Terjed a Delta Plus, és ez csak a kezdet!
2021. 11. 24. 13:38:30
Úgy néz ki, hogy Románia (esetleg Bulgária) lesz a melegágya a koronavírus további mutálódásának. Az INSP tegnapi jelentése több mint aggasztó, az oltáskampány vezetője, Valeriu Gheorghita sem túl optimista, és mindehhez vegyük hozzá, hogy az ügyet figyelemmel követő G4Media már másodszor kapja rajta az Országos Közegészségügyi Hivatalt (INSP) némi információ-sumákoláson. A kép pedig nem baljós, hanem katasztrofális lehetőséget hordoz magában.
Amint arról blogunk is beszámolt, a romániai szakértők pár héttel ezelőtt mintákat vettek különböző paciensektől, akiknél a betegség lefolyása annyira eltért az eddig ismerttől, hogy az orvosok körében felmerült a gyanú: új mutációval állunk szemben. A G4Media alig egy héttel ezelőtt jelezte, hogy az INSP jelentése szerint a Delta plus – amit az Unió egészségügyi és járványügyi szervei egyaránt megfigyelésre érdemes kategóriába soroltak, jelen van Romániában, bár – ahogy azt akkor a kollégák kiszúrták -, az INSP megpróbálta ezt az infót elkenni, a Delta plus variáns kódnevei között úgy feltüntetni, mintha nem lenne túl aggasztó.
Vészjelzés Jászvásárról: kialakulhat egy román vírusvariáció
Minderre még legyinthetünk, lerendezhetjük annyival is, hogy a sajtó és az állami hivatal macska-egér játékot játszik egymással, de, amint arra korábbi cikkünkben mi is rámutattunk, a vírusszekvenálások eredményeit összegyűjtő nemzetközi GISAID platformba Románia rendszeres tölt fel Delta plusról szóló információkat. AZ újabb hírek szerint a Delta ezen mutációja már 20 százalékos jelenléttel bír az országon belül.
A G4Media és az INSP
A G4Media számol be egy fura esetről: az INSP által kiadott jelentésben a Delta plus is szerepel, mint figyelemre méltó variáns (a besorolás szerint: figyelemre méltó az, aminek alakulását követni KELL, de még nem ad okot aggodalomra!), majd, miután az erről szóló cikk megjelent a portálon, az INSP MÓDOSÍTOTTA korábbi grafikonját, az újból pedig már eltűnt a Delta plusra utaló oszlopocska. Íme:
Az eredeti grafikon – jobbra, az utolsó sárga oszlop, ami minket érdekel:
(Klikk a képre a nagyobb méretért!)
A módosított grafikon – volt Delta plus, nincs Delta plus:
A november 8-14 közötti hétre (45. hét, S45) vonatkozóan, az első grafikon szerint, a szekvenálások eredményeinek több mint 20 százaléka azt mutatta, hogy azok már nem a Delta vírust tartalmazzák, hanem valami mást. A második grafikonból ez eltűnik, majd az INSP úgy magyarázta mindezt a sajtónak, hogy ezeket végül a Delta variánshoz számolták, mert annak a leágazásai és egyben számolják őket.
Az ellentmondás:
A Delta plus kódneve A.Y.4.2, ez a Deltának egyik leágazása, amelyet erősen figyelemmel követnek Nagy Brittaniában, és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) pedig az A.Y.4.2 mutációt „megfigyelésre érdemes” kategóriába sorolta. Ennélfogva érthetetlen, hogy az INSP miért teszi be ezt a Delta csoportjába, ráadásul az említett GISAID nemzetközi platformra ezeket KÜLÖN tölti fel, mi több, a különböző A.Y. mutációkat a nemzetközi szakma egységesen a Delta Plus halmazába sorolja, és a Delta Plust nem sorolja a sima Delta csoportjába. Igaz, ahogy írtam, Románia is ezt teszi az említett GISAID felületen, azaz: az INSP mást mond itthon, és mást külföldön.
Mit mond az epidemiológus?
Ocatvian Jurma epidemiológus, a Digi24 hírtelevízió műsorában arra hívta fel a figyelmet, hogy a 45. héten történt meg először Romániában az, hogy a szekvenálások eredménye nem azt hozta ki, hogy 100 százalékban a Delta van jelen, hanem az eredmények 20 százalékában már olyan variánsok szerepeltek, amelyek a Delta Plus kategóriájához tartoznak. A pandémia tehát MÁR MOST arra készül, hogy egy új variánssal kínáljon meg minket, nagy valószínűséggel a Delta Plus lesz az ötödik hullám okozója – magyarázta Jurma, majd hozzátette: sokkal kevesebbet kéne beszéljünk a lazításokról, és sokkal többet a megelőzésről, az oltásról.
„A Delta Plus mutációi között most azon megy a harc, melyikőjük legyen az első, amelyik átveszi az eredeti, a Delta ősvariáns helyét”
– magyarázta Jurma, aki azt is hozzátette: vannak már olyan adatok, amelyek azt mutatják, hogy a vakcinák által nyújtott védelem áttöréséért a Delta Plus variánsai a felelősek.
Katasztrófa fenyeget!
Ezt már az oltáskampány vezetője, Valeriu Gheorghita mondja. A katonaorvos is felhívja a figyelmet arra, hogy a szekvenálások eredményeinek több mint 20 százaléka az eddigi Delta helyett a Delta Plus halmazából kerül ki, ez pedig azt jelenti, fennáll annak a veszélye, hogy az oltások védelme semmisé válik, vagy jelentősen lecsökken. „Ez a forgatókönyv annál is inkább fennáll, mert a vírus nagyon gyorsan terjed Európában. Románia és Bulgária, meg a többi, alacsony átoltottsággal rendelkező ország egy variánsgeneráló medenceként működik, mert ne feledjük, amíg az új esetek nagy számban fordulnak elő, addig fennál az új variánsok kialakulásának veszélye” – magyarázta Gheorghita.
„Jelenleg nem az a veszély, hogy kialakul egy sokkal gyorsabban terjedő variáns, mint az eddigi Delta, hanem az, hogy egy olyan variánssal kell szembesülnünk, amely megkerüli az immunrendszert, amely részben vagy teljesen kikapcsolja az immunválaszt. Ez pedig katasztrofális lesz, gyakorlatilag kezdhetünk mindent elölről!”
– vázolta fel a nem túl rózsás jövőt Gheorghita.
Hasonló képet vázolt fel dr. Marius Geanta is, az Orvosi Innovációs Központ vezetője, aki szerint nagyon magas a valószínűsége annak, hogy olyan variánsok jelenjenek meg, amelyek a beoltott személyeket jobban betegítik meg, mint a jelenleg ismert variánsok esetében. A 2022-es év távlatában arra kell készülni, hogy az oltott személyek is lockdownba kerülnek, a beoltott személyek is megfertőződnek, szükségük lesz gyógyszeres kezelésre, vagy mononukleális antitestekkel történő kezelésre, amelyeket csak épphogy engedélyeztek az EU-ban.
Harmadik oltás: tízszeresére növeli az antitestek számát!
A MedLife által készített tanulmány szerint a harmadik oltást felvevők 99 százalékának esetében olyan magas az antitestek száma, hogy megvédi őket a betegség súlyos lefolyásától, a hatékonysága minden korosztály esetében visszaigazolódótt. Ugyancsak a MedLife tanulmánya számol be arról, hogy a második oltás után hat hónappal, átlagban 78 százalékkal csökken az antitestek száma, ám a harmadik oltás olyan magasra emeli vissza, ami közel háromszorosa annak, amit a második oltás utáni 10. napon mértek.
Szakértők szerint, amennyiben az átoltottsági arány nem emelkedik jelentősen, akkor februárban várhatjuk az ötödik hullámot.
Mit mond a Nethuszár?
Tekintve, hogy blogunk az elsők között vállalta fel a járvány elleni küzdelem sajtóra háruló részét, és tekintve azt, hogy számtalanszor tettünk közzé figyelmeztetéseket, amelyek sajnos igazzá váltak, most arra hívnánk fel olvasóink figyelmét, hogy vegyék a fentieket a szokásosnál is komolyabban!
Abból, amit leszűrtünk az orvosokkal, laborosokkal, kutatókkal való háttérbeszélgetéseinkből, abból, amit a szekvenálási arányok mutatnak, abból, amire az októberi-novemberi járványadatok tanítottak stb. arra a következtetésre jutottunk, hogy az ötödik hullám lesz a legdurvább, és szerintünk az sem biztos, hogy ezzel februárig kell majd várnunk, azaz, hamarabb is beköszönthet.
Amennyiben van időnk februárig, úgy azt az oltásra kell kihasználnunk, a másik következtetésünk pedig az, hogy a lockdown korszakát már meghaladtuk, azaz, teljesen feleslegessé vált. Akármilyen lezárásokat is rendeljenek el, azok feloldása után a járvány ott folytatja majd, ahol abbahagyta a karantán előtt. A lockdown egyetlen egy esetben jöhet szóba, ha a karantáén ideje alatt MINDENKIT beoltunk, aki addig nem volt beoltva, mind egyéb esetben csak a problémával való okos szembenézésnek a halogatásáról van szó.
Egyszerűbben megfogalmazva:
versenyt futunk az idővel és a vírussal, melyik fog hamarabb bekövetkezni: a lakosság immunizálódása, vagy a vírus mutálódása? A verseny már csak abból a szempontból is elég egyoldalú, hogy a vírus már nemcsak megkezdte a mutálódást, hanem eléggé előrehaladt ebben a versenyben, miközben mi még mindig a körmeinket festjük az öltözőben. Ilyen esetekben elég ritka, hogy mi nyerjünk, persze a csodákban lehet bízni, meg sok másban is, de egyezzünk meg, ez nem az a meccs, ahol a hitre adnak pontokat.
Sajnos nem vagyunk túl optimisták, és a járvány súlyosbodása mellett komoly társadalmi feszültségek kialakulásától is tartani lehet, amelyek mind-mind erős kezű kormányzást kívánnak.
Bővebben?
Olvasd el az erről szóló vitairatunkat!
Kapcsolódó:
(Nethuszár)
Mi folyik itt? Aktuális ügyek
Lokál'20
Kevesen mennének, többen inkább maradnának, és van, aki csak most kezdené el – kik kérik voksunkat, és miért? Helyhatósági választások, 2020 – háttér az okos döntéshez – KLIKK IDE!
Koronahíradó
Túlzás nélkül, emberemlékezet óta nem élt meg ilyen nehéz pillanatokat az emberiség. ITT ELOLVASHATOD, hogy mi volt, van, és mi várható!
Írd alá!
A székely nemzeti régió aláírásgyűjtésével kapcsolatos hírek. Leszünk-e autonómok, vagy sem? KLIKK IDE, s megtudod!