A piacra került flakonok 80 százalékát váltották vissza
2024. 10. 15. 19:27:06
A piacra került italcsomagolások közel 80 százalékát visszaváltotta a lakosság, és mintegy 137 ezer tonnát eladtak az újrahasznosító vállalatoknak – nyilatkozta egy keddi eseményen a romániai betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRo vállalat vezérigazgatója.
Gemma Webb emlékeztetett, kevesebb mint egy éve működik Romániában a körforgásos gazdaság alapjait megteremtő betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR), de kiváló eredményeket sikerült elérni, hiszen a piacra került italcsomagolások 78 százalékát visszaváltotta a lakosság. Eddig több mint 2,3 milliárd italcsomagolást gyűjtöttek be, amelyeket anyag és szín szerint szétválogattak, majd több mint 137 ezer tonnányit eladtak az újrahasznosító vállalatoknak.
A vezérigazgató idézte egy felmérés eredményeit is, amelyek szerint tíz romániai vásárlóból kilenc már váltott vissza italcsomagolást legalább egyszer, a vásárlók 70 százaléka pedig rendszeresen él a lehetőséggel. „A betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése lehetővé fogja tenni Románia számára az Európai Unió által megszabott újrahasznosítási arány elérését” – tette hozzá.
Gemma Webb beszélt arról is, hogy az országban kialakított központokban 7 milliárd PET– és üvegpalack, illetve alumíniumdoboz számlálására és válogatására van kapacitás. „Ugyanakkor 800 ember dolgozik a RetuRo–nál, ami 800 zöld munkahelyet jelent. A kezdeményezésnek tehát az újrahasznosítási célértékeken túlmenően gazdasági hatása is van” – nyomatékosította. A betétdíjas visszaváltási rendszert működtető RetuRO vállalat nonprofit társaságként működik, ami azt jelenti, hogy az italcsomagolások gyűjtéséből származó esetleges nyereséget visszafordítják az SGR fejlesztésébe.
A vállalatot három magánrészvényes alkotta konzorcium hozta létre. Ezek a Romániai Sörgyártók Szövetsége a Környezetért (30 százalékos részesedés), az Üdítőital–gyártók Szövetsége a Fenntarthatóságért (30 százalékos részesedés) és a Kiskereskedők Szövetsége a Környezetvédelemért (20 százalékos részesedés). A vállalatban 20 százalékos részesedése van a román államnak, amelyet a központi környezetvédelmi hatóság, a környezetvédelmi minisztérium képvisel.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)