A románok több mint kétharmada Nyugat–barát államfőt szeretne
2024. 10. 28. 19:00:09
A romániaiak több mint kétharmada inkább Nyugat–barát elnököt szeretne az ország élére a választások után, 70 százalékuk pedig tapasztalt államfőt preferálna – derül ki az INSCOP Research október 11–18. között végzett közvélemény–kutatásának hétfőn közzétett eredményeiből.
A felmérés szerint a romániaiak 67,5 százaléka szeretné, ha az elnökválasztást egy Nyugat–barát jelölt nyerné, míg 17,1 százalékuk inkább Nyugat–ellenes államfőt szeretne. A válaszadók 3,9 százaléka szerint a jelölt irányultsága nem mérvadó, 11,5 százalék pedig nem tudta, vagy nem válaszolt a kérdésre.
Az eredmények szerint főként Mircea Geoană és Elena Lasconi államfőjelölt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szavazótábora, a 30 év alatti fiatalok, a felsőfokú végzettségűek, a fővárosiak, valamint nagyvárosok lakói szeretnének Nyugat–barát államfőt. George Simion, valamint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szavazótábora, az alapfokú végzettségűek és a TikTok–felhasználók inkább Nyugat–ellenes elnököt szeretnének. Ugyanakkor a válaszadók 70,6 százaléka tapasztalt államfőt preferálna, 24,5 százaléka pedig fiatalabb személyt akar látni az ország élén; 3,7 százalék szerint a tapasztalat nem mérvadó, 1,2 százalék pedig nem tudott, vagy nem akart válaszolni erre a kérdésre.
Fiatalabb elnököt inkább Elena Lasconi és George Simion, az USR és az AUR szavazótábora, valamint a 45 év alattiak szeretnének. Marcel Ciolacu és Mircea Geoană, valamint a PNL és a PSD szavazói, illetve a 45 év felettiek az átlagosnál nagyobb arányban válaszolták azt, hogy inkább egy tapasztalt személyt szeretnének államfőnek.
A megkérdezettek 44,5 százaléka azt szeretné, hogy Románia elnöke inkább pártfüggetlen legyen, 41,9 százaléka pedig azt, hogy valamelyik párt jelöltjeként nyerje meg a választásokat. A válaszadók 7,1 százaléka szerint ennek nincs jelentősége, 6,5 százalékuk pedig nem tudott, vagy nem akart válaszolni a kérdésre. Különösen Mircea Geoană szavazótábora, a felsőfokú végzettségűek, a bukaresti lakosság, a magánszférában dolgozók szeretnének egy független elnököt. Főként Marcel Ciolacu, a PSD és a PNL szavazótábora, a 60 év felettiek és az állami alkalmazottak köréből kerülnek ki azok, akik azt szeretnék, hogy Románia következő elnöke valamelyik párt jelöltje legyen.
A választóknak az államelnökjelöltek jellemzőiről kialakított véleménye különösen a választás második fordulójának szempontjából fontos – mutatott rá Remus Ştefureac, az INSCOP Research igazgatója, aki szerint ez csak akkor befolyásolhatná az első fordulót is, ha egy erről szóló közvita relevánssá válik. A Libertatea napilap megbízásából készült felmérést 1106 fős mintán végezték, 2,95 százalékos hibahatárral.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)