Kétfordulós polgármester-választást akarnak az izolacionisták
2025. 04. 03. 19:23:56
A polgármesterek és a megyei tanácselnökök két fordulós megválasztásáról szóló törvénytervezetet nyújtott be csütörtökön a parlamentben az SOS Románia párt. A jogszabályjavaslatot a Fiatal Emberek Pártjának (POT) parlamenti frakciója is támogatja, és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egyik szenátora is aláírta. HÍR+KONTEXTUS
A tervezet előírja, hogy ha a polgármester- és a megyeitanácselnök-jelöltek egyike sem szerzi meg a szavazatok abszolút többségét a választások első fordulójában, a két legnagyobb támogatottságú jelölt megmérkőzik a második fordulóban. A jogszabályjavaslat indoklásában a kezdeményezők azzal érvelnek, hogy a kétfordulós választáshoz való visszatérés teljes mértékben összhangban van az európai demokratikus értékekkel, hiszen az abszolút többségből eredő legitimitás a tisztességes és hatékony képviselet alapvető feltétele. Szerintük ez a választási mechanizmus hozzájárulna a demokrácia megerősítéséhez, nagyobb felelősséget ró a választott tisztségviselőkre, és a döntéshozatali folyamatban való fokozottabb részvételre ösztönzi a polgárokat. „A jelenlegi egyfordulós rendszer visszaszorítja a választási részvételt, és erősíti a választási folyamattal szembeni bizalmatlanságot” – vélekednek.
FORRÁS: AGERPRES
KONTEXTUS: És íme, az izolacionista oldal bedobott egy olyan kampánytémát, amely valóban alkalmas a társadalmi vita gerjesztésére, ami persze magával hozza a kellő számú megjelenését annak az elnökjelöltnek, aki ezt felveszi kampánypontjai közé. George Simion nem az egyetlen ilyen szereplő, azon sem csodálkoznánk, ha Ponta is belengetné a kétfordulós választást, elvégre vesztenivalója egyiknek sincs. A PSD és a PNL számára jóformán érdektelen téma, ők nagyjából ugyanannyi polgármesterre és megyei tanácselnökre számíthatnak, akárhány fordulós is legyen a választás, bár a helyi tanácsok azért jelentősen fragmentálódhatnak, ilyenformán veszteség talán keletkezhet ezeknél a pártoknál, de nem biztos, hogy ez akkora mértékű, illetve nem biztos, hogy ezt ők úgy érzékelik, mint kampányba beemelendő témát. A következő elnöknek van ugyan némi ráhatása a választási rendszer alakítására, de az ehhez kapcsolatos törvényt a parlamentnek kell megszavaznia. Amennyiben például Ponta győz, akkor a PSD szakadása nyomán könnyen előállhat egy izolacionista parlamenti többség, amely viszont már gond nélkül átnyomja a választási rendszer újraszabását a törvényhozáson.
(Nethuszár)