Oroszország lángokban: elképesztő méretű erdőtüzek pusztítanak
2024. 07. 12. 17:51:28
Több mint egymillió hektár erdő ég Oroszországban, miközben a korábbi éveknél is nagyobb területek égtek már le teljesen, jelentették az orosz hatóságok.
Oroszország a klímaváltozásnak egyik legjobban kitett állam: minden nyáron erdővel borított területek égnek le, a tavaszi fagy miatt komoly kiesésre kell számítaniuk a gabonatermésben, hogy a Bajkál tóról és a többi, ember által okozott természeti károk következményeiről már ne is beszéljünk.
„Jelen pillanatban több mint 500 erdőtűz van az országban, amelyek összesen több mint egymillió hektárt tesznek ki”
– jelentette Vlagyimir Putyinnak a sürgősségi minisztérium vezetője, Alexander Kurenkov, mindezt pedig (mármint a jelentést) az ország is láthatta, mert közvetették a tévében.
„Év eleje óta 6.000 tüzet regisztráltunk, amelyek több mint 3,5 millió hektár erdőt érintenek”
– sorolta a miniszter a döbbentés számokat, aki hozzátette: idén az erdőtűz-szezon kicsivel hamarabb kezdődött, a szokatlanul magas hőmérsékletnek és a viharoknak köszönhetően.
Sok ez a mennyiség?
Hogy jobban el tudjuk képzelni ezeket a számokat, a 3,5 millió leégett hektár annyit tesz, mintha Hargita megye összes erdejének 15-szöröse égne le. Vagy: Románia teljes erdőségének kicsivel több mint fele. Az erdőtüzek és a klímaváltozás által leginkább érintett területek Kelet-Szibériában és az ország távol-keleti részén találhatóak, különösen a gyéren lakott Jakutföldön – itt egyébként embert is alig találni a tűz megfékezésére, a férfilakosság tekintélyes része ugyanis épp Ukrajnában adja az életét Putyin őrületének kedvéért. Jakutföld, Dagesztánnal és Burjátfölddel (ahol szintén pusztítanak az erdőtüzek) együtt egyike azon vidékeknek, ahonnan a szegénység miatt a legtöbben állnak katonának.
Erdőtűz Burjátföldön:
A klímaváltozás persze kamu, ugye?
Orosz klímaaktviták – már ki még nincs börtönben közülük – szerint az állam nem tesz meg mindent az erdőtüzek megelőzésért, ha az oltási költségek magasabbak, mint a várható károk, akkor egyszerűen ignorálják az erdőtüzeket. Tavaly például a Greenpeace hívta fel arra a világ közvéleményének a figyelmét, hogy az orosz hivatalos adatokhoz képest tízszer akkora területet érinthetnek az erdőtüzek. Ha ez idén is igaz – márpedig elég nehéz elképzelni az orosz hatóságokról, hogy igazat mondanak –, akkor a fenti amúgy is extrém adatokhoz képest már-már horrorisztikus következményekről beszélhetünk.
FORRÁS: G4Media, Meduza, The Moscow Times
(Nethuszár)