Három napon át szavazhat a diaszpóra: 965 külföldi szavazókörzet nyitja meg kapuit
2025. 05. 01. 20:18:54
Az elnökválasztás első fordulójában a külföldön élő román állampolgárok három napon keresztül, május 2-án, 3-án és 4-én adhatják le szavazatukat. A hatóságok összesen 965 szavazókörzetet alakítottak ki a diaszpóra számára.
A külföldi szavazóhelyiségekben minden olyan román állampolgár voksolhat, aki a választások idején külföldön tartózkodik – függetlenül attól, hogy hivatalosan van-e ottani lakcíme.
A legtöbb szavazókörzet Olaszországban és Máltán (161), Spanyolországban (147), Nagy-Britanniában (108), Franciaországban és Monacóban (69), Moldovában (64), az Egyesült Államokban (50), Belgiumban (29) és Hollandiában (23) működik majd.
Összehasonlítva a 2024-es parlamenti és elnökválasztásokkal, 29 szavazóhelyiséget helyeztek át közeli településekre a helyi közösségek képviselőivel egyeztetve. Emellett öt szavazókörzet (Franciaországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban) más helyszínen lesz a két forduló során.
Nyitvatartás és urnazárás – országonként eltérő szabályok
Május 2-án (péntek) és május 3-án (szombat) a szavazókörzetek helyi idő szerint 07:00 és 21:00 között lesznek nyitva. A sorban állók 23:59-ig szavazhatnak.
Május 4-én (vasárnap) szintén 07:00 és 21:00 között tart nyitva a legtöbb helyszín, de több országban eltérő zárás vonatkozik:
- Helyi idő szerint 20:00 órakor zárnak: pl. Németország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Svédország stb.
A sorban állók 22:59-ig szavazhatnak. - 19:00-kor zárás, 21:59-ig hosszabbítható: Izland, Írország, Portugália, Szenegál.
- 16:00-kor zárás, 18:59-ig hosszabbítható: Brazília, Chile, Argentína, Uruguay.
- 15:00-kor zárás, 17:59-ig hosszabbítható: Kanada – Dieppe.
- 14:00-kor zárás, 16:59-ig hosszabbítható: USA (Washington, Miami, New York), Kanada (Ottawa, Toronto, Montreal, Quebec), Kolumbia, Kuba, Peru.
- 13:00-kor zárás, 15:59-ig hosszabbítható: USA (Chicago, Houston, Dallas), Kanada – Winnipeg.
- 12:00-kor zárás, 14:59-ig hosszabbítható: Kanada – Calgary, Edmonton.
- 11:00-kor zárás, 13:59-ig hosszabbítható: USA (San Francisco, Los Angeles), Kanada – Vancouver.
Levelezésben is ment a szavazás – több mint 6 ezer elfogadott kérelem
A választók levélben is voksolhattak. A www.votstrainatate.ro oldalon benyújtott 6496 kérelemből 6085 felelt meg a jogszabályi követelményeknek. A legtöbb kérés Németországból, Nagy-Britanniából, Svájcból, Franciaországból, az USA-ból, Olaszországból és Spanyolországból érkezett. A Román Posta 93 országba, hat kontinensre juttatta el a szavazólapokat. A borítékokat április 30-a éjfélig kellett feladni, hogy időben megérkezzenek a választási irodába vagy a külképviseletre. A külügyminisztérium becslése szerint 3,6 millió szavazólap érkezett a külföldi szavazókörzetekbe – minden szcenárióra felkészülve.
Vita a szavazólapokról – a Külügy szerint „lehetetlen, hogy kifogyjanak”
A Külügyminisztérium visszautasította az AUR sajtóközleményét, miszerint nem jutna elég szavazólap a külföldön élő románokhoz. Kijelentették: „statisztikailag lehetetlen”, hogy kifogynának a szavazólapok. Amennyiben mégis precedens nélküli helyzet állna elő, a kevésbé forgalmas szavazókörzetek átküldhetik a fölös lapokat a forgalmasabb helyekre – természetesen csak a Külföldi Választási Iroda engedélyével.
Hogyan lehet szavazni külföldön?
Voksolni csak érvényes okmányokkal lehet, például:
- személyazonosító igazolvány (klasszikus, elektronikus, ideiglenes),
- diplomata-, szolgálati vagy egyszerű útlevél (elektronikus vagy ideiglenes),
- katonai tanulók esetében: katonai igazolvány.
A szavazás menete:
- A választó bemutatja okmányát.
- Adatait beviszik az elektronikus nyilvántartó rendszerbe (SIMPV).
- Szavazás zárt fülkében történik – a megfelelő négyzetbe kell ütni a bélyegzőt.
- A szavazólapot az urnába kell helyezni.
- A bélyegzőt vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy képviselőjének.
FORRÁS: AGERPRES
(Nethuszár)