Észak-Korea belép a háborúba?
2024. 10. 19. 18:21:55
Úgy a kijevi, mint a dél-koreai hírszerzés olyan információkkal rendelkezik, miszerint Észak-Korea vicces frizurájú diktátorja, Kim Dzsong-Un tazt tervezi, hogy több mint 10.000 katonát küld segítségül az oroszoknak. Amerikában már „vörös vonalról” beszélnek, a NATO főtitkára még keresi az ajtón a kilincset, miközben a valóság az, hogy már hat észak-koreai tiszt életét vesztette a megszállás alatt álló ukrán területeken, ami azt is jelenti, hogy a háború eszkalálódása már megtörtént.
Mike Turner republikánus képviselő és egyben a Képviselőház Hírszerzési Bizottságának elnöke levelet írt Joe Biden elnöknek, amelyben azonnali és bizalmas (confidential) tájékoztatást kér az észak-koreai katonák ukrajnai jelenlétéről. Levele annak következtében született meg, hogy úgy Kijev, mint Szöul jelezte: ez hamarosan megtörténik.
Mike Turner szerint Amerikának azon nyomban és határozottan közölnie kellene Oroszországgal, hogy ez a vörös vonal átlépését jelentené a NATO és az Egyesült Államok számára.
„ezekről a csapatmozgásokról szóló hírek, amennyiben igaznak bizonyulnak, akkor az ukrajnai konfliktus szélsőséges eszkalációját jelentik. Ez azonnali választ kíván az Egyesült Államok részéről, hogy elkerüljük a konfliktus kiterjesztését”
– fogalmazott Mike Turner.„Tekintve az ügy sürgősségét, kérem bizalmasan tájékoztassa a Képviselőház Hírszerzési Bizottságát az észak-koreai katonák lehetséges beavatkozásával kapcsolatos információkról” – tette hozzá a képviselő.
Zelenszkij szólt
A képviselő állásfoglalása azt követően született, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta Észak-Koreát, hogy az ázsiai diktatúra 10.000 katonát készít arra, hogy csatlakozzanak az orosz hadsereghez. Az ukrán elnök hozzátette: ez az első lépés lenne egy világháború felé.
Nagyjából 11.000 észak-koreai katona vesz részt az oroszországi kiképzéseken, október végére pedig készen állnak majd az ukrajnai bevetésekre
– ezt már Kiril Budanov, a az ukrán katonai hírszerzés első embere nyilatkozta.
A dél-koreai hírszerzés megerősítette: információi szerint Kim Dzsong-Un már döntött arról, hogy 12.000 katonát küld segítségül Vlagyimir Putyin barátjának, köztük különleges egységeket is. Az ukrán szolgálatok szerint néhány észak-koreai katona már meg is érkezhetett Ukrajnába, az ideiglenes megszállt területekre – hat tiszt közülük pedig már életét is vesztette egy két héttel ezelőtti rakétacsapásban.
A Kreml persze tagad
A Kreml tagad – csakhogy ez sokat nem ér, a Kreml azt is tagadta, hogy háborúra készülne, majd a fogalmat átnevezték specoperácijának és az orosz tankok átlépték az ukrán határt. Ugyanakkor a Kreml azt is aláhúzta: az Oroszország-Észak-Korea közötti védelmi paktum, amelyet júniusban írt alá Kim Dzsong-Un és Vlagyimir Putyin eléggé világosan fogalmaz: ennek a szerződésnek a negyedik cikke kimondja, hogy „azonnali katonai segítség” érkezik, ha másik felet katonai támadás éri. Itt azonban nem világos: mit ért Moszkva „katonai támadás”, „katonai agresszió” alatt – a putyini értelmezésben az, hogy az ukránok VISSZAlőnek ugyanúgy katonai agresszió, mintha a moszkvai gyerekkórházat találná teliibe egy ukrán rakéta.
A NATO főtitkára csak néz
Mark Rutte NATO-főtitkár még nem látott bizonyítékot arra nézve, hogy az észak-koreai veszély valós lenne. A NATO – a jelenlegi stádiumban – nem tudja megerősíteni, hogy Észak-Korea katonai egységei Oroszországban tartózkodnának – de ez persze még változhat, tette hozzá.
A francia külügyminiszter Andrij Sybia ukrán kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: ha igaz, hogy Észak-Korea katonákat küld azért, hogy az oroszokat segítse az ukrajnai háborújukban, akkor az nagyfokú eszkalációt jelentene,
egyúttal pedig azt is jelezi, hogy Oroszországnak komoly problémái vannak a háborújával.
Nethuszár kommentár:
Most akkor mi van, kérdeznénk, ha nem lennék már hozzászokva a balfaszságát többszólamúságba csomagoló nyugati politikusokhoz. Mert Kijev azt mondja, hogy jönnek az észak-koreaiak, sőt, már ott is vannak. Szöul azt mondja: az észak-koreaiak menni fognak, nagyjából tízezren. Az amerikai képviselő komolyan veszi az infót, pedig ő a Hírszerzési Bizottság elnöke, ahol azért a légből kapott paranoiákat nem szokták túlzottan komolyan venni, pláné nem egy ilyen maximális fontosságú ügyben. És akkor jön Rutte, a NATO-főtitkár, aki azt mondja: nem látott bizonyítékokat.
Igen, meg kéne várnunk, hogy Donyeckben lobogjon az észak-korai zászló, esetleg Kim Dzsong-Un személyesen avassa fel a Mariupol felszabadításért elesett észak-koreai katonák emlékművét, az talán elég bizonyíték lenne Ruttenak, de ebben sem vagyok annyira biztos.
A hírben szereplő politikusok közül egyedül a francia külügyér találta fején a szöget: az, hogy észak-koreai katonák mennek Putyinnak segíteni azt jelenti, hogy a Kreml őrült ura egyre nagyobb bajban van. Azt is jelenti, hogy Putyinon nem tud mozgósítani, mert fél a társadalmi hatásoktól, azt is jelenti, hogy az orosz veszteségek mégiscsak akkorák, hogy már egyre nehezebb azt titokban tartani, az ezzel kapcsolatos elégedetlenséget elfojtani.
Ugyanakkor Putyin szívességet is tesz a Nyugatnak: miután kiürítette az iráni raktárakban található felesleges rakéta- és drónkészleteket, plusz az ajatollah most Izrael válaszától fosik, így minden rakétájára szüksége van, most Észak-Koreával teszi meg ugyanezt. Meghal majd pár ezer észak-koreai, kiürülnek majd az észak-koreai fegyverraktárak stb. És meghal sok ezer ukrán, lebombáznak pár tucat gyerekkórházat, és leradíroznak a térképről pár száz ukrán falut – ez utóbbi viszont már a Nyugat töketlenségének a következménye.
(Nethuszár)