Ciolacu, és ami a szavai mögött van
2024. 03. 05. 13:29:39
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke és jelenlegi kormányfő volt az Antena3 hírtelevízió vendége. A Romániában népszerű csatornának adott nyilatkozataiban a miniszterelnök több dologról is beszélt, de az egyre világosabb, hogy ő és pártja, a PNL-vel együttműködésben arra készülnek, hogy a teljes romániai politikai teret „belakják”, a projekt pedig sikeres, elvégre nagy részben már meg is valósult. Alább pedig megpróbáltunk Ciolacu szavai mögé is benézni egy kicsit, hátha így jobban látjuk és láttatjuk a román belpolitikai big pictuire-t.
Marcel Ciolacu szerint rajtuk, azaz a PSD-n és a PNL-n kívül nincs akivel kormánytöbbséget létrehozni Romániában, így a stabilitást jelentő tényezőként mutatja be úgy önmagát, mint a PSD-PNL koalíciós kormányt.
„Nem látom, hogy kivel lehetne újabb többséget létrehozni. Az AUR-ral? Nem fogunk újabb szövetséget kötni, mégis kivel? Șoșoacă asszonnyal? Űzzünk csúfot az országból?”
fogalmazott Ciolacu. (Forrás: Krónika)
Az a helyzet, hogy ebben kétségkívül igaza van a PSD elnökének. Az egykor nagy reményekkel induló USR mára törpepárttá vált, ráadásul azzal a Ludovic Orbannal álltak össze, aki még a PNL színeiben lett kormányfő, ilyen minőségében pedig egy kaotikus, hozzá nem értésről tanúskodó antiteljesítményt hagyott maga mögött, amikor végre leváltották – pont az USR segítségével.
Nem az a baj, hogy egykori ellenfelek állnak össze, mint két kicsi lego, ilyesmi a román politikában gyakran előfordul és a PSD-PNL binom is hasonló képlet szerint rendezkedik be, hanem az, hogy az egymással való szerelmeskedés mögött nem tűnik fel az a kompetencia, amire a szavazók, főként az általuk megszólítani kívánt anti-PSD szavazótábor annyira vágyik. A román közvélemény ugyanis hajlamos elfogadni az egymással korábban ellenséges pártok összebútorozását, ameddig ez erővel, hatékonysággal, stabil kormányzással stb. kecsegtet. Az USR-Forta Dreptei pedig ennek még csak a reményét sem tudja felébreszteni szavazókban, ami akkor is így marad, ha összeálltak ugyan az egykor Basescu által gründolt PMP-vel.
A másik oldalon pedig ott van az AUR, akivel semmilyen szín alatt nem lehet koalícióra lépni, ezt jól látja és jó, hogy láttatja is Marcel Ciolacu. Ugyanakkor arról sem kell elfeledkeznünk, hogy ezzel a retorikával a kormányfő már jó előre bepozicionálja pártját – és ezáltal a PNL-t is – a politikai középre, abba a centrális erőtérbe, amelynek tervszerű kialakításáról elsőként írtunk a blogunkon.
Ciolacu burkoltan üzent azoknak is,
akik azt hiszik, hogy a PSD nélkül is tudnának kormányozni:
„Természetes, hogy létezik két nagy párt, amelyek mindig is riválisok voltak Romániában. A Szociáldemokrata Párt akkor döntött úgy, hogy belép a kormányba, amikor mindenki menekült a kormányzás felelőssége elől. Mindenki azt akarta volna, hogy a Nemzeti Liberális Párt egyedül maradjon kormányon, kisebbségi kormányként, ebben az esetben azonban a Nemzeti Liberális Párt tönkrement volna, akárcsak Románia, mert elkezdődött volna egy populista vetélkedés” (Forrás: Krónika)
Hatalmas igazság, akkor is, ha azért szépen ki lett színezve a fenti idézetben. Emlékezzünk csak vissza: egy tomboló járvány, elszálló energiaárak idején a kormányon levő PNL-USR kombó inkább azzal foglalatoskodott, hogy egymást lemészárolják. AZ USR el is hagyta a kormányt, a PNL vergődött, kormányfőnk nem volt, az ország sodródott. És tényleg igaz az, hogy senki sem akarta elvállalni a kormányfői pozíciót. Így került elő, azóta sem tudjuk pontosan Iohannis melyik zsebéből az a Nicolae Ciucă, aki felismerte, hogy a kormányzást egymagában nem tudja újjáépíteni, a PNL képtelen lesz egyedül megbirkózni az előtte álló feladatokkal. Emlékezzünk arra is, hogy a PNL és Ciucă azért jó pár kört kellett fusson a Kiseleff úti székházban, amíg Ciolacu is beadta a derekát. Így jött vissza a kormányra az a PSD, akit Iohannis és a PNL eminensei annyiszor neveztek vörös pestisnek korábban, illetve toxikus politikai erőnek, hogy az emberfia azzal számolt: ezek csak azért mentek bele a közös kormányzás táncába, hogy az első adandó alkalommal hátbaszúrják a liberálisokat.
Nem így történt, és ebben nagy szerepe van Ciolacunak is, aki – legalábbis az elmúlt évek alapján így értelmezem -racionális értelemeben fogta fel, hogy az ország lakossága államférfiakra, vízióval rendelkező, bátor, de egyúttal kompromisszumokra kész politikusokra vágyik. Ezt az ideát szállítja Ciolacu a választóknak, és nem is rosszul. Ha nem értjük, akkor képzeletünkben hasonlítsuk össze Dragneat és Ciolacut. Ugye, ugye?
És a miniszterelnök el is tudja adni a Binom sikereit:
„Romániának politikai stabilitásra van szüksége. Sikerült jó tárgyalásokat folytatnunk az Európai Bizottsággal, sikerült több mint 96 százalékos hatékonyságot elérni az európai uniós források terén, közel 900 kilométernyi autópálya áll építés alatt, sikerült 15 év után aláírni a szerződéseket az építőkkel az első két regionális kórház, a kolozsvári és a iaşi-i megépítésére, és legkésőbb két hét múlva a craiovaira is aláírjuk. És sikerült elérnünk a makrogazdasági egyensúlyt. Mindezeket a dolgokat a politikai stabilitás révén értük el, egy nagyon bonyolult környezetben” (Forrás: Krónika)
Azért a politikai tervektől, sikeres aláírásoktól és kormánydöntésektől a megvalósításig elég hosszú tud lenni az út Romániában, de az nem vitatható, hogy a közös kormányzás stabilitást hozott abban az országban, ahol korábban évente puccsoltak meg egy miniszterelnököt. ÉS ez a stabilitás nagyon kellett: járvány, elszálló energiaárak, infláció, háború a szomszédban, az ország területén menetrendszerűen lepottyanó orosz drónok stb. Aligha hittük volna még pár évvel ezelőtt, hogy Románia ilyen körülmények között képes lenne arra, hogy legalább egybetartsa ezt az államot, amelyet amúgy is óriási regionális, etnikai, kulturális különbözőségek feszítenek szét. És lám, sikerült! Nem azt mondom, hogy jó az élet ebben az országban, de azt határozottan állítom, hogy ennél sokkal, de sokkal rosszabb állapotban is lehetnénk, és az, hogy ez végül nem történt meg, annak köszönhető, hogy úgy a PSD, mint a PNL felismerte a nagy pillanatot.
És akkor mi van Ciolacu szavai mögött?
A fentiek alapján azt olvasom ki a miniszterelnök szavaiból, a mögöttük meghúzódó valós célokra vonatkozóan, hogy a PSD elnöke felismerte: a PNL és annak elnöke nem jelen veszélyt sem rá, sem pártjára nézve, ugyanakkor nélkülük kormányoznia nehéz lenne. Azt se feledjük, hogy a liberálisok bázisa Erdélyben van, ahol a PSD alig-alig tud labdába rúgni, hiába szereznének a szocik többséget és kormányoznának egyedül, egy komplett országrész haragjával kéne szembenézzenek. A PNL ugyanezt ismerte fel, csak fordítva: amíg nem kötnek valamilyen egyezséget a PSD-vel, addig ők csak burzsujok lesznek az ország kétharmadának szemében, hatékony kormányzásban nem is gondolkodhatnak, hiába állnak össze a többség érdekében még náluk is kisebb és gyengébb pártocskákkal. Az Antena3-nak nyilatkozó Ciolacu szavaiból pedig az a kép sejlik fel, amelyikről már írtunk a blogunkon: ez a centrális erőtér kialakítása, és még csak az sem kizárt, hogy a jól láthatóan intelligens Ciolacu a magyar miniszterelnöktől is eltanult egy-két dolgot.
Felcser V. Örs
(Nethuszár)
Kapcsolódó:
Születőben a román centrális erőtér, de hol kapunk benne helyet mi, magyarok?