Nagy mennyiségű LNG-t exportálhat Japánba az USA
2025. 02. 09. 16:46:23
Az Egyesült Államok nagy mennyiségű cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára készül Japán számára – közölte Donald Trump pénteken, Isiba Sigeru japán miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóján.
A Fehér Házban tartott találkozót követően az amerikai elnök elmondta, hogy a Japánnal folytatott kereskedelmi kapcsolatban, valamint más országokat tekintve is a „méltányosságot és kölcsönösséget” tekinti alapnak. Az amerikai–japán csúcstalálkozót megelőző nyilatkozatban Donald Trump már bejelentette, hogy jövő héten újabb vámokat jelent majd be a „kölcsönösség” elve alapján több országra. Az elnök Japán esetében utalt arra, hogy a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatban fennálló mintegy 100 milliárd dollár értékű amerikai deficitet az amerikai energiaszállítások révén lehet kiigazítani, és erről gyors megállapodás születhet.
Az amerikai elnök azt is elmondta, hogy a Japánba irányuló amerikai energiaexportban fontos szerepet szán az alaszkai kőolaj– és földgázszállító vezetékeknek, és kilátásba helyezte egy közös vállalat megalapítását az energiaszállítások megoldására. Donald Trump azt is kijelentette, hogy országa komolyabb kőolajkinccsel rendelkezik, mint Szaúd–Arábia, és ezzel élni fog. Az elnök egyben bejelentette, hogy Japán részéről már nincs szándék az amerikai acélipari óriáscég, a US Steel megvásárlására, hanem nagyértékű befektetésre kerülhet sor, aminek a részleteit a jövő héten dolgozzák ki az ő részvételével. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok nem engedheti, hogy az amerikai tulajdonból kikerüljön a vállalat, és utalt arra, hogy a korábban vásárlási szándékkal előállt japán acélipari vállalat a Nippon Steel hajtja majd végre a befektetést. A sajtótájékoztatón az amerikai elnök „Nissan”–ként utalt a japán partnerre, amit később korrigáltak Nippon–ra, ami japán meghatározó acélvállalata.
Isiba Sigeru japán miniszterelnök a sajtótájékoztatón megerősítette a befektetési szándékot az amerikai cégben „kölcsönösen előnyös” alapon, aminek eredményeként – szavai szerint – javuló minőségű áruval látják el a piacot. A japán kormányfő kijelentette, hogy elkötelezett annak érdekében, hogy az Egyesült Államokban meglévő japán befektetések értékét 1000 milliárd dollárra növeljék. Donald Trump az amerikai–japán gazdasági kapcsolatok fejlesztési irányai között kiemelte a mesterséges intelligenciát és a kvantum számítástechnikát, valamint a félvezetőket, és hozzátette, hogy megállapodtak az „erőszakos” kínai gazdasági terjeszkedés ellensúlyozásában is a kétoldalú kapcsolatok erősítése révén. Donald Trump méltatta az amerikai–japán védelmi együttműködést, amit a világon az egyik legszorosabbnak nevezett. Kiemelte azt a japán szándékot, hogy – az első Trump–adminisztráció időszakához képest – megduplázza a védelmi kiadásait 2027–re. Hangsúlyozta, hogy Japán a legnagyobb vásárlója az amerikai hadiipar termékeinek, és egyben bejelentette, hogy adminisztrációja a héten hagyta jóvá amerikai katonai eszközök 1 milliárd dollár értékű eladását, ami hozzájárul ahhoz, hogy növekedjen az elrettentőképesség. Az amerikai–japán katonai együttműködés céljaként említette a béke és stabilitás fenntartását az indiai és csendes–óceáni térségben, valamint a Koreai–félszigeten. Donald Trump azt is hozzátette, hogy második elnöksége idején szándékozik fenntartani a jó kapcsolatot Kim Dzsong–Un észak–koreai vezetővel. Az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy „ez nagyon nagy érték mindenkinek, hogy jól kijövök vele”. „Ha képes vagyok kapcsolatot tartani, nem csak vele, de más emberekkel is a világon ott, ahol ez mások számára nehézséget okoz, akkor, azt gondolom, az egy nagyon nagy érték az egész világ, és nem csak az Egyesült Államok számára” – jegyezte meg Donald Trump, és Észak–Koreát tekintve célként jelölte meg a teljes nukleáris leszerelést. Isiba Sigeru japán miniszterelnök – Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő után – a második külföldi vezető, aki hivatalos látogatáson járt a Fehér Házban Donald Trump január 20–i hivatalba lépése óta.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)