Románia központi szerepet játszana Ukrajna újjáépítésében
2024. 10. 14. 18:30:57
Ukrajna újjáépítése nem könnyű feladat, mert a szomszédos ország szükségleteinek és prioritásainak megállapítása koordinációt, a partnerek aktív részvételét, valamint összehangolt fellépést igényel – jelentette ki hétfőn Nicolae Comănescu, a miniszterelnöki kancellária államtanácsosa a Rebuilding Ukraine című fórumon.
Az Ukrajna újjáépítésével kapcsolatos kérdésekkel megbízott tisztségviselő Marcel Ciolacu üzenetét olvasta fel a román-ukrán kereskedelmi kamara szervezésében tartott eseményen. Comănescu elmondta, hogy a nemzetközi közösségnek még a háború befejezése előtt hozzá kell járulnia a szomszédos ország újjáépítéséhez.
„A konfliktus végéig és azután is segítséget kell nyújtanunk Ukrajnának, mert az újjáépítés nem áll meg a háború lezárásával, hanem fel fog gyorsulni”
– jelentette ki.
Az államtanácsos elmondta, hogy Románia eltökélt szándéka központi szerepet játszani Ukrajna újjáépítésében. Ezt egyrészt a közvetlen kétoldalú együttműködés révén, másrészt a nemzetközi stratégiai partnerekkel, például az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval, Japánnal, Dél-Koreával és más országokkal együttműködve tenné meg. Kifejtette: mivel az uniós tagállamok közül Romániának van a leghosszabb határa Ukrajnával, Bukarest az összeköttetésre szeretne összpontosítani.
„Hozzá kívánunk járulni az ukrán áruk romániai tranzitjához és az ágazati együttműködés erősítéséhez Ukrajna uniós csatlakozásának felgyorsításáért”
– magyarázta.
Hangsúlyozta, hogy Románia intenzíven együttműködik a nemzetközi partnerekkel a közlekedési összeköttetések bővítéséért. Emlékeztett arra, hogy a tavalyi kijevi együttes ülésén a közúti összeköttetésre vonatkozó tervben állapodott meg a román és az ukrán kormány, és hasonló megállapodást fontolgatnak a tengeri közlekedésre vonatkozóan is. Comănescu közlése szerint a felek együttműködése az energetikai összeköttetés bővítésére is kiterjed.
„Össze kívánjuk kapcsolni az energiapiacokat, és ki akarjuk építeni a határokon átnyúló villamosenergia-szállítást biztosító infrastruktúrát, ami segíteni fogja Ukrajna és Moldova integrálását az európai energiapiacba”
– részletezte.
Megemlítette, hogy Románia, Ukrajna és a Moldovai Köztársaság vámhatóságai memorandumot írtak alá az adatátvitelről és a vámtevékenységek digitalizálásáról. Ez megkönnyíti a kereskedelmet az Európai Unióval, valamint Ukrajna és a Moldovai Köztársaság integrációját az egységes európai piacba.
Az államtanácsos felszólása végén kijelentette, hogy Románia regionális csomóponttá szeretne válni Ukrajna helyreállítási és újjáépítési folyamatában. Ennek a logisztikai csomópontnak a konstancai kikötő lehetne a központja, mivel megnövekedett a tranzitkapacitása. A román–ukrán kereskedelmi kamara hétfőn és kedden Ukrajna romániai nagykövetségével közösen szervezi meg a Rebuilding Ukraine című fórumot Bukarestben.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)