Jön a minden koronavírus-típus ellen hatékony oltás?
2025. 05. 02. 20:00:45
Az Egyesült Államok Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériuma (HHS), valamint a Nemzeti Egészségügyi Intézetek (NIH) bejelentette az 500 millió dolláros „Generation Gold Standard” elnevezésű kezdeményezést.
A program célja univerzális vakcinák kifejlesztése, amelyek széles körű védelmet nyújtanak több, világjárványra hajlamos vírus – köztük az influenza és a koronavírusok – különböző törzsei ellen. A projekt egy béta-propiolaktonnal inaktivált, teljes vírust tartalmazó vakcina-platformra épül.
Béta-propiolakton inaktivációs technológia
A béta-propiolakton (BPL) egy széles körben alkalmazott kémiai inaktiválószer a vakcinafejlesztésben, amely képes a vírusokat fertőzésképtelenné tenni anélkül, hogy azok szerkezeti integritása sérülne. Megfelelő koncentrációban (jellemzően 1:2000 v/v) a BPL hatékonyan inaktiválja a vírusokat, például a SARS-CoV-2-t és az influenzát, a virális nukleinsavak módosításával.
Ugyanakkor kutatások kimutatták, hogy a BPL-kezelés koncentrációfüggő módon jelentősen módosíthatja a vírus tulajdonságait, befolyásolva a fehérjestruktúrát, az antigén-integritást és a membránfúziós képességeket.
A Generation Gold Standard program alapját képező BPL-alapú platform több előnyt kínál az újabb technológiákkal szemben: erőteljes B- és T-sejtes immunválaszt indukál, tartós védelmet biztosít különféle víruscsaládokkal szemben, és intranazálisan is beadható, ami potenciálisan képes megakadályozni a vírus terjedését. A platform teljes mértékben állami tulajdonban van, az NIH kutatói fejlesztették ki, ami a hivatalos álláspont szerint „radikális átláthatóságot” és a kereskedelmi érdekellentétektől való mentességet biztosít.
Az influenza és a koronavírusok mellett a technológia ígéretes alkalmazási lehetőségeket kínál más légúti vírusok – például az RSV, a metapneumovírus és a parainfluenza – elleni védekezésben is.
BPL-1357: Orrnyálkahártyán alkalmazható készítmény
A BPL-1357 egy teljes vírust tartalmazó vakcina, amely négy, nem fertőző, kémiailag inaktivált, alacsony patogenitású madárinfluenza-vírustörzset foglal magában (H1N9, H3N8, H5N1 és H7N3). Az intranazális formuláció jelentős innovációnak számít a vakcina beadásának módjában: célja olyan átfogó immunválasz kiváltása, amely szorosan utánozza a természetes influenzafertőzést azáltal, hogy egyszerre generál nyálkahártya-immunitást és szisztémás védelmet.
Ez a megközelítés alapjaiban különbözik a hagyományos influenza elleni vakcináktól, amelyek jellemzően csak egyetlen vírusantigént céloznak meg, és nem váltanak ki immunválaszt a légutak belépési pontjánál.
Az első fázisú klinikai vizsgálatok során az intranazális BPL-1357 kedvező biztonsági profilt mutatott, többnyire enyhe mellékhatásokkal – különösen kevesebb helyi fájdalommal, mint az intramuszkuláris változat esetén.
A vakcina ígéretes eredményeket mutatott preklinikai vizsgálatokban is: az intranazálisan beoltott állatok túlélték különféle influenzatörzsek halálos dózisú fertőzéseit, beleértve olyan altípusokat is, amelyek nem szerepeltek a vakcina összetételében.
Jelenleg az 1b fázisú, illetve a 2/3 fázisú klinikai vizsgálatok zajlanak. A BPL-1357 vakcinát kifejezetten úgy fejlesztették ki, hogy gátolja a vírus terjedését – ez a képesség hiányzik a jelenlegi influenza- és COVID-19 elleni vakcinákból.
FORRÁS: CBS News
(Nethuszár)