A britek kevesebb mint egyharmada helyesli a Brexitet
2025. 02. 02. 14:48:30
A legfrissebb felmérés szerint a briteknek immár nem egészen egyharmada helyesli Nagy–Britannia kilépését az Európai Unióból (Brexit), és a lakosságnak több mint fele támogatná az újbóli brit EU–csatlakozást. A közvélemény–kutatások kezdete óta még soha nem volt ilyen alacsony azoknak az aránya, akik a Brexitet továbbra is jó döntésnek tartják.
A brit EU–tagságról 2016 nyarán tartott népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt. Nagy–Britannia 2020. január 31–én távozott az Európai Unióból, majd 11 havi átmeneti időszak lejártával az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. A legnagyobb brit közvélemény–kutató csoport, a YouGov a Brexit ötödik évfordulója elé időzített új, 2225 brit állampolgár bevonásával elvégzett országos reprezentatív felmérésében kimutatta, hogy a választók 55 százaléka ma már hibának tartja Nagy–Britannia kilépését az EU–ból, és csak 30 százalék helyesli továbbra is a Brexitet.
A YouGov az eredmény ismertetéséhez fűzött kommentárjában kiemeli: soha nem volt ilyen alacsony a kilépést jó döntésnek tartók aránya azóta, hogy a 2016–os népszavazás után a cég elkezdte a döntés megítélésének rendszeres mérését a brit választók körében. Azoknak a fiataloknak, akik a nyolc és fél évvel ezelőtt tartott EU–népszavazáson még nem vehettek részt, elsöprő többség hibának tartja Nagy–Britannia kilépését az unióból: a YouGov kimutatása szerint a jelenlegi 18–24 éves korosztály tagjainak 75 százaléka minősítette rossz döntésnek a Brexitet, és alig 10 százalékuk helyesli a kilépést az unióból. A felmérésbe bevont választók 62 százaléka ítéli kudarcnak a Brexitet, és mindössze 11 százalék tekinti sikeresnek a kilépés óta eltelt időszakot – áll a YouGov ismertetésében. A cég kimutatta azt is, hogy a britek 55 százaléka támogatná Nagy–Britannia újbóli csatlakozását az EU–hoz teljes jogú tagországként, és csak 33 százalék nyilatkozott úgy, hogy semmilyen mértékben nem szeretné hazáját ismét az Európai Unióban tudni. A tavaly júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy–Britanniát az EU–ba. Keir Starmer miniszterelnök azonban többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)