Személyeskedő viták színesítették az új amerikai kormánytagok meghallgatását
2025. 01. 15. 15:59:35
Az amerikai törvényhozás felsőházában megkezdődött kedden a jövő héten elnöki hivatalba lépő Donald Trump kormánytagjelöltjeinek meghallgatása, ami megelőzi a szenátusi jóváhagyást.
A folyamat a szenátus fegyveres erők bizottságának ülésén Pete Hegseth, védelmiminiszter–jelölt meghallgatásával kezdődött. A korábban Afganisztánban is szolgált volt katonát, veteránok segélyezésével foglalkozó civil szervezetek korábbi vezetőjét mintegy 4 órán keresztül kérdezték a szenátorok. Pete Hegseth meghallgatásán többször éles és személyeskedő vita alakult ki Donald Trump jelöltje és a demokrata politikusok között. A demokrata szenátorok közül többen megkérdőjelezték a jelölt alkalmasságát, akivel kapcsolatban kifogásként többek között azt hozták fel, hogy nem rendelkezik politikai tapasztalattal, valamint szexuális zaklatással vádolták. Kérdezték nézeteiről a nők hadseregben szükséges részvételéről, az LMBTQ–emberek katonai szolgálatáról.
Pete Hegseth szerint lejárató kampány indult ellene a politikai baloldalon, és baloldali médiában. Terveiről úgy fogalmazott, hogy az amerikai hadseregbe szeretné visszahozni a „harcos szellemiséget”. Azt hangoztatta, hogy a katonai alkalmasság feltételeit mindenki számára egységesen kell megállapítani, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy a védelmi kiadások mértéke az Egyesült Államokban a GDP 3 százaléka alá csökkent. Feladatának mondta, hogy megvalósítsa Donald Trump elnöki célkitűzését, a „békét az erő által” politikáját. A meghallgatást többször szakították félbe a közönség soraiban ülő aktivisták, akiket az őrség azonnal kivezetett.
Pete Hegseth mellett szólalt fel Mike Waltz, akit Donald Trump a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójává jelölt, akivel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy képes a hadsereget visszajuttatni eredeti küldetésének útjára, emelni az alacsony katonai morált, az érdem alapú előrejutás szemléletének felélesztését. Donald Trump védelmiminiszter–jelöltjének alkalmasságáról az elnöki beiktatás napján, január 20–án szavazhat a szenátus szakbizottsága, és, amennyiben ott létrejön a többség, akkor a szenátus ülésén még aznap megerősíthetik pozíciójában. Hasonló eljárásra lesz szükség az adminisztráció legtöbb tagjának hivatalba lépéséhez. A meghallgatások szerdán folytatódnak.
FORRÁS: MTI
Borítókép: Peter Hegseth, kép forrása: Facebook
(Nethuszár)