A magyar vizuális kultúrát is az MI részévé teszi a MOME új fejlesztése
2025. 02. 02. 14:32:30
A magyar vizuális kultúrát is a mesterséges intelligencia részévé kívánja tenni a Moholy–Nagy Művészeti egyetemen induló új kutatás–fejlesztési projekt. A projekt célja, hogy a magyar képi örökséghez hasonló, világszinten kevésbé domináns vizuális kultúrák is bekerüljenek a nagy kép– és videógeneráló szoftverek tanulási folyamatába – olvasható az egyetem szerdai közleményében, amely szerint jelenleg a text–to–image, és a text–to–video megoldások nem tudnak megbízhatóan, pontosan magyar hivatkozású képeket készíteni, és ez a hátrány érvényes minden, a magyarhoz hasonló méretű kulturális közösségre.
A MOME–n induló fejlesztés eredménye egy olyan alkalmazás lehet, amely biztosítja, hogy a digitális világban kevésbé reprezentált kultúrák vizuális öröksége jelen legyen az AI–eszközök által készíthető tartalmak között – írják. A cél, hogy Rippl–Rónai József vagy Ternovszky Béla művészete ugyanolyan pontosan előhívható, életre kelthető legyen a mesterséges intelligencia segítségével, mint Pablo Picasso vagy Walt Disney munkássága. A projekt vezetője Iványi–Bitter Brigitta művészettörténész, aki csaknem húsz éve foglalkozik kortárs magyar és európai művészettel, doktori disszertációját a magyar animációs hagyomány elemzéséből írta az ELTE Film, Média– és Kultúraelmélet Doktori Iskolájában. Nevéhez fűződik többek között a Kovásznai György életművét feldolgozó nagyszabású kutatás, kiállítás és könyv is.
A közlemény szerint a tudományos közösség hamarosan szakmai szimpóziumon ismerkedhet meg a fejlesztés részleteivel. Az egyedülálló kezdeményezésbe a témában tartott kurzusokon és gyakornoki programon keresztül a MOME több mint negyven hallgatójának és doktoranduszának lesz lehetősége bekapcsolódni. A projekt otthona a MOME Jövőtanulmányok Iskolája (MOME Future School) lesz. Ez az új intézményi egység 2025 januárjában a MOME hosszú távú vízióját adó Jövő Egyeteme program keretében jött létre, összefogva a MOME mesterképzéseit, doktori iskoláját, valamint kutatás–fejlesztési és innovációs tevékenységét. A projekttel egyúttal létrejön az egyetem Örökség mozgásban elnevezésű szakmai műhelye is – áll a közleményben.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)