Társadalomkritikus folk metál Indiából: Bloodywood
2024. 06. 07. 18:31:10
A Ghonzenék rovatban ma igazán egzotikus vidékre kirándulunk és nem vagyok benne biztos, hogy ez csak földrajzilag értendő, mert olyan zenét hoztam nektek, aminőt még nem hallottatok. A Sepultura óta nem volt ilyen revelációm, úgyhogy jöjjön egy kis heavy/thrash/nu metál Indiából, egyenesen New Delhiből, nem kicsit társadalomkritikus szövegekkel, amelyeket indiai folk dallamok fűszereznek tökéletessé. Íme az ellenállhatatlan Bloodywood!
Az indai metál jeles képviselői New Delhiben alakultak meg 2016-ban, ekkor még feldolgozásokkal mulatták az időt, önmagukat és persze a közönséget, repertoárjukban a Linkin Park, a Rage Against, System of a Down szerepeltek több más nyugati zenekar mellett. A banda megalakulása előtt Karan Katiyar (a gitáros) rendszeresen töltött fel a YouTubera olyan anyagokat, amelyek a Bollywood indiai filmgyár slágereinek a metálosított verzióit tartalmazták. Egy helyi eseményen ismerkedett meg Jayant Bhadulával (a hosszúhajú énekes), és Katyart lenyűgözte Bhadula énekesi képessége és művészi sokoldalúsága, így hát ketten együtt elhatározták, hogy egy kétszemélyes zenekart alapítanak, amelynek célja: „lerombolni a pop dalokat”.
2017-ben a Bloodywoodra már a Loudwire és a Metal Hammer is felfigyel – ekkor dolgozták fel a Linkin Park Heavy című számát, az utóbbi magazin véleménye szerint így kéne szólnia a Linkin Parknak, ha heavy metal lenne. Az esztendő folyamán több feldolgozást is készítettek, ezek az Anti-pop Vol.1 albumon jelentek meg később a Bandcampen, majd ezt követte a Tunak Tunak Tun népszerű indiai popsláger metálosított verziója. (Az eredetit ITT lehet megnézni, csak saját felelősségre!)
A Bombay Rockers korábban már készített egy feldolgozást Ari Ari címmel, amely a népszerű indiai népdal „Baari Baarsi” feldolgozása volt, a Bloodywood pedig ehhez nyúlt hozzá, és ezzel a lépésükkel mindent megváltoztattak. Katyjar közös munkára invitálta Raoul Kerr rappert és elkészült az Ari Ari bloodywoodos verziója. A népszerű bollywoodi színésznő Ileana D’CVruz megosztotta klippjüket a saját közösségi médiás felületein és pillanatok alatt felkapta őket az indiai zeneszerető közösség. A pozitív fogadtatásnak egyéb haszna is volt: a banda elhatározta, hogy saját számokat ír és még többet merít az indiai népzenééből.
Ari Ari:
A Bloodywood nemcsak egy egyszerű metálzenekar: keményen beszólnak korunk nagyjainak, szókimondóan kritizálják a társadalmi problémákat és kiállnak az elesettek mellett. Az Ari Ari megjelenése és sikere után alig pár hónappal elkészül a Jee Veerey, amely a depresszióval és mentális betegségekkel küzdő emberek segítése melletti társadalmi kampány is egyben, 2019 januárjában pedig az Endurant dallal vetetik észre magukat, amely a bullying ellen szólal fel, mindkettőben bőven merítve az indiai népzenei hagyományokból.
Jee Veerey:
Endurant:
2019. mérföldkő a banda életében, eljutnak Európába és Amerikába, fellépnek a Wacken Open Air fesztiválon. Turnéjukról dokumentum is készül Raj Against The Machine címmel. A Wackenen történt fellépésük után két nappal megjelenik az egyik kedvencemnek bizonyuló darab: Machi Bhasad (lázadásra várva), amelynek klipje is kitűnő. Személy szerint tulajdonképp ezt láttam tőlük először, ekkor ismertem meg a bandát.
Machi Bhasad:
És itt a Dana Dan, a szexuális agresszió elleni daluk, nem kevésbé szuggesztív klippel társítva.
Azóta Raoul Kerr is a banda teljes jogú tagja lett, a Bloodywoodról pedig a Metal Hammer csak annyit mondott 2021 végén: „egyike azon 12 bandának, amelyet meg kell nézned 2022-ben”. Nos, a Ghonzenék csak 2024-ben jutott el ide, de ezzel most az erdélyi közönség is megismerheti az indiai folk metál legnagyobb arcait.
A Bloodywood elérhetőségei: weboldal, YouTube, Facebook
Amennyiben érdekelnek a szokatlan muzsikák, akkor kövesd be Facebook-oldalunkat, és keresd a Ghonzenék rovatunkat!
Felcser V. Örs
(Nethuszár)