Halálosan megfenyegették Melonit
2024. 10. 31. 16:09:49
Emberkereskedők életveszélyesen megfenyegették Giorgia Meloni olasz kormányfőt az albániai befogadó központok megnyitása miatt – mondta el maga az olasz miniszterelnök a RAI olasz közmédia műsorában szerda este.
Giorgia Meloni tudatta, hogy ez az első alkalom, hogy a kormány migrációs intézkedései miatt emberkereskedők halálosan megfenyegették. Mint mondta: az illegális bevándorlókat Olaszország és Európa felé szállító bűnszervezetek haragját az Albániával kötött megállapodás váltotta ki, mert ezek veszteséget okoznak az emberkereskedőknek, ha nem tudják egyenesen az Európai Unióba szállítani utasaikat.
„Én viszont minden meg fogok tenni az albániai táborok működtetése érdekében, amivel oly sok ellenséget szereztem”
– jelentette ki Meloni.
A miniszterelnök a RAI1 köztelevízió Porta a Porta című, népszerű politikai beszélgetős műsorában nyilatkozott kormánya első két évének eredményeiről, melyek között az első helyre az illegális migrációval szembeni fellépést tette. Giorgia Meloni kitért arra, hogy az október 11-én megnyitott albániai táborok jelenleg üresek. Az ott elhelyezett első bevándorló-csoportot, bangladesi és egyiptomi férfiakat, a feltartóztatásukról határozó olasz bíróságok menedékkérőnek nyilvánították.
Nem engedélyezték, hogy a táborokban maradjanak és visszaszállíttatták őket Olaszországba arra hivatkozva, hogy Banglades és Egyiptom nem számít teljes mértékben biztonságos országnak, ahova vissza lehet toloncolni az embereket.
„Amikor azt állítják, hogy Banglades nem biztonságos ország, egy 180 milliós országról beszélünk, amely lakosainak így azt üzenjük, hogy jöjjenek Olaszországba, mivel senki sem fogja őket visszaszállítani. Egyiptom esetében 104 milliós országról beszélünk, tehát több mint kétszáznyolcvan millió embernek mondjuk azt potenciálisan, hogy nyugodtan jöhetnek Olaszországba. Ki bír el egy ekkora nyomást, melyik kormány képes biztonságot, törvényességet, társadalmi ellátást, költségvetési hátteret biztosítani ilyen szabályokkal?”
– tette fel a kérdést Giorgia Meloni. Hozzátette, úgy érzi,
„egyesek számára az illegális bevándorlás megállításának megakadályozása a cél”.
A miniszterelnök a legnagyobb ellenzéki erő, a baloldali Demokrata Párt (PD) kezdeményezését említette, amely az Európai Bizottságnál eljárást kezdeményezett
Olaszországgal szemben az Albániával kötött megállapodás miatt. Meloni úgy vélte, ezzel a PD nem a kormányt, hanem az olaszokat „bünteti”, hiszen az eljárás elfogadása esetén, az országnak naponta akár több millió eurós büntetést kell fizetnie.
„A PD azért bünteti az olaszokat, mert nem rájuk szavaztak” – jelentette ki a jobboldali koalíciót vezető miniszterelnök. A „baloldal agresszivitását” azzal magyarázza, hogy a jobboldali kormány migrációs politikája működőképesnek bizonyult, az érkezések tavalyhoz képest több mint 60 százalékkal csökkentek, a kiutasítások több mint 30 százalékkal emelkedtek az előző kormányokhoz képest.
„Azért használnak fel minden lehetséges eszközt az Albániával közös megállapodás megtorpedózására, mert megértették, hogy fordulópontot képvisel az illegális migrációs áramlat leállításában”
– vélte Meloni. Megjegyezte, az emberkereskedőknek fizető illegális bevándorlók számára az a tudat, hogy nem az Európai Unió területén érnek partot, „a legerősebb ellenérvnek számít” az indulásra. Az albániai táborok működtetése „komoly anyagi veszteséget” okozhat az emberkereskedő hálózatoknak, melyek addig is „rakás pénzt keresnek” – mondta Giorgia Meloni.
A kormány október 24-én törvényerejű rendeletet adott ki a biztonságosnak tartott országokról, tizenkilenc országot nevezve meg, köztük ismételten Bangladest, Egyiptomot is. Ezzel egy időben a bolognai bíróság – egy bangladesi menedékkérő beadványa alapján – az Európai Unió Bíróságához fordult jogorvoslatért. Az olasz bíróság indoklásában úgy vélte, hogy a náci Németországot is biztonságosnak lehetett volna nyilvánítani, mivel a német lakosság többsége számára az volt.
Giorgia Meloni úgy vélte, a bolognai bíróság „propagandatevékenységet folytat, és nem a jogot képviseli”. Hozzátette, Olaszországnak mintegy félmillió legális munkavállalóra van szüksége, és a törvényes bevándorlást éppen az illegális áramlat akadályozza meg. A legális bevándorlók dolgozhatnak és jogaik vannak, az illegális bevándorlókat kizsákmányolják – jegyezte meg Giorgia Meloni.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)