Románia az összeomlás szélén: mélyreható reformokra van szükség, de az idő vészesen fogy
2025. 05. 20. 12:09:23
Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) tapasztalt tanácsosa komoly figyelmeztetést fogalmazott meg: Romániának nincs túl sok ideje arra, hogy elindítson egy mélyreható gazdasági és társadalmi reformot. Szerinte az új kormány feladata nemcsak nehéz, hanem egyenesen „lehetetlen küldetés” – hiszen az érdekcsoportok, melyeket a reformok érintenének, erősek és jól szervezettek.
A szakember, aki évtizedeket töltött vezető pozíciókban a bankrendszerben, a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében azt írja:
„Túl az elemzéseken, hogy hogyan jutottunk ide, nincs sok időnk egy valódi reform megindítására. Ez nagyon nehéz lesz, mert az érintett érdekek erősek és jól strukturáltak, a jövőbeli kormánynak pedig az az »lehetetlen küldetése«, hogy parlamenti többséget találjon, amely támogatja ezeket a reformokat.”
A reformok nem tűrnek halasztást
Rădulescu szerint az új kormánynak, miután a parlament jóváhagyja, vállalnia kell a felelősséget egy olyan törvénycsomagért, amely a szükséges reformok legalább 70%-át lefedi. A bejegyzésében több konkrét reformot is felsorol, hosszasan idézi Radu Burnete, a Concordia Munkaadói Konföderáció ügyvezető igazgatója által már korábban hangsúlyozott reformintézkedéseket. Burnete szerint „a mostani rövid lélegzetvétel után” nem lehet többé kifogásokat keresni:
„A különleges nyugdíjak, az állami vállalatok helyzete, az adóelkerülés elleni harc – mindezeket meg kell oldani. A pártok, amelyek az elmúlt években kormányoztak, felelősek ezeknek a problémáknak a lezárásáért még a parlamentben. Aki ezt elutasítja, az gazdasági válságra ítéli az országot.”
Adminisztratív szörnyeteg és elvesztegetett uniós források
Burnete arra is figyelmeztetett, hogy az utóbbi években egy olyan adminisztratív monstrum jött létre, amely megakadályozza az uniós források lehívását. A 2021–2027-es uniós ciklusban rendelkezésre álló pénzeszközökből alig 10%-ot sikerült lehívni, és már 2025-öt írunk.
„Ha nem számoljuk fel ezt a bürokratikus káoszt – nyugodtan, tollal, nem láncfűrésszel –, akkor válságba taszítjuk az országot. Ezekre a pénzekre úgy van szükségünk, mint a levegőre.”
A magángazdaság nem bírja tovább a pénzügyi fegyelmezetlenséget
Burnete szerint a magángazdaság határait feszegeti az állami pazarlás és az adóelkerülés.
„Tavaly az állam az adóbevételek (a GDP 33%-a) és a hitelek (a GDP 9,3%) révén több mint 40%-ot költött a GDP-ből. Ez túl sok – figyelembe véve a román gazdaság valós állapotát és a költségvetési pénzek pazarló elköltését.”
A költségvetés egyensúlyát – tette hozzá – nem szabad jelentős adóemeléssel helyreállítani: „Ha szükséges, akkor az adóemelést időben és hatásában korlátozni kell. Ugyanakkor el kell törölni minden ostoba adót, amely indokolatlanul fékezi a gazdaságot – például a részmunkaidős munkára kivetett túlzott adókat, az IMCA-t (minimális társadalombiztosítási hozzájárulás) és más különadókat. Egyszerű, tiszta és igazságos adórendszerre van szükségünk.”
Türelmi idő csak egyszer van
A Concordia vezetője szerint a piacok, a befektetők, az Európai Bizottság és a hitelminősítők türelmet tanúsítanak, főként akkor, ha Nicuşor Dan megbízható miniszterelnök-jelöltet tud bemutatni.
„De ha nem tesszük meg az említett lépéseket – és gyorsan –, a mézeshetek hamar véget érnek. A polgárok tegnap (vasárnap) megtették a magukét, most a pártokon a sor: ne meneküljenek el, hanem kezdjenek végre dolgozni.”
Korábban is figyelmeztetett
Alig két hete Eugen Rădulescu már hangot adott aggodalmainak. Akkor azt írta, hogy ha egy szuverenista politikus kerül hatalomra és lemond a kormány, az megnyitja az utat a „reakciós erők” számára, hogy átvegyék a teljes hatalmat. Ez a lehetőség – véleménye szerint – „hidegrázást keltett a pénzpiacokon”: „Ha nem változtatunk az irányon, amerre a Románia nevű hajó halad, akkor jövő vasárnap Titanic lesz a nevünk! Menjenek el szavazni és kerüljék el a katasztrófát, az Isten szerelmére!” – írta akkor Rădulescu.
(Nethuszár)