Az uniós nagykövetek előkészítették a schengeni csatlakozásunkról szóló határozatot
2024. 11. 28. 16:00:05
Az uniós tagországok Európai Unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottsága előkészítette a Bulgáriával és Romániával közös szárazföldi belső határain folytatott ellenőrzések 2025. január 1–jétől kezdődő megszüntetéséről szóló tanácsi határozatot – tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros magyar elnöksége szerdán.
A magyar tanácsi elnökség az X–en közzétett üzenetében azt írta: „a múlt heti sikeres budapesti miniszteri találkozó után”, ahol Magyarország, Bulgária, Románia és Ausztria határvédelmi csomagról állapodott meg, a szerdán meghozott döntés kulcsfontosságú lépést jelent az európai integráció és a schengeni övezet bővítése felé. Ódor Bálint, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének vezetője videoüzenetében azt mondta, a döntés mérföldkő, amely különleges jelentőséggel bír Magyarország számára. Emlékeztetett: az Európai Unió Tanácsának első, 2011–ben betöltött elnöksége idején Magyarország kulcsszerepet játszott Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának előmozdításában.
„Most, a második uniós tanácsi elnökség ideje alatt az a megtiszteltetés ért bennünket, hogy befejezhetjük ezt a folyamatot” – fogalmazott. A magyar uniós elnökség kiemelt prioritása a személyek határellenőrzésének megszüntetése az érintett két tagállammal és a közöttük húzódó szárazföldi határokon. A szerdai döntés megtette az utolsó előkészítő lépést ennek megvalósítása érdekében, ami megerősíti az egységet, a szabad mozgást és az ellenállóképességet az egész Európai Unióban – jelentette ki Ódor Bálint. A döntés győzelem Bulgária, Románia és egész Európa számára – tette hozzá videoüzenetében Ódor.
Orbán Viktor pénteken Budapesten jelentette be, hogy az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12–én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól. Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagságáról szóló döntéshez minden tagállam jóváhagyása szükséges.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)