Burduja nekiment a Greenpeacenek
2024. 09. 10. 10:30:48
Egyeseknek nem tetszik, hogy Románia erős, energiafüggetlen ország legyen – reagált hétfőn este a Facebook–oldalán az energiaügyi miniszter arra, hogy aznap a Greenpeace Románia a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének felfüggesztését kérte a bukaresti törvényszéktől.
Bejegyzésében Sebastian Burduja kifejtette, hogy fekete–tengeri gázmező kitermelése az ország egyik legfontosabb beruházása. Emlékeztetett arra, hogy 2027–től a Neptun Deep megduplázza a hazai gázkitermelést. Így ez a beruházás szerinte nem csak Románia, hanem az egész régió energiafüggetlenségét fogja biztosítani. „Röviden: a Neptun Deep egyedülálló lehetőséget kínál Európa orosz gázfüggőségének csökkentésére” – írta bejegyzésében.
A miniszter szerint vannak még energetikai beruházások Romániában, amelyek kivitelezése elakadt, mert szisztematikusan megtámadják őket a bíróságon „a legjobb ügyvédekkel és hihetetlen erőforrásokkal”. Ugyanakkor arról biztosította a közvéleményt, hogy a környezetvédelmi minisztériummal együtt az energiaügyi minisztérium teljes mértékben elkötelezett a következő generációk jövője, a tiszta levegő és a biológiai sokféleség védelme mellett. Szerinte ezt támasztja alá, hogy Románia az utóbbi időben több milliárd eurót fordított a zöldenergia termelésére.
„Mindenekelőtt azonban a romániaiak energiabiztonsága a prioritás, és ez nem képezheti alku tárgyát. (…) Többet kell termelnünk, és gyorsabban kell befejeznünk a stratégiai beruházásokat”
– szögezte le bejegyzésében Burduja.
A Greenpeace Románia a fekete–tengeri Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének „azonnali” felfüggesztését kérte hétfőn a bukaresti törvényszékhez benyújtott keresetében.
A környezetvédő szervezet közleményében Alin Tănase kampánykoordinátor kifejtette, hogy a Neptun Deep gázmező kitermelését tervező vállalatok, az OMV Petrom és a Romgaz állításai ellenére a beruházás nem lesz kibocsátásmentes. „Ez a projekt csak fokozza az éghajlati válságot, veszélyezteti a tengeri biológiai sokféleséget és az emberek egészségét” – szögezte le, kilátásba helyezve azoknak a hatóságoknak és vállalatoknak a felelősségre vonását, „amelyek összejátszanak a Fekete–tenger tönkretételében”.
A közlemény szerint a Neptun Deep beruházás több okból is törvénysértő: a környezeti hatástanulmány elégtelen mennyiségű és elavult adatokon alapul; nem zajlott róla hatékony közvita, és nem kerültek nyilvánosságra fontos információk (az ökotoxicitási vizsgálatok és a lelőhely–diagnosztikai jelentések); nem történt meg az ukrajnai háborúból eredő közvetlen károk kockázatának felmérése; nem mérték fel megfelelően a tengeri biológiai sokféleségre gyakorolt hatást.
A Greenpeace Románia hangsúlyozta, hogy a Neptun Deep beruházás komoly aggályokat vet fel a környezetvédelemmel, az éghajlatváltozással és a törvények betartásával kapcsolatban. A szervezet szerint félrevezette a hatóságokat és a közvéleményt, illetve hozzájárult a környezetvédelmi engedély kibocsátásához az a „hamis” állítás, hogy a projekt „karbonlábnyoma nulla”. A valóságban ugyanis a beruházás ideje alatt összesen 209 millió tonna – évente átlagban 10,4 millió tonna – széndioxid kerül a légkörbe.
„Számos fontos tanulmányt a titoktartás ürügyén nem hoztak nyilvánosságra, ami megakadályozta az érdemi közvitát, és veszélyeztette a nyilvános konzultációk pártatlanságát, hogy ezeket az OMV Petrom egyik képviselője moderálta. Emellett a kedvezőtlen forgatókönyvek kizárása a kockázatértékelésből tengeri környezetet fenyegető valós veszélyek alábecsüléséhez vezetett”
– olvasható a közleményben.
Eddig a Greenpeace Románia az OMV Petrom és a Romgaz vállalatot, a tuzlai önkormányzatot és más állami intézményeket is beperelt az engedélyezési eljárások szabálytalanságai és a Fekete–tengerbe kerülő mérgező anyagokra vonatkozó kulcsfontosságú adatok átláthatóságának hiánya miatt.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)