Továbbra is igény van a marosvásárhelyi katolikus iskolára
2024. 11. 06. 14:57:29
A felszámolások sorozata alatt sem tört meg az igény a marosvásárhelyi katolikus iskola iránt, folyamatosan érkeznek diákok, akik azt szeretnék, hogy az iskola újra önálló legyen – mondta az MTI-nek Tamási Zsolt, a megszüntetett II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium korábbi igazgatója.
A felszámolt erdélyi magyar iskola 21 osztálya jelenleg a Bolyai Farkas Gimnáziumba tagolva működik. Diáksága és az egyház kedden ünnepelte a katolikus oktatás újraindításának 20. évfordulóját az erdélyi városban. Tamási Zsolt az iskola jogi helyzetét ismertetve az MTI-nek telefonon elmondta: a román legfelsőbb bíróság 2022. májusi jogerős döntésével működési engedély nélkül hagyta a katolikus iskolát. Ennek osztályai egységesen a Bolyai Farkas Gimnáziumba tagozódtak, ahol ezelőtt 20 évvel is indultak. A volt igazgató most aligazgatói minőségben vezeti őket.
Emlékeztetett: 2022 májusa óta a helyi önkormányzat két alkalommal is kezdeményezte az iskola újraindítását, de Maros megye prefektusa mindkét önkormányzati döntést megtámadta a közigazgatási bíróságon. A 2022-es kezdeményezés ügyében februárban született jogerős döntés, amely elutasította az önkormányzat iskolaalapítási szándékát. A 2023-as kezdeményezés ügyében még nincs jogerős ítélet, de az alapfokú bírói döntés az önkormányzat minden lépését törvényesnek ítélte, csupán azt kifogásolta, hogy az iskola nevében a „katolikus” szó is szerepelt volna.
„Így egyelőre még mindig a Bolyai líceum keretében működünk, viszont a belső identitása az iskolának megőrződött, mind a 21 osztály az egyházi ingatlanban folytatja a tanulmányait”
– mondta Tamási Zsolt.
Hozzátette: a katolikus iskola osztályai a Bolyai líceum szabályai szerint működnek, de megtartják sajátos ünnepeiket, a tanévnyitót, szalagavatót, évzárót is külön szervezik, míg a hivatalos iratokat a Bolyaiban kell intézni. Tamási Zsolt aláhúzta: nem mondtak le az iskola újraalapításáról, jogászokkal, politikusokkal dolgoznak a megoldáson, akik segítségével remélhetőleg lejár a jelenlegi „kényszerhelyzet”. Ehhez azonban meg kell várni a 2023-as önkormányzati kezdeményezésre vonatkozó jogerős bírósági döntést – mondta.
„Az egyértelművé vált az elmúlt időszak alatt, hogy az iskola iránti igény folyamatosan erősödött. Ez számokban is látható, a kezdeti négy osztály helyett már 21 van”
– mondta a volt igazgató.
Felidézte: az elmúlt húsz évben 530 diák fejezte be tanulmányait az intézményben, és ugyanennyi diákjuk van jelenleg is. „Az iskola gyakorlatilag van, a keresztlevelét kell jogilag rendezni, és ha ez megvan, ugyanúgy fog tovább növekedni” – fogalmazott Tamási Zsolt. Elmondta: meg akartak emlékezni a teológiai osztályok 20 évvel ezelőtti indulásáról, és erre az iskola védőszentjének, Szent Imre hercegnek az ünnepe volt a megfelelő időpont. Felidézte: az újraindítás kezdeményezői az 1948-ban államosított és ezáltal megszüntetett egykori katolikus iskola öregdiákjai voltak, nekik és a befogadó Bolyai Gimnáziumnak is köszönetet akartak mondani a mindenkori támogatásért. De a jelenlegi diákokban is erősíteni akarták a tudatot, hogy ők egy nagymúltú oktatási intézményben tanulnak – tette hozzá.
Az alkalomból tartott ünnepi szentmisét Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek celebrálta, aki rámutatott: az elmúlt húsz év egy jó alap, melyet érdemes továbbvinni.
Dolhai István, Magyarország csíkszeredai főkonzulja hangsúlyozta: a katolikus iskolában a diákok nemcsak tanulnak, hanem nevelődnek is, magukba szívnak egy értékrendet. Egyben a magyar kormány támogatásáról biztosította az intézményt. Az eseményen az iskolában első évüket kezdő diákok letették a fogadalmat. Ezt követően emléktáblát avattak a Bolyai Gimnáziumban, mellyel a katolikus iskola közössége megköszöni a befogadó tanintézet mindenkori támogatását. Délután tárlatnyitóval, kiadványbemutatóval, kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott az ünnepség.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)