Kínai tudósok rájöttek: a talamusz kapuőrként viselkedik
2025. 04. 22. 12:00:56
Egy kínai kutatócsoport rájött, hogy amikor elkezdünk tudatosan gondolkodni – például azon merengeni, hogy vajon mit főzzünk vacsorára –, akkor nemcsak az agykéreg dolgozik, hanem a talamusz is beszáll a buliba. Ez az agy egy központi kis „forgalomirányítója”, ami eddig leginkább csak szenzoros jelek szűrésével volt megbízva, de most kiderült: ennél sokkal többre képes.
A tudatos észlelés nem csak arról szól, hogy nyitva van a szemünk – hanem arról, hogy figyelünk is. Például nem csak hallgatunk egy dalt, hanem külön tudjuk választani benne a gitárt meg a dobot. A kutatók ezt úgy ellenőrizték, hogy olyan embereken végeztek vizsgálatot, akiknek már amúgy is elektródák voltak az agyukban egy kísérleti fejfájáskezelés miatt (legalább valaki jól járt a migrénnel).
Egy vizuális teszttel próbára tették a tudatos figyelmet, és közben figyelték, melyik agyrész mikor aktiválódik. Az eredmény? A talamusz nem csak átengedi az infót, hanem aktívan segít abban, hogy tudatosak legyünk. Vagyis nemcsak a kapuőr, hanem kicsit a gondnok is, aki néha belepofázik, mit engedjünk be a tudatunkba.
Bővebben: WIRED
(Nethuszár)