A korona új variánsa megérkezett Romániába: itt a Delta+
2021. 11. 18. 14:45:48
Legkevesebb KILENC különböző mutációval bíró koronavírus variáns van jelen Romániában, ráadásul múlt héten már az összes szekvenálás 20 százalékát tették ki ezek az új mutánsok, derül ki az INSP információiból, amelyeket a G4Media kért ki.
Az elmúlt héten mindössze 350 szekvenálást végeztek az egészségügyi hatóságok. Romániában általában csak a teljes oltási képlettel rendelkező, ám a kovid miatt súlyos beteggé váló paciensek mintáit szekvenálják, vagy olyankor tesznek ilyen irányú lépéseket, amikor a laborosok vagy az orvosok valamilyen ok miatt gyanakodni kezdenek – ahogy azt történt Iasi-ban is, ahol az orvosok kérésre végeztek vizsgálatokat, hogy kiderítsék: az egyre súlyosabbá váló tünetek mögött nem az koronavírus valamilyen új, romániai variánsa áll. Az esetről a Nethuszár is beszámolt, ezzel kapcsolatos eredmények még nincsenek, vagy legalábbis nem nyilvánosak.
Vészjelzés Jászvásárról: kialakulhat egy román vírusvariáció
Mindazonáltal, a múlt heti szekvenálások eredményeként öt esetből egy már a koronavírus valamilyen új mutációját mutatta, ami azt is jelenti, hogy ezek terjedése igencsak gyors.
Míg az elmúlt három hónap során végzett szekvenálási vizsgálatok kizárólag a Delta variáns jelenlétét igazolták vissza, múlt héten már 20 százaléka más variánsokat mutattak ki – derül ki az INSP heti jelentéséből. A dokumentumban pontosítják, hogy ezek olyan változások, amelyek nem adnak okot az aggodalomra (VOC), ami miatt idegeskedni kéne azok a Delta, Alpha, Beta és Gamma variánsok.
CSAKHOGY!
A G4Media kikérte az INSP-től az adatokat, hogy a november 8-14 közötti héten pontosan milyen variánsokat mutattak az eredmények, mióta vannak jelen Romániában és mikor mutatták ki őket először globális szinten. Az INSP először csak annyit válaszolt a G4Mediában dolgozó kollegáknak, hogy
„az Önök kérésére válaszolva megjegyezzük, hogy a többi variáns nem került bele sem az aggodalomra okot adó, sem az érdeklődésre számot tartó kategóriákba.”
A G4Media nem hagyta annyiban,
újabb kéréssel fordult az INSP felé, ekkor már konkrétabb információkhoz jutottak, ezek szerint az újabb variánsok a következők: AY103, AY39, AY4, AY42, AY43, AY44, AY46, AY52, AY98.
Az AY a Delta egyik alvonala, amelyet Nagy Britanniában követnek nyomon, ugyanis fennáll a gyanú, hogy ez a variáns olyan képeségekkel bír, amely a vírus túlélését segítik. Az AY 4.2 variáns a Delta plusz keresztnevet kapta, és júniusban bukkant fel Angilában.
Az INSP által sugározni próbált nyugalommal ellentétben, az Európai Járványmegelőzési Központ (ECDC) az AY.4.2 mutációt az „érdeklődésre számot tartó” kategóriába sorolta, azaz egy olyan variáns, amely még nem aggasztó, de figyelemmel kell követni.
Egyet mond itthon az INSP, és mást külföldön
Az egész történet legérdekesebb része, hogy az INSP ezek szerint mást mond itthon, és más adatokat tölt fel a GISAID platformra. Ez utóbbi az a platform, ahova a világ összes országa feltölti a szekvenálások eredményeit, és ebből az derül ki, hogy Románia már hónapok óta jelenti, hogy területén észlelte a Delta plusz variánst.
A GISAID adatai szerint a legtöbb Delta pluszhoz köthető esetet októberben és novemberben jelentette az ország, amikor a negyedik hullám épp meg- és kicsavarta az országot.Jegyezzük meg: az INSP ezeket az adatokat itthon nem teszi publikussá!
Ugyancsak a GISAID adatbázisából tudjuk meg, hogy a Delta plusszal kapcsolatos legtöbb esetet Vaslui és Mehedinti megyékből jelentették.
Hogyan alakulnak ki a variánsok, és miért menj oltani?
A vírusok variálódása nem újkeletű dolog, és nem a koronavírussal kezdődik ez a sztori: minden vírus mutálódik, kérdés, hogy a mutációkból megszülető variánsok veszélyesebbekké válnak, mint az eredeti vírus, vagy gyengébbé. Ebből eléggé logikusan következik, hogy minél több esélye van a szaporodásra a vírusnak, annál nagyobb az esélye annak, hogy kialakul egy sokkal fertőzőbb variáns. Ahhoz viszont, hogy mutáljon, a vírusnak gazdatestre van szüksége, ez vagy te, kedves olvasó.
Ha be vagy oltva, akkor no para, az oltásnak ugyanis pont ez a lényege, hogy a szervezetedbe bejutott vírust azelőtt kigitteli, hogy az szaporodni kezdene.
Ha nem vagy beoltva, akkor engedd meg, hogy gratuláljak, egyike vagy azoknak, akik hozzájárulnak az újabb és újabb variánsok létrejöttéhez. Szervezeted kiváló gazdatestnek bizonyul a koronavírus számára, amely így szaporodni tud benned, okosodik, és újabb mutációk kifejlesztésére is jut ideje.
A nem oltottak emiatt is jelentenek nagy veszélyt: közösségi terjedés esetén az oltatlanok teszik lehetővé, hogy a nagy számú fertőzést (értsd: sok gazdatest) kihasználva a vírus új variánsokat hozzon létre.
Mars oltani!
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!