „ellenőrzik a pénzügyeket, a médiát, a politikát és a gazdaságot”. Sokan közülük Izrael Állam létjogosultságának megtagadásával is találkoztak.
A 2023 válaszadó 4 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az előző évben antiszemita indíttatású fizikai támadásokat is tapasztalt; ez a szám kétszerese 2018-as adatoknak. A megkérdezettek mintegy 60%-uk azt mondta, hogy nem elégedett saját kormányának antiszemitizmus elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseivel.
A felmérés 13 uniós országra terjedt ki, ahol a blokk zsidó lakosságának 96%-a él: Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Franciaország, Németország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Románia, Spanyolország és Svédország. Ez a harmadik ilyen jellegű jelentés, a korábbiak 2013-ban és 2018-ban jelentek meg.
Forrás: Euractiv
(Nethuszár)