Új lendületet kap a román hadsereg modernizálása
2025. 04. 23. 15:56:23
Április 23-án Bukarestben, a szárazföldi haderőnem napján tartott ünnepségen Ilie Bolojan ügyvivő államfő és Marcel Ciolacu miniszterelnök is felszólalt, világosan jelezve: Románia eltökélt a haderőfejlesztés folytatásában, különösen az ukrajnai háború által teremtett bizonytalan helyzet árnyékában.
Az ünnepség az Ismeretlen Katona sírjánál zajlott, ahol Bolojan kiemelte, hogy a háborús veteránok tisztelete és az elesettek emléke mellett ma egyértelmű üzenetet kell küldeni a jövőre vonatkozóan is. Szerinte a modern hadsereg nemcsak eszközpark kérdése, hanem mindenekelőtt az emberi erőforrásé. „A katona a legértékesebb erő, és ennek megfelelő bánásmódot érdemel” – hangsúlyozta.
A román vezetés szerint a keleti szomszédságban zajló, immár évekre elhúzódó orosz agresszió nem hagy kétséget afelől, hogy a régió stabilitását nem lehet adottnak venni. Ukrajna napról napra súlyos árat fizet egy háborúban, amelyet Oroszország indított – megsértve a nemzetközi jog alapelveit, civil infrastruktúrát pusztítva, és több tízezer emberéletet követelve.
A miniszterelnök beszédében szintén a biztonsági környezet éles változásaira hívta fel a figyelmet. Marcel Ciolacu elmondta, hogy Románia elkötelezett a NATO iránti kötelezettségei mellett, és továbbra is a GDP több mint 2%-át kívánja védelemre fordítani. „Ez nem csak költségvetési tétel – ez a jövőbe történő befektetés” – fogalmazott. Ciolacu külön is méltatta a román katonák nemzetközi missziókban nyújtott teljesítményét, akik szerinte „Románia valódi nagykövetei ezekben a viharos időkben”. Ugyanakkor hangsúlyozta: Románia nem kíván csapatokat küldeni az ukrajnai frontvonalra, segítsége politikai, diplomáciai és humanitárius természetű marad.
A védelmi stratégiai irányokat április 30-án a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén vitatják meg, amelynek napirendjén olyan kulcstémák szerepelnek, mint a Románia részvétele az EU „Readiness 2030” elnevezésű védelmi programjában, a katonai mobilitási tervek, vagy épp az ország űrstratégiája. A jelenlegi geopolitikai környezetben a Fekete-tenger térsége kiemelt jelentőséggel bír. Oroszország agressziója nemcsak Ukrajna, hanem a teljes térség biztonságát fenyegeti – ezt a valóságot a román politikai vezetés is felismerte. A válasz: összehangolt NATO-szövetségi együttműködés, hatékony haderőfejlesztés, és megingathatatlan szolidaritás a megtámadott országokkal.
Románia a következő időszakban nemcsak önállóan kíván lépéseket tenni a biztonság megerősítése érdekében, hanem egy aktív, közös európai válasz formálásában is részt kíván venni – a stabilitás, béke és szuverenitás védelmében.
FORRÁS: AGERPRES-összeállítás
(Nethuszár)