Az eddigi legrégebbi baszk nyelvű írásos emléket találták meg
2022. 11. 15. 17:40:05
Az eddigi legrégebbi, több mint 2000 éves baszk nyelvű írásos emléket találták meg az észak-spanyolországi Navarra tartományban. A kezet formázó bronzlapra a vaskori eredetű Irulegui falu egyik házának feltárásakor bukkantak rá a bejáratnál még tavaly nyáron, de csak idén, a restaurálási munkálatok közben vették észre a közepét díszítő feliratot – ismertette a részleteket Mattin Aiestaran, az ásatást vezető régész.
Mint mondta, a kutatók megállapították, hogy a 40 írásjelből álló felirat öt szót tartalmaz, közülük az elsőt sikerült is lefordítani. A „sorioneku” szó a baszk nyelvben ma használt „zorioneko” ősi megfelelője, jelentése pedig jószerencse. A felirat többi részét egyelőre nem tudták megfejteni.
A 36 grammos jobbkézformájú bronzlap a Krisztus előtti első század első harmadából származik. Megtalálásának helyszíne is arra utal, hogy rituális tárgyról van szó, amelyet a bejárat mellé akasztottak ki, hogy az megvédje az otthont. A felfedezés az „Irulegui keze” nevet kapta a kutatóktól, igazi jelentősége pedig abban áll, hogy igazolja: a baszk nyelv már több mint kétezer éve létezik, de egyúttal megerősíti a terület ókori lakóinak íráshasználat is. A tervek szerint a vizsgálatok befejezését követően a pamplonai Navarra Múzeumban fogják kiállítani a kivételes leletet.
FORRÁS: MTI
Borítókép: Noticias de Navarra
KONTEXTUS: Vajon mennyi időbe telik, amíg az ősmagyar szakértőink rájönnek, hogy a „sorioneku” a magyar szerencse szóból származik, és mi már háromezer élve ott vagyunk, voltunk baszkföldön. És mindenhol IS. (Fapados verzió, kezdőknek: a baszkok rokonaink, tesónép…)
(Nethuszár)