Szarka Tamás kapja 2025–ben a Petőfi Zenei Díj Életműdíjat
2025. 02. 02. 14:47:10
Szarka Tamás Kossuth–díjas és kétszeres Petőfi Zenei díjas felvidéki énekes, zenész, zeneszerző, költő kapja idén a Petőfi Zenei Díj Életműdíjat. Az alkotó a hazai könnyűzene egyik legrangosabb elismerését február 8–án veszi át – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI–t.
Kilencedik alkalommal adják át a Petőfi Zenei Díj Életműdíjat. 2025–ben Szarka Tamás veszi át az elismerést, a közmédia – a korábbi évek hagyományát folytatva – tiszteletére gálaműsort rendez, amelyben a hazai könnyűzene és a színművészet kiválóságai lépnek színpadra a Duna csatornán – olvasható a közleményben.
Mint írták, a Kossuth–díjas énekes, zenész nyolcéves kora óta hegedül és több zenei műfajban bizonyított. Tizenkilenc éves korától jelentős hatást gyakorol a hazai könnyűzenére a magyar népzenei örökség gyarapításával. Testvérével, Szarka Gyulával 1983–ban alapította az egyedi hangzásvilágú Ghymes együttest. Kiemelték, hogy a sokoldalú felvidéki művész a kultúra több területén alkotott maradandót, írt színházi darabot, musicalt, szimfóniát és szakrális művet, szerzett filmzenét és jelent meg verseskötete, amelynek borítóján saját festménye szerepel. Kiemelt figyelmet fordít a tehetséggondozásra és a jótékonykodásra, mindezek mellett a Szakcsi Rádió grémiumának tagja.
Szakmai munkásságával évtizedek óta hozzájárul a világ magyarsága összetartozásának és nemzeti identitásának erősítéséhez. Több szakmai elismerésben is részesült, köztük két alkalommal Petőfi Zenei Díjat kapott. 2023–ban az Állnak az órák című szerzeménye Az év zenei felvétele lett, és a közmédia által készített klipet egy másik kategóriában is díjazták, 2024–ben pedig az Otthon vagyunk című dala nyerte el Az év zenei felvétele díjat. A nemzeti egységet erősítő, a kultúrát gazdagító és időtálló alkotásai előtt nagyszabású gálaműsorral tiszteleg a közmédia február 8–án 19 óra 40 perctől: a Duna csatornán látható díjátadó Szarka Tamás életművéből válogat, ismert művészek dalokkal, versekkel, tánccal köszöntik az ikonikus alkotót – áll az összegzésben.
FORRÁS: MTI
(Nethuszár)