30 éve múlt ki Csehszlovákia
2022. 06. 10. 15:02:31
Még minket, strapabíró és edzett hírzabálókat is meglepett, hogy mennyire elfelejtettük: idén kerek évfordulót ünnepel az önálló Szlovákia, 30 éve váltak ki Csehszlovákiából.
Az eseményről szerencsére a Bumm.sk publicistája nem feledkezett meg, Petheő András írásának címében teszi fel a kérdést, vajon nem-e lett volna jobb Csehszlovákiában maradni. Hogy miként álltak hozzá a kérdéshez az akkor még olyan erős képviselettel rendelkező felvidéki tesóink, amit ma már elképzelni sem tudunk, miként maradt el a népszavazás a kérdésről, és sok egyéb érdekességről szól Petheő András véleménycikke, alább egy kis ízelítő:
1992. szeptember 1-jén a szlovák parlament elfogadta a még nem létező Szlovák Köztársaság Alkotmányát. Az Együttélés és a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom parlamenti képviselőinek egy javaslatát sem fogadta el a szlovák többség, így azok kivonultak az ülésteremből a szavazás előtt. 1992. november 22-én pedig a csehszlovák parlament kimondta a Csehszlovák Föderatív Köztársaság megszűnését.
Vajon hol állt ebben a helyzetben a magyar közösség? Tudjuk, hogy a magyar pártok egy Csemadokban tartott egyeztetés során nyíltan és egységesen kiálltak az oktatásügyi és a kulturális autonómia mellett, sőt az Alkotmány tervezet kapcsán a HZDS-nek át is adták észrevételeiket, amit teljes egészében figyelmen kívül hagytak. Közben a bősi erőmű körüli perpatvar is zajlott, ami nem tett jót az érdekérvényesítő képességeinknek, ráadásul a Duna elterelését is elkezdték a szlovákok. A televízióban betiltották a magyar helységnevek használatát. 1992 végén Léván politikusaink olyan nyilatkozatot adtak ki az értelmiségi találkozón, amiben kiemelték, hogy az önálló Szlovákia antidemokratikus úton jött létre. Az aláírók között volt: A. Nagy László, Bugár Béla, Duray Miklós és Popély Gyula is.
Mi volt számunkra a jobb megoldás? Csehszlovákiában mindig elenyésző kisebbséget alkottunk volna, amíg Szlovákiában a népesség közel 10%-át tettük ki. A csehekkel, illetve a pártjaikkal politikai pártjaink rendszeresen szövetséget tudtak kötni, ahogy a mára felnőtt gazdasági potentátjaink is.
A teljes írásért KLIKK IDE és olvasd el!
(Nethuszár)